Svatební den - svatební alba

Svatební album je věčnou vzpomínkou na svatební den. Vybírat můžeme z několika typů svatebních alb, ačkoliv originalitou je vlastnoručně zhotovené album. Jaké fotky nesmí v albu chybět? Z čeho vybírat? To vám zodpoví následující řádky.

Náročné přípravy na svatbu, nádherně bílé šaty s dlouhým závojem, velkolepé květinové aranžmá a neuvěřitelně nádherné dorty. To je jen stručný výčet toho, co je během svatebního dne k vidění. V jeden jediný den se odehraje významný kus našeho života, s odcházejícím dnem však končí realita a nadcházejí jen a jen vzpomínky.

A právě vzpomínky jsou pocity, které si po zbytek života nosíme v hlavě, máme je tam zakódované a kdykoliv chceme nebo potřebujeme tak si je vybavíme. S odstupem času jsou však vzpomínky rozmazanější, dalo by se říci, že čistý obraz se nám před očima rozmazává. Svým dětem a vnoučatům můžeme jen mlhavě vyprávět o tom, jaké to bylo tehdy, když místo nich jsme si to nádherné „ano“ říkali my.

Předejít tomu všemu můžeme fotografiemi, které jsou naší věčnou realitou, putují s námi v čase, avšak tvář, která se na nás dívá již dávno není tváří naší. Nádherné vzpomínky uchovány v jediné knize, která je však pro nás knihou vzácnou, knihou mládí, knihou toho významného a jedinečného dne.

Svatební album - co mu však předchází

Do harmonogramu příprav na svatbu patří i výběr toho správného fotografa, který nám nafotí jedinečné a významné okamžiky tohoto šťastného dne.

Výběr kvalitního a profesionálního fotografa však vyžaduje značnou dávku trpělivosti a hledání. Nejlepším řešením, jak oslovit kvalitního fotografa, je doporučení, ať už osobní nebo virtuální. Informace o doporučení na svatebního fotografa můžeme čerpat na internetu, zpravidla na portálech zabývajících se svatební tematikou (svatební salony, svatební magazíny, prodejny svatebního zboží). Na těchto stránkách můžeme také oslovit ostatní nevěsty a optat se, jakou mají zkušenost s hledáním a výběrem fotografů.

Nejlepším a nejvěrohodnějším řešením je však osobní doporučení, které dostaneme např. od kamarádky nebo příbuzných, jenž služeb daného fotografa využily před námi.

Při výběru svatebního fotografa dbejme na to, aby disponoval určitým zákaznickým porfoliem. Pokud budeme hledat svatebního fotografa na internetu, zaměřme se také na jeho galerii fotografií, popř. na odezvy zákazníků. Z jeho galerie poznáme, jakým stylem fotografování disponuje, zda se nám tento styl líbí či nikoliv.

Každý svatební fotograf je jiný, pokud jde o rozmanitost a styl svatebních fotografií, které vyrábějí. Někteří snoubenci mají zájem o černobílé provedení, ale ne každý fotograf je na tuto techniku vybaven. Speciální podmínky a požadavky je tudíž zapotřebí ujasnit si dopředu a k fotografovi přistupovat s jasnou představou.

S fotografem je nutné se předem dohodnout ohledně kompletace svatebních fotografií do alba. Někteří fotografové tuto službu nabízejí, jiní ne. V případě, že fotograf, který bude svatební den fotit, nenabízí kompletaci svatebních fotek do alba, je nutné hledat dále. To platí jen tehdy, pokud chceme mít fotoalbum na vysoké úrovni, jelikož není nic lehčího a levnějšího, než si sérii svatebních fotek naskládat do alba vlastnoručně.

Výběr správných fotografií do svatebního alba

Série svatebních fotografií je zpravidla velmi rozmanitá, zahrnuje nejrůznější významné i méně významné okamžiky, momentky nebo detaily. Pro sestavení svatebního alba vybírejme fotografie, které jsou nejblíže našemu srdci a také fotografie, které zachycují nám nejbližší lidi.

