Prsteny - jak koupit ten správný i přes internet?

Jak se vyznat ve velikostech prstenů a jak vybrat právě ten pravý? Co vlastně znamenají čísla 52, 54 nebo 60? A proč zásnubní prsten musí být drahý s obrovským drahokamem?

Prsten, snad nejkomplikovanější šperk, je-li darován jako překvapení.

Jak uhodnout velikost prstenu?

Problém nedělá výběr samotného vzhledu prstenu, díky široké nabídce na trhu snad každý najde právě ten pravý, prsten dle své představy. Složitější je pak uhodnout správnou velikost prstenu. Nejjednodušší je vzít již nošený prsten, jenže to se nejspíš pozná. Obzvlášť ženy na tuto činnost mají čich. Některé dělají, že nic, ale pak se přiznají, že tušili, či dokonce věděli a radost z překvapení je ta tam a další, ještě horší, se vyptávají, kde jejich oblíbený prstýnek zmizel a co že s ním bude partner dělat. Totálně zkažené překvapení. Zvláště u těch zásnubních prstenů, je romantické překvapení ztraceno.

Prsten symbol pevného a trvalého svazku

Pak snad již nezbude nic jiného, než to risknout a koupit prstýnek dle oka. Navíc kupuje-li prsten muž pro svou partnerku, a nemusí to být zrovna zásnubní, jistě již spolu nějaký ten pátek tráví čas. Prsten je totiž, ač si to muž uvědomí při koupi či ne, symbolem svazku, věčnosti, trvalého a vážného vztahu. Proč by si také jinak snoubenci vyměňovali zrovna snubní prsteny, že? No a právě proto, že s ženou již nějakou tu dobu je, zná ji jistě lépe, než kdokoli jiný a měl by mít představu, jestli je potřeba malý, větší anebo veliký obvod prstenu. Navíc se s prodavačkou může domluvit, že jakmile prsten nebude sedět. Vymění je za jiný. Každý správný prodejce by měl souhlasit a nerozhodnému kupci sám tuto možnost navrhnout

Vybrat si můžete ze širokého sortimentu:

 • náušnice
 • přívěsky
 • náhrdelníky
 • prsteny
 • soupravy
 • ocelové šperky pro ženy i pro muže
 • šperky pro děti
 • Pashminy - kašmírové šály

Přesvědčte se o kvalitě sortimentu a služeb tohoto e-shopu sami a navštivte stránky www.sperky-carloromani.cz, kde si jistě vyberete ten nekrásnější dárek pro své milované. Věříme, že se službami internetového obchodu společnosti CARLO ROMANI budete velice spokojeni a doporučíte ho i svým známým.

Čísla 52, 54 nebo 72

No ale co s tím, když odhodláni vstupujeme do klenotnictví a prodavačka na nás spustí čísla jako 52, 54 a podobně? Co takové číslo znamená a jak mám vůbec tušit, kterou velikost mám?

Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Číslo, které prodavačka znalecky hlásí je jen velikost prstenu a je to totéž číslo, jaké má obvod prstu v milimetrech.

Při koupi však nesmíme zapomenout ani na to, že prst, na který prsten chceme navléknout má kloub a ten bývá obvykle problémovým jak s nasazováním, tak zejména sundáváním prstenu. Nejideálnější je proto vzít velikost dle starého prstýnku anebo si vytvořit jakýsi provizorní prsten z papíru a zkoušet.

Hodí se zejména u internetových obchodů, které nabízí krásné šperky, ale většina lidí má strach právě z toho, že prsten nebude sedět.

Někde se uvádí velikost prstenu v průměrech obruče. Pro přehled alespoň základní tabulka:

velikost prstenu

vnitřní průměr [mm]

45

14,3

46

14,6

47

15

48

15,3

49

15,6

50

15,9

51

16,2

52

16,6

53

16,9

54

17,2

55

17,5

56

17,8

57

18,1

58

18,5

59

18,8

60

19,1

61

19,4

62

19,7

63

20,1

64

20,4

65

20,7

66

21

67

21,3

68

21,7

69

22

70

22,3

71

22,6

72

22,9

73

23,2

73

23,2

## Jak správně zacházet a pečovat o šperky

Aby si Vaše šperky uchovaly svou třytivost, krásu, životnost a dokonalost, je potřeba o ně pečovat a skladovat tím správným způsobem. Vždy si pamatujte, že se šperky je potřeba zacházet jako s posledním doladěním Vaší dokonalosti.

