Svatební tabule - zásady a pravidla

Svatební hostina je neodmyslitelně spojená se svatební tabulí, která by měla být v duchu elegance a decentnosti. Styl svatební tabule může být různý, ale jsou určité zásady, které bychom měli dodržovat. Nezbytnou nutností je například zasedací pořádek.

Stejně jako svatební šaty nevěsty, tak i výzdoba a styl svatební tabule bývá pod přísnou diktaturou všech svatebčanů. Nastávající manželé by právě přípravě svatební tabule měli věnovat zvýšenou pozornost, jelikož právě zde se odehrává většina svatebního dne.

V jakém stylu bude svatební tabule

Svatební tabuli si mohou nastávající novomanželé připravit sami nebo o pomoc požádat svatební agenturu, popř. personál restaurace, ve které se bude hostina odehrávat.  Milenci by měli mít předem jasno, v jakém duchu se bude svatba odehrávat nebo do jakých barev budou chtít svatební tabuli ladit. Nepsaným pravidlem však bývá, že by barvy textilií měly ladit s barvami svatební kytice nevěsty.

Styl výzdoby svatební tabule

záleží na vkusu zpravidla nevěsty, ta rozhodne tom, zda bude chtít tabuli ozdobovat motýlky, květinami, mašlemi, bonbónkami nebo penízky. Vkus každé nevěsty je jiný, jedna si přeje mít svatební tabuli bohatě zdobenou, druhá naopak upřednostňuje strohost.

Svatební tabule může mít různé podoby

Dle společenské etiky může svatební tabule disponovat různými tvary, které se zpravidla ubírají do písmenek. Ne vždy, lze vysněný tvar svatební tabule v daných podmínkách praktikovat. Velikost a tvar svatební tabule zpravidla vycházejí z dispozičního a prostorového řešení místnosti a počtu svatebních hostů.

Zasedací pořádek u svatebního stolu je nezbytnou nutností

Zasedací pořádek by měl být určený předem, jelikož poté odpadá případný chaos, kdo kde má sedět. K přehlednosti zasedacího pořádku slouží jmenovky, které mohou mít různé podoby a být z různých materiálů. Na každé jmenovce je napsané jméno, ta je umístěna na stole v přímém prostoru naproti židli. Dle těchto jmenovek si svatebčané vyhledají svoje místa, čímž předejdeme zbytečným komplikacím.

Pravidla zasedacího pořádku

Zasedací pořádek však má svoje pravidla, které se řídí společenskou etikou. Nejčestnější místa u svatební tabule jsou připraveny pro novomanžele a jejich rodiče. V těsné blízkosti poté sedí svědci a nejbližší rodinní příslušníci. Všeobecně platí, že by se u stolu měli střídat muži se ženami, ale v případě svatební hostiny není toto pravidlo podmínkou. Zachovat bychom však měly probuzenecké vztahy, není žádoucí posadit vedle sebe svatebčany, kteří se navzájem neznají a vidí se po prvé. Odděleně bychom měly posadit manželské páry, avšak děti vždy posazujeme vedle rodičů, ať už otce nebo matky. Vždy je však dobré si předem zjistit, u kterého z rodičů bude dítě raději sedět. Při sestavování zasedacího pořádku mějme na paměti, že žena by nikdy neměla sedět na okraji svatební tabule.

 • Pokud se svatební tabule skládá z jednotlivých kulatých stolků, posazujeme ke každému stolku celou rodinu. V případě, že se rodina ke stolku nevejde, vyčleníme jí stolky v těsné blízkosti.
 • Moderní svatební hostiny se také velmi často odehrávají ve stylu koktejl party, rautu nebo banketu.V případě tohoto druhu svatební hostiny není třeba zasedací pořádek řešit, jelikož svatebčané se uchýlí vždy k takovému stolečku, u kterého je právě volno.

Výzdoba svatební tabule

Výzdobě svatební tabule bychom měli věnovat zvýšenou pozornost, měli bychom si na jejím obsahu nechat záležet. Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv typ výzdoby (elegantní, květinová, decentní, luxusní, barevná, třpytivá), vždy se najdou dekorace či předměty, které ke svatební tabuli neodmyslitelně patří.

Svatební tabule uspořádaná do písmene U

je vhodná především pro středně velké a velké svatební hostiny, kde se počet svatebčanů pohybuje okolo 100 lidí. Středně velkým svatebním hostinám, kterých se zúčastní přibližně okolo 70 hostů, se doporučuje tabule upořádaná do písmene T nebo E. Pokud plánujete svatební hostu menšího charakteru, je ideální uspořádat stůl do písmene L. V případě, že svatební hostina bude probíhat pouze v kruhu rodinném, tedy cca do 20 osob je ideální použít jednotlivé kulaté stoly. Ke každému stolu posadíme maximálně čtyři osoby, aby měly kolem sebe dostatečný prostor.

Zachování přístupnosti ke stolu

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv uspořádání svatebního stolu, vždy mějte na paměti, že je nutné zachovat dostatečnou přístupnost. Ke stolu je nutné se pohodlně dostat ze všech stran a prostor musí být zachován i po vysunutí židle.

Květinová dekorace, kytice

Součástí každé svatební tabule vždy budou živé květiny, a to přinejmenším svatební kytice nevěsty. Další kytice budou patřit mamince nevěsty a mamince ženicha, popř. družičkám.

K elegantním prvkům svatební tabule patří květinové aranžmá, které by mělo být laděno do barev použitých textilií. Květinové dekorace je nutné přizpůsobit stylu místnosti a dalo by se říci, že i ročnímu období. Pokud bude svatba probíhat v zimních měsících, není vhodně volit vyloženě letní květiny, jako jsou např. slunečnice nebo kopretiny. Při květinové výzdobě se snažme nekombinovat příliš mnoho druhů a barev. K výzdobě svatební tabule se snažme využívat květiny, které tvoří základ svatební kytice nevěsty. Pokud se rozhodneme vyzdobit i prostor, ve kterém se svatební hostina bude odehrávat, používejme k výzdobě stejné druhy květin.

Dekorace svatební tabule jsou in

K výzdobě svatební tabule používáme také nejrozmanitější druhy dekorací, které dokáží plochu rozjasnit a povznést.

K oblíbeným dekoračním drobnostem patří:

 • čokoládové dukátky, penízky
 • barevné lentilky
 • cukrová srdíčka, medvídky
 • gumoví medvídci nebo jiné figurky
 • jedlé perličky (zlaté, stříbrné i barevné)
 • barevní motýlci (z látky, dřeva, kovu, papíru)
 • třpytky a glitry
 • drobná kvítka
 • mašličky

Sklo a svatební nádobí nesmí chybět nikdy

K základnímu svatebnímu nádobí patří sklo, které je na svatební tabuli zastoupeno v několika druzích a typech.  Sklo by však mělo disponovat jednotným stylem, pokud na přípitek použijeme sklo hladké, bez sebemenších ozdob, měl by tento druh skla být zachován po celou dobu. Elegance skleněného servisu je dána strohou jednoduchostí, volme tedy sklo čiré bez zlacení či jiných barevných prvků.

Prvek luxusu svatební tabule

Luxusním dojmeme působí ozdobený stopka skla, kteréže určena např. k novomanželskému přípitku. Stopka může být zdobena kroužkem ze skleněných korálků, textilních kytiček nebo jemných perliček.

Svatební dort

Nezbytnou součástí svatební tabule je bezesporu minimálně jeden svatební dort, který je umístěn před novomanžely. Samozřejmostí je však svatebních dortů vícero, ty jsou rovnoměrně rozmístěny po celé svatební tabuli.

Výběr svatebního dortu

by měl být již ovlivněn barvami svatební tabule tak, aby barvy navzájem ladily. Složení dortu není příliš podstatné, vždy záleží především na chuti novomanželů. Každý dort by však měl disponovat jinou chutí, jelikož chuťové buňky svatebčanů nebudou jednotné.

Cukrářské firmy

dokáží vyrobit vskutku mistrovské kousky, které je poté až dokonce líto nakrojit. K oblíbeným a módním dekoracím svatebního dortu patří živé květiny, čerstvé ovoce, marcipánové či čokoládové figurky (zpravidla postavičky ženicha a nevěsty).

Také nejedlá výzdoba je velmi žádoucí, patří k ní korálky, perličky, mašličky, keramické nebo skleněné dekorace.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15432 (rodina-finance.cz#20081)


Diskuze a zkušenosti

gava | 14.08.2017 19:40
Dobry den zajima me zda mohou byt v tabuli zalozene korenky?dekuji


Přidat komentář