Svatební koordinátor - pomůže i poradí

Svatební den, patří k nejvýznamnějším dnům ve vašem životě, tudíž bychom jeho přípravám měli věnovat dostatek času. A právě čas je faktorem, který nám zpravidla chybí. Na scéně se objevuje svatební koordinátor.

Svatební přípravy vyžadují nejen dostatek času, ale také jistou dávku fantazie, organizační smysl a šikovné ručičky. To jsou pojmy, které se ne vždy snoubí dohromady v jedné osobě a tudíž není divu, že řada nastávajících novomanželů osoví svatebního koordinátora.

Kdo je to „svatební koordinátor"?

Svatební koordinátor je osoba, která vám zajistí veškeré svatební přípravy a bude vám k dispozici i ve svatební den. Dle vašich požadavků zařídí práci týkající se svatby od A do Z. Záleží pouze na vás, jak moc svatebního koordinátora budete potřebovat, k jakým úkolům si ho objednáte a co všechno od něho budete požadovat.

Dříve než oslovíte svatebního koordinátora je dobré vědět, jaký máte svatební rozpočet. Počítejte, že v případě přípravy svatebního dne svatebním koordinátorem se vám svatba o několik tisíc korun prodraží. Na druhou stranu vám však zmizí starosti, které by jste s přípravou svatby měli.

Co všechno může svatební koordinátor zařídit?

Na svatebního koordinátora se v hojném počtu obracejí nejen movití nastávající novomanželé, ale také páry, které si doslova a do písmene neumějí s přípravami na svatební den poradit. Mezi klienty svatebních koordinátorů se také nacházejí páry, kteří potřebují pouze radu nebo inspiraci.

Výběr místa - svatba

Svatební koordinátor vám pomůže vybrat nejvhodnější místo pro uskutečnění svatebního obřadu, jelikož ne vždy se musí jednat o radnici, kostel nebo zámek. Svatební koordinátor je zároveň svatebním psychologem, tudíž si vás nejdříve vyslechne a na základě toho vám nabídne nejlepší možné řešení konání svatebního obřadu.

Svatební hostina

K dalším nejběžnější pracím svatebního koordinátora patří výběr místa svatební hostiny a kompletní výzdoba. Poradí vám, že se svatební hostina nemusí nutně odehrávat v restauraci. Nabídne vám několik možných variant na vhodné místo ke konání svatební hostiny, ať už se jedná o tematický bar, zámeckou zahradní restauraci nebo svatební hostinu formou pikniku na louce u lesa. Samozřejmostí je přesně stanovená cenová kalkulace, tudíž se nemusíte obávat hrozivého překvapení.

Menu nebo zasedací pořádek - svatba

Svatební koordinátor dokáže vyhledat profesionální kuchaře, kteří vám budou po celý den servírovat delikatesní lahůdky. Svatební koordinátor vám ukáže, že ne vždy se musí stolovat u klasické svatební tabule s klasickými svatebními chody. Svatební hostina může být tematická, formou švédských stolů, nebo ujídání pokrmů z nabídkových táců, které jsou roznášeny číšníky mezi hosty.

Také zasedací pořádek nemusí mít svá striktní pravidla, svatební hostina se může konat formou banketů či rautů.

K dalším standardním úkolům svatebního koordinátora patří administrativní činnost. Poradí vám, jaké doklady jsou zapotřebí, co je nutné zařídit těsně před svatbou, popř. tyto činnosti provede na základě plné moci za vás.

K velmi významným činnostem svatebního koordinátora patří jednotlivé kalkulační rozpočty. Díky profesionalitě a dlouhodobému orientování ve svatební oblasti, vám dokáže spočítat, kolik je zapotřebí objednat svatebních koláčků či cukroví. Poradí vám, kde nebo na čem je možné ušetřit značnou část peněz, co je nezbytné a bez čeho se naopak obejdete.

Také organizační rady svatebních koordinátorů jsou většinou k nezaplacení. Dokáží vám sestavit zasedací pořádek, poradit s přípravou jednotlivých chodů, nabídnout nejvýhodnější květinářství či zapůjčit potřebné dekorace.

