Péče o pleť

Naše pleť hodně vypovídá o tom, jak se o ni staráme, jakou ji dopřáváme výživu i kosmetickou péči. Různé nedokonalosti pleti od akné, pigmentových skvrn, až po sníženou elasticitu, jemné vrásky, lze vhodnou kosmetikou a důslednou péči, výrazně eliminovat.

Základní péče pro každý typ pleti

 • Čistící mléko – určené pro šetrné a současně důkladné očištění pleti. Čistící mléko je nejvhodnější pro suchou a náročnou pleť. Na navlhčenou pleť naneste čistící mléko, roztírejte krouživými pohyby. Důkladně poté smyjte vodou a dočistěte pleťovou vodou, dle typu Vaší pleti.
 • Čistící gel – odstraňuje make-up a nečistoty, dodávají pleti potřebnou vlhkost již při čištění. Gel je vhodný pro mastnou, smíšenou i normální pleť. Malé množství čistícího gelu napěňte v mokrých dlaních a krouživými pohyby roztírejte po obličeji po dobu jedné až dvou minut. Poté gel důkladně vymyjte vodou. Čištění provádějte každý den, a to ráno a večer.
 • Čistící pěna – dodává skvělý zážitek při čištění pleti, a to všech typů. Navlhčete pleť, do dlaně si dejte množství pěny o velikosti vlašského ořechu. Pěnu roztírejte krouživými pohyby a poté důkladně smyjte vodou. Můžete ještě dočistit pleťovou vodou, a to dle typu Vaší pleti.
 • Pleťová voda – dodává pleti potřebnou vlhkost, navozuje příjemný pocit svěžesti, stabilizuje kyselou ochrannou vrstvu, připravuje pleť pro následnou péči.
 • Peeling – odstraňuje odumřelé zrohovatělé buňky a nečistoty z pleti. Peeling aktivuje funkci kůže, projasňuje a osvěžuje pleť. Peeling používejte 1 až 4krát měsíčně lehkou masáží na vlhkou, předem očištěnou pleť. Po jedné až dvou minutách peeling smyjte vlažnou vodou a dočistěte vhodnou pleťovou vodou, dle typu Vaší pleti. Peeling nepoužívejte na zanícenou pleť.ˇ

Péče o suchou pleť

Suchá pleť má nižší elasticitu, než jiné druhy pleti, což má za následek předčasnou tvorbu vrásek, pokud zanedbáte její péči. Poklesem hormonální aktivity postupně pokožka ztrácí svoji hutnost, obličejové kontury ochabují, povolují, výraz tváře se mění.  Dbejte o dostatečnou hydrataci i výživu kůže formou krémů, pleťových masek a dalších vhodných kosmetických přípravků.

Suchá pleť je tenčí než normální pleť, je křehká s drobnými póry, praská, olupuje se. Suchá pleť velmi citlivě reaguje na mechanická, chemická, tepelná podráždění. Pleť snadno zčervená.

Lipový květ je vhodný zejména pro suchou a citlivou pokožku.

Meduňka zklidňuje suchou a citlivou pokožku.

Další vhodné bylinky pro suchou pleť: chrpa, šťovík, nať petržele, levandule, rozmarýn, růžové dřevo, ylang-ylang.

Péče o citlivou pleť

Citlivá pleť má často tendenci k alergickým reakcím, které se projevují po aplikaci pro ni nevhodného přípravku, a to podrážděním, zarudnutím, pnutím apod. Máte-li citlivou pleť, snažte se vyhýbat parfémovaným přípravkům s vysokým obsahem chemických látek a čistící pleťové vody s obsahem alkoholu. Používejte přípravky s nízkým nebo nulovým obsahem chemikálií.

Himalájské byliny změkčují a hydratují.

Myrta a provensálské slaměnky působí proti stárnutí pleti.

Pomerančový květ léčí suchou pleť, podporuje regeneraci buněk.

Petržel prospívá suché a citlivé kůži.

Kontryhel uklidňuje suchou i citlivou pleť, stahuje rozšířené póry.

Netřesk zvláčňuje, uklidňuje a léčí suchou i citlivou pleť.

Další vhodné bylinky pro citlivou pleť: chrpa, šťovík.

Péče o mastnou pleť

Mastná pleť je hrubší struktury, je lesklá a kluzká. Rozšířené póry pleti jsou po celém obličeji. Výhodou mastné pleti je odolnost proti nepříznivým vlivům prostředí, pomalejší stárnutí. Nevýhodou je však větší sklon k tvorbě akné.

Čím více budete mastnou pleť odmašťovat a vysušovat pomocí kosmetických přípravků s vysokým procentem alkoholu, tím více se bude Vaