Svatební dary aneb jak si o ně říci

Svatební dary jdou ruku v ruce se svatebním dnem, jsou nedílnou součástí svatby. Ne vždy však jsou pro novomanžele příjemným překvapením, tudíž není divu, že snoubenci před svatbou sestavují seznam dárků.

Nedílnou součástí každé svatby jsou i svatební dary, které přinášejí svatebčané a obdarovávají jimi novomanžele. Ve většině případech zde právě nastává kámen úrazu, jelikož více než polovina dárků bývá nepotřebná či nevyužitelná. V tomto případě je doslova žádoucí, aby si mladí snoubenci v klidu sedli a sepsali dárkový seznam.

Svatební dary skýtají velké problémy

Svatebčané, kteří nejsou součástí nejbližších rodinných příslušníků, se jen stěží mohou „trefit“ do výběru toho správného dárku. Vymyslet dárek, který by nejen okouzlil, ale byl novomanželům i užitečný, je velmi těžké.

Dnes jsou naštěstí dávno pryč doby, kdy novomanželé dostávali skleněný servis, zdobený květinami, který si poté, vystavili na několik let ve skleněné vitríně. Ačkoliv se najdou pratety, které nám ke svatbě podobný skleněný či keramický servis daruji, můžeme konstatovat, že těchto darů rok od roku ubývá. Je to do jisté míry ovlivněno tím, že si snoubenci osobní či neosobní formou o dárky sami řeknou.

Dnes je naštěstí situace úplně jiná, pokud mladí snoubenci mají vlastní bydlení včetně kompletního vybavení, mohou si říci o dary finanční. Pokud jsou v „očekávání“ mohou si říci o dary, které souvisí s výbavičkou dítěte.

Pokud naopak vlastní bydlení teprve zařizují, je vhodné říci si o dárky praktické, tedy upotřebitelné v domácnosti. Forem a metod, jakou formou si o dárky říci je několik. Vybrat si můžeme takovou metodu, která nám nejlépe vyhovuje, ta už může být osobní ba naopak neosobní.** **

Žádané svatební dary - zážitek na celý život

Nevíte jaký svatební dar novomanželům darovat? Jistě nic nepokazíte výběrem zážitku, na který budou vzpomínat celý život a budou ho vyprávět svým dětem jako pohádku na dobrou noc. Využít můžete Romantické a wellness pobyty a darovat novomanželům nevšední zážitek přesně pro ně.

Vybrat si můžete z nabídky:

  • romantické pobyty
  • pobyty na zámku
  • wellness pobyty s relaxací
  • netradiční pobyty
  • sportovní zážitky
  • a mnoho jiných neuvěřitelných pobytů a zážitků

Můžeme Vám nabídnout pár doporučení na zážitky či pobyty, kterých jistě nebudete litovat. Určitě využijte exklusivní let balónem, květinová romantika v Třeboni, romance a wellness pro dva, romantické pobyty pro zamilované na zámku a mnoho jiných pobytů či zážitků. Věříme, že Vás tyto pobyty nezklamou a stanou se pro Vás nezapomenutelným zážitkem.


Určitě zde vyberete správný dar pro novomanželé. S těmito typy svatebních darů nemůžete nic pokazit. Určitě uděláte novomanželům radost Vámi vybraným darem a můžete se pyšnit Vašim stylem. Věříme, že novomanželé potom jistě doporučí společnost Romantické a wellness pobyty také svým přátelům a známým.

Osobní oslovení svatebčanů

Osobní oslovení svatebčanů, s cíle říci si o svatební dárek, stále ubývá. Snoubenci dávají raději přednost písemné formě, která je přijatelnější nejen pro ně samotné, ale i pro svatebčany.

Osobní oslovení můžeme praktikovat v rodině, tedy v okruhu svých nejbližších příbuzných, rodičů, prarodičů, sourozenců. V tomto případě je to nejvhodnější varianta, jelikož s nimi se lze domluvit nejen na finančním stropu, ale také na možných alternativách. Navíc se zde předpokládá, že svatební dar od příbuzných bude v daleko vyšší pořizovací ceně, než dárky od ostatních svatebčanů.

Svoje nejbližší tedy můžeme oslovit přímo, zpravidla oni osloví dříve nás – nastávající novomanžele. S nimi se můžeme domluvit nejen na druhu dárku, ale také na konkrétním typu nebo značce. V opačném případě můžeme nechat detailní výběr na nich samotných, ale zde pak hrozí riziko, že se nám daný model nebude líbit nebo nám nebude vyhovovat.