Svatba na klíč

Pokud disponujeme dostatečným finančním obnosem nebo pokud nemáme čas nazbyt, je možné si objednat svatbu na klíč. V tomto případě převezeme svatební koordinátor všechny úkoly za vás, sestaví svatební plán a průběh svatebního dne. Ve svatební den se bude starat o vaše hosty, bude vám během svatebního dne nápomocen a zařídí vše, co bude potřeba.

Samozřejmě vás předem s průběhem svatebního dne seznámí, zkonzultuje s vámi všechny body a popř. upraví vše k vaší maximální spokojenosti.

Objednání koordinátora pouze na svatební den

Další možností je objednat si svatebního koordinátora pouze v den svatební. Při tomto způsobu spolupráci si snoubenci zajišťují veškeré předsvatební přípravy sami a koordinátora očekávají až v den svatební. Jeho úkolem je postarat se o hladký průběh svatebního dne a být nápomocen nejen snoubencům, ale i svatebčanům.

Administrativní činnost a závazky se svatebním koordinátorem

Dříve než uzavřete se svatebním koordinátorem smlouvu, je téměř žádoucí domluvit si schůzku s několika různými vazebními agenturami. Na základě zjištěných informací se poté rozhodnete, jakému svatebnímu koordinátorovi dáte přednost.

První schůzka je vždy schůzkou seznamovací, zde se dozvíme potřebné informace, obhlédneme prostředí a jednání svatební agentury. Také předložíme návrh a svatební rozpočet, speciální požadavky a přání.

První schůzka není v žádném případě zavazující, můžeme obejít ještě dva tři svatební salony a dle ceny a sympatií se rozhodnout pro výběr svého svatebního koordinátora.

Při výběru svatebního koordinátora je možné rozhodnout se na základě vlastního instinktu. Nejdůležitějším bodem je ten, jak na vás svatební koordinátor na první dojem zapůsobí. Pokud jste na daného svatebního koordinátora dostali dobré reference, ale vám jeho přístup není sympatický, měli bychom se poohlédnout ještě jinde.

Nejdůležitějším prvkem je sympatie ke svatebnímu koordinátorovi, jelikož to bude člověk, který vás bude provázet v rámci celého veledůležitého svatebního dne.

Dříve než se svatebním koordinátorem uzavřeme smlouvu, je dobré nechat si předložit živnostenské oprávnění k podnikání. Pokud jsme ještě nerozhodní, můžeme svatebnímu koordinátorovi předložit několik otázek typu:
  • jak dlouho se dané činnosti věnujete?
  • kolik svateb plánujete ročně?
  • jak často vás bude informovat o průběhu příprav, zda se bude jednat o osobní či telefonické setkání
  • zda pracuje sám nebo za pomoci asistenta
  • v jaké výši jsou storno poplatky

Poté se přistupuje k uzavření závazné smlouvy

ve které bude jasně vymezena finální částka. Dříve než smlouvu podepíšete je nutné si ji v klidu přečíst, což můžete i v pohodlí domova, kam si ji lze odnést. Zaměřte se především na výši storno poplatků v případě zrušení svatby a skrytých poplatků, které bývají uvedeny na konci smlouvy. Také nepodepisujte smlouvu, ve které jsou uvedeny nedefinované poplatky typu ... + 10 % za mimořádné nepředvídatelné situace, 8 % za ztížené pracovní prostředí apod. Tyto poplatky a percentuální nárůsty bývají ve smlouvách velmi často zahrnuty, svým podpisem s nimi souhlasíte a zavazujete se je uhradit. Věřte, že pokud jsou tyto částky ve smlouvě zahrnuty, téměř ve všech případech dojde k jejich napočítání, a tak se může stát, že místo 80 000 Kč zaplatíte ve finále 90 000 Kč.

Svatební koordinátor je velmi dobrým řešením, avšak při jeho výběru a administrativních úkonech, buďme obezřetní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15442 (rodina-finance.cz#20610)


Přidat komentář