Svatební hostině dominuje nádobí - výběr

Svatební tabule je přehlídkou bohaté výzdoby, ale také zářivého porcelánu a blyštícího se skla. Nádobí na svatební tabuli by mělo být v jednotném stylu a odpovídat charakteristice svatby.

Originální ryté svatební sklenice

Stejně tak, jako svatebnímu dni dominuje nevěsta v překrásných šatech a dlouhým závojem, tak i svatební hostině dominuje blýskavé nádobí. Bez nádobí by vlastně nemohla hostina začít, neboť bez něho by se nemohly podávat vybrané pochoutky a nápoje. také velmi důležitý výběr je výběr svatebních sklenic. Poradíme, vám kde originální ryté svatební sklenice naleznete. Můžete si je obědnat v internetovém obchodě www.petrvydra.cz a nebo, navštívit kamenný obchod Staré Náměstí 50 Ostrov 36301 13KM od Karlových Varů.

 • Ručně ryté sklo a pískování
 • Ručně ryté vázy
 • Exkluzivní dekorativní křišťál
 • Křišťálové vázy, svícny a karafy masivní sklo
 • Plakety a těžítka
 • Galvanizované sklenice - nerez,ocel
 • Firemní dárky
 • Maturitní sklenice
 • Přívěsky na mobil
 • E-shop šperků
 • E-shop porcelánů

**
**

Doporučujeme, Vám navštívit internetové stránky petrvydra.cz nebo navštívit kamenný obchod Staré náměstí 50 Ostrov 36301. Věříme, že s výběrem budete velmi spokojeni.

Svatební tabule v cizí režii

V některých restauracích nám svatební tabuli připraví personál, popř. svatební agentura ve spolupráci s restaurací, ve které se bude hostina odehrávat. Ovšem do výzdoby svatební tabule alespoň v minimální míře zasahuje nevěsta.

S výzdobou svatební tabule musí jít ruku v ruce i použitý inventář, tedy nádobí, které se bude během svatební hostiny na stole střídat. Žádoucí je zachovat jednotnost, styl a design tak, aby vše se vším ladilo.

Pokud necháme přípravu svatební tabule na ostatních, musíme počítat s tím, že může dojít k situaci, že se nám finální podoba úpravy svatebního stolu nebude líbit. Nemusí se nám líbit použité nádobí, nesouměrnost příborů nebo celkové uspořádání stolu. Tomu lze do jisté míry zabránit tím, že se předem na nádobí, které bude použito, podíváme.

Svatební tabule ve vlastní režii

Lepší volbou je zajistit si nejen výzdobu, ale také inventář, který bude na svatebním stole použit. Předejdeme tak nepříjemným okamžikům, kdy bychom mohli na stole objevit jeden talíř v jiném stylu než všechny ostatní.

Problémem při vlastní výzdobě svatební tabule a použitém inventáři je však jeho nedostatek z vlastních zdrojů. Klasické domácnosti zpravidla nejsou vybavena 30 a více kusy stejného nádobí od jednoho druhu.

V takových případech je dobré obrátit se na svatební studio, které zajišťuje kompletní svatební servis, včetně zapůjčení si potřebného inventáře. Dále již záleží pouze na nás, zda se domluvíme se studiem ohledně pouhé výpůjčky nebo i výpomoci s výzdobou a přípravy svatební tabule.

Pokud si nádobí pouze vypůjčíme, měli bychom mít přesný seznam toho, co se bude ve svatební den podávat za chody. Ne vždy se nám budou hodit příbory na ryby nebo mořské plody, ne vždy využijeme dezertní vidličku. Ve studiu nám přesně poradí, které nádobí, příbory a sklo budeme k daným pokrmům potřebovat.

Důležitý je také výběr skla, kterého potřebujeme dostatečné množství. Jednotnost skla by měla být zachována minimálně na víno a pivo, nealkoholické nápoje (limonády, džusy, míchané nápoje) se mohou podávat ve skle různém. Jednotnost a kvalita použitého nádobí se zpravidla týká pouze výzdoby svatební tabule, tedy vzhledu, který vidíme v moment, kdy vstoupíme do prostoru, ve kterém se bude hostina odehrávat.

Plánování a výběr nádobí

Požadované druhy a kusy nádobí se odvíjí nejen od počtu pozvaných hostů, ale také od počtu připravených chodů. Inventář vybíráme také podle typu servírování pokrmů a podle typu hostinu, ve které bude konzumace pokrmů probíhat.