 • Šperky nenoste při výkonu těžkých a hrubých prací, v prašném prostředí a prostředí s výpary.

 • Šperky skladujte na suchém místě, v PVC sáčku nebo ve šperkovnici.

 • Šperky s kameny, krystalem nebo perlami nenamáčejte v horké vodě - můžou prasknout nebo zmatnout. Při čištění můžete použít vlažnou mýdlovou vodu. Následně šperky dobře vysušte nebo vyleštěte jemným hadříkem.

 • Stříbrné šperky reagují na chemické prostředky (lak na vlasy, parfémy) zčernáním nebo žloutnutím u rhodiovaných šperků, proto je odložte při mytí nádobí, při úklidu nebo praní prádla.

 • U broušených řetízků (typ hádík) se vyvarujte ostrého pohybu, přelomení, především při ukládaní řetízků.

Zásnubní prsten

Ještě jednou se však vrátíme ke koupi zásnubního prstenu.

Ať je vaše nastávající sebevíc skromná, prsten, kterým ji nabízíte společné soužití na papíře, musí podle toho vypadat. Dokonce se udává, že správný zásnubní prstýnek musí stát minimálně průměrný plat ženicha za tři měsíce.

Ano, většina mužů v tomto okamžiku se sarkasticky zasměje a prohodí něco o tom, že se raději ženit nebude. Jenže ona tato hodnota prstenu nemá zruinovat ženichovo konto. Tímto prstenem muž ukazuje ženě svůj majetek, moc, a především to, jak ji na ni záleží. Pouťový prstýnek je prima dárek z matějské a šikovná vzpomínka na příjemné chvilky na pouti, avšak dát ho jako prsten zásnubní by byla velká ostuda. Ženě tím muž řekne to, jaký že je slaboch, „kolenovrt“ a že jejich sňatek vnímá jako fakt, který musí být a nechce se mu do něj.

Co však dělat, je-li ženichovo konto na stotisícový prsten slabé? No nic se nemusí přehánět a cenovku či paragon spolu se“ zásnubákem“ své vyvolené nejspíš nedarujete, ne?

Důležité je to, jak prstýnek vypadá. Nejžádanější jsou prsteny z bílého zlata s bílým kamínkem. Mimo drahý vybroušený briliant existuje, jen odborníkem rozeznaná, a mnohem levnější, avšak velice krásná varianta - zirkon. Pro přehled stojí zásnubní prsten z bílého zlata o obsahu 1,9g a 14 karátů s kamenem o průměru 5mm se zirkonem asi 3000Kč, zcela stejný, ale s briliantem pak o devadesát tisíc víc.

Barva prstenu

Určitě již máte představu, jakou by váš prsten měl mít barvu. Pokud stále ne, tak uvádíme, že na trhu se setkáte s prsteny jak ze žlutého, tak bílého, dokonce i růžového a nakonec i kombinovaného kovu. Kovem je myšleno zlato, jen u těch bílých je v nabídce lesklá a pevná ocel anebo drahá platina.

Rozhodli jste se pro zlaté prsteny, ale stále nevíte kterou barvu zvolit? Měli byste brát v potaz také šperky, které nosíte a sladit je. Anebo ideální variantou v je také prsten z kombinovaného zlata - jak žluté, tak bílé a i hezké růžové zlato.

V poslední době jsou však v oblibě bílé kovy a obzvlášť bílé zlato.

Motiv prstenu

Dále máte na výběr typ broušení. Respektive motiv, těch je opravdu celá řada, nicméně to nemění nic na tom, že můžete zvolit úplně jednoduchý styl a to buď jednoduše lesklý, anebo matný. Oblíbené se v poslední době také staly drahé kameny vložené v prstenu. Ať je to luxusní briliant či jemu podobný, ale mnohonásobně levnější kamarád zirkon, oba vypadají skvěle.

Snoubenci si také čím dál častěji nechávají na vnitřní stranu prstenu vyrýt iniciály, jako jsou jména a datum svatby. Děje se tak i kvůli faktu, že ať již kamenné prodejny, tak internetové obchody tuto službu nabízí k zakoupeným prstenům jako bonus zdarma.

Šíře prstenu

Rozhodovat také bude šíře prstenů, nejčastěji se prodávají v šířce od 3,5 až do 5mm. Pro přehled:

 • do 3,5mm úzké prsteny
 • od 3,5 – 5mm běžné prsteny
 • do 5 – 6mm širší prsteny
 • a nad 6mm jsou to prsteny široké

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15464 (rodina-finance.cz#21946)


Přidat komentář