Písemná forma

Neosobní, neboli písemná forma, věcného seznamu svatebních darů, se může vyskytovat v několika podobách. Tou nejzákladnější je přímený seznam, sestavený na papíře, který necháme mezi svatebčany kolovat. Je však pravdou, že tato varianta je na ústupu ba dokonce již téměř zaniklá. Oblíbenou variantou byla tak před 15 -20 lety, dnes, v době technické vyspělosti a dostupnosti internetu, není využívaná.

Ve své době však měla svoje kouzlo, byla psána zpravidla na velmi pěkném papíru, zdobeném nejrůznějšími dekoracemi. Putovala z rukou do rukou, byla doplňována o různé citáty a poznámky svatebčanů. Nevýhodu však bylo pořadí, se kterým se k svatebčanům dostala. Jelikož písemný seznam byl vyhotoven pouze v jednom originálu, měl výběr dárku nejlepší ten první. Naopak ten poslední, ke kterému se seznam dostal, byl na tom nejhůře – musel vybírat z toho, co nikdo před ním nechtěl.

Emailová zpráva

Také emailový seznam svatebních darů pomalu mizí, a to z důvodu možnosti založení si vlastních svatebních stránek, na kterých si vytvoříme originální a vkusný seznam.

Pokud si však nechceme zakládat účet na svatebních stránkách, je emailové rozesílání svatebního seznamu stále aktuální. K jednotlivým položkám svatebních darů můžeme vložit odkaz na stránky, kde daný výrobek nabízejí. Svatebčané si tak budou moci výrobek prohlédnout, popř. z eshopu přímo objednat.

Nevýhodou emailového seznamu je fakt, že ostatní nevidí a netuší, co se ti ostatní vybrali. Tudíž je nutné rozesílat seznam vždy jednomu člověku a čekat až si vybere a zašle potvrzený email s výběrem svého dárku zpět. O jeho výběr seznam zkrátíme a pošleme dalšímu člověku. Takto budeme pokračovat až do té doby, než obešleme všechny svatebčany.

Nutností je rychlost výběru, pokud se seznam u některého člověka zasekne, zkracuje se nám lhůta shánění dárku pro další svatebčany. Z toho důvodu je nutné obesílat svatebčany s dostatečnou časovou rezervou.

Svatební stránky

Nejoblíbenější metodou, a to kompletních svatebních příprav, je vytvoření si vlastních svatebních stránek.. Dnes to lze velmi pohodlně a během několika málo minut. Svatební magazíny nabízejí doslova přenádherné grafické úpravy k vytvoření si vlastních svatebních stránek zdarma. K tomu stačí pouhé zaregistrování se a během několika minut máte vlastní stránky na světě.

Na těchto stránkách můžete svatebčany informovat o všem, co se kolem svatebních příprav děje.  K výhodám patří i možnost vytvoření si seznamu svatebních darů, které uvítáte. Svatebčané si poté přímo do seznamu vpisují, který dárek si rezervují, což je viditelné pro všechny ostatní.

Do seznamu můžeme vložit odkaz přímo na výrobek nebo vložit fotografii výrobku, a to pro případ, aby svatebčané nekoupili jiný model nebo jiný typ. Seznamy umístěné přímo na svatebních portálech jsou velmi oblíbenou a dokonce nejrozšířenější formou způsobu, kterým si lze říci o svatební dar.

Nechceme dárky, chceme peníze …

Říci si o peníze místo věcného daru je problémem mnoha nastávajících novomanželů.  Pokud však snoubenci bydlí ve společné domácnosti, ve které je vše od A do Z zařízeno, je hloupostí psát na seznam dárků nezbytnosti, které nám budou ležet ve skříni.

Alternativou jsou peníze nebo šekové poukázky, na které se zaměřuje řada obchodů.

Výhodou šekových poukázek je jejich dlouhodobá platnost, některé mají planosti i dva roky. To, že aktuálně nepotřebujeme mixér nebo sadu bytových textilií neznamená, že je nebudeme potřebovat ani za rok.

Pokud tedy netoužíte po věcném daru, napište si na seznam např. šeková poukázka do nábytkového obchodu XY. Další možností jsou šekové poukázky na exkluzivní služby, např. na masáže, do kosmetického studia, do kadeřnictví. Jiní naopak uvítají vstupenky do divadla nebo jiné kulturní akce, vstupenky na sportovní utkání, apod.

O finanční hotovost si můžete říci v úzkém kruhu rodinném, tedy mezi rodiči, sourozenci či dalšími nejbližšími příbuznými. Říkat si o svatební dar v podobě hotovosti není neslušnost, ale spíše se to tak trochu nehodí. Je přeci tolik jiných možností, které se dají využít a zužitkovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15457 (rodina-finance.cz#21487)


Přidat komentář