Klasické menu – u stolu

K nejtradičnějším a nejvíce využívaným typům servírování pokrmů patří klasické menu, které se odehrává v sedě, dle zasedacího pořádku u svatební tabule. Každý host má přidělené svoje místo, u kterého je již připraven základní servis. Ten se obvykle skládá z hlubokého a mělkého talíře, klasického příboru (vidlička, nůž, lžíce), sklenička na aperitiv (zpravidla již s aperitivem), popř. desertní lžička.

Některé svatební hostiny mají polední menu rozšířené o předkrm, v tomto případě se nádobí navýší o talířek na předkrm, který se bude nacházet po talířem hlubokým. Moderní stolování umožňuje použít místo hlubokého talíře polévkovou misku, která je praktičtější pro samotnou konzumaci.

Na stole by mělo být připraveno i sklo, samozřejmostí je sklo na aperitiv nebo sekt, kterým připíjíme a zahajujeme svatební hostinu. Ostatní sklo může být připraveno v zázemí restaurace nebo na barovém stolku, ze kterých si budou hosté nápoje ke stolu přinášet sami.

Hostina v domácím prostředí

Někteří snoubenci dávají přednost hostině ve známem prostředí, v zázemí vlastního domu nebo domu svých příbuzných. Tato varianta ovšem vyžaduje velmi náročnou přípravu, a to nejen na organizaci, ale také přípravu inventáře.

Kámen úrazu však nastává ve chvíli, kdy zjistíme, že se hostiny zúčastní více hostů, než kolik máme talířů a skleniček. Na hostinu tedy musíme být velmi dobře připraveni, je nutné se nádobím předzásobit, vypůjčit nebo nakoupit.

V některých případech přicházejí ke slovu několik let uskladněné servisy, které se teprve v tento den poprvé použijí. V tomto případě je však také důležité, aby počet talířů souhlasil s počtem hostů. Krajně nevhodné by byla kombinace starodávného servisu s klasickými talířem.

Svatební hostina ve stylu švédských stolů

Typ hostiny v podobě švédských stolů se stal velmi populární a je čím dál tím více žádanějším způsobem servírování pokrmů při různých významných akcí či setkáních. Švédské stoly jsou vhodnou volbou svatebních hostin, jelikož odpadá náročná příprava inventáře a jeho zakládání na stůl.

Nabídkové stoly obsahují nejen pokrmy, ale také potřebný inventář – talíře, talířky, sklenice, skleničky a příbory. Hosté si tedy vezmou takovou velikost talíře, kterou potřebují a místo příboru mohou použít např. pouze samostatnou vidličku.

Svatební hostina v režii specializovaných firem

Pokud si přejme mít svatební hostinu ve velkém stylu, je nejlepší vše svěřit do rukou odborníků. Jejich široký sortiment nádobí, textilních doplňků a skla zaručují uspořádání svatební tabule ve velkém a hlavně jednotném stylu.

Většina takto specializovaných firem zaměstnává i aranžéry a úzce spolupracuje s květinovými studiu, tudíž není problémy připravit svatební tabuli dle přání snoubenců. Nádobí může být ve stylu moderním, klasickém ba dokonce ve stylu vintage se starožitnými jídelními servisy.

Nabídka nádobí od specializovaných firem zahrnuje i zapůjčení doplňkových strojů a přístrojů, kterými mohou být fontány na čokoládu, sýrové fondue nebo fontánu na šampaňské.

Problémem není ani svatba v určitém stylu, pokud se svatba bude odehrávat v historickém stylu je nutné tomu přizpůsobit nejen dekoraci, ale i nádobí. S tím většina specializovaných studií počítá, a ta má ve své nabídce i typické druhy nádobí. Svatebčané popíjejí víno z cínových a bohatě zdobených číší, pokrmy konzumují z cínových nebo měděných talířů.

Ať už se svatební hostina odehrává v jakémkoliv duchu, vždy je nutné disponovat s dostatečným počtem nádobí. K základnímu vybavení patří talíře ( v různých velikostech a hloubkách), misky, mističky, příbor (základním je vidlička, nůž, polévková lžíce a čajová lžička) a samozřejmě sklo (sklo na víno – bílé a červené, sklo na nealkoholické nápoje, sklo na pivo a míchané nápoje – alkoholické i nealkoholické).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15463 (rodina-finance.cz#21633)


Přidat komentář