Ve svatebním albu by samozřejmě neměly chvět fotografie, na nichž se objevují:

  • ženich a nevěsta před, v průběhu a po svatebním obřadu

  • fotky v zahradě nebo jiném zvoleném místě

  • fotky s rodinou, svatebčany

  • fotky se svědky, družičkami

  • fotky s tradičními svatebními zvyky

  • fotky s autem nevěsty a ženicha

  • fotky, které zachycují krájení dortu, vzájemné krmení, stolování

  • fotky zachycují nejrůznější okamžiky v průběhu hostiny, volné zábavy

Ačkoliv zpravidla máme k dispozici vícero fotek, než těch, které by se do svatebního alba vešly, je důležitě vědět, že by mělo být založeno pouze jedno svatební albu. To by mělo obsahovat nejvýznamnější a nejlepší (ať už kvalitně či okamžikově) fotky. Kdo by si chtěl prohlížet po deseti, dvaceti a více letech dvě alba?

Výběr svatebního alba

Výběr svatebních alb je neuvěřitelně rozmanitý, nabídka zahrnuje alba klasická, samolepící, v různých velikostech, tvarech i designů. Vybírat můžeme dle stylu svatby nebo dle vlastního vkusu.

K nejrozšířenějším a v podstatě i nejvíce využívaným typům svatebních alb patří alba klasická, která obsahují čisté stránky, na které se fotografie lepí. Výhodou těchto alb je možnost vlastní kreativní činnosti, stránky lze různými způsoby vyzdobit.

Dalším typem jsou alba samolepící, která disponují stránkami potaženými tenkou vrstvou lepivého materiálu. Fotku stačí na stránku přiložit, lehce přitisknout, na základě čehož se vyhneme nepříjemnému lepení.  Stránky jsou od sebe odděleny tenkým papírem nebo fólií, která chrání fotografie od případného poškození či znečištění.

Nejméně rozšířenými typy jsou alba zasouvací, jejichž stránky disponují vlastními okénky, do kterých se fotka zasune.  K nevýhodám zasouvacích alb však patří fakt, že struktura a uspořádání vložení a rozmístění fotek je již dána. Fotky tedy musíte umístit přesně tak, jak je předtištěno, což ztrácí jakoukoliv kreativní činnost či vlastní styl uspořádání.

Pokud disponujete alespoň špetkou fantazie a nápaditostí, vytvořte si svatební album sami.  K tomu je dobré zakoupit si album s čistými listy (klasické, nelepivé), které budeme vlastnoručně přetvářet k obrazu svému.

Výzdoba svatebního alba meze neklade, v nabídce jsou nejrůznější přízdoby (mašličky, kytičky, třpytky, doplňky), kterými čisté listy zaplníme.

K ozdobám patří i nejrůznější samolepky či bublinky, do kterých můžeme vpisovat komentář. Ačkoliv vpisování komentářů je velmi oblíbená činnost, ve svatebním albu to však mnohdy postrádá tu pravou svatební decnentost.

K velmi oblíbeným a trendy svatebním albům patří alba připomínající časopis. Ze svatebních fotografií se vytvoří koláže, jenž jsou opatřeny různými komentáři, vtipnými poznámkami nebo skutečně vyslovenými slovy. Svatební foto časopis je však otázkou profesionality, jelikož ten vám musí vyhotovit opravdu zkušení fotograf či grafické studio. Výhodou je profesionální vzhled nejen foto knihy, ale také fotografií, jelikož ty, zpravidla procházejí důslednou úpravou – retušováním. Díky této metodě můžete na fotkách vypadat ještě o něco lépe, možná mladší, možná štíhlejší nebo třeba šťastnější.

Uspořádání fotografií

Ať už je obsah vašeho svatebního alba jakákoliv, měl by mít jistá pravidla. Tím nejpodstatnějším je sled a umístění svatebních fotek, dle pořadí. Úvodní stránka by měla být věnována společné novomanželské fotografii, doplněné o jejich jména.

Pokračování dalších stránek je již věcí vkusu, avšak první stránky bychom měli věnovat sami sobě – tedy snoubencům. Dále by měli následovat fotky s našimi nejbližšími, poté už mohou nadcházet fotky všech ostatních.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15456 (rodina-finance.cz#21450)


Přidat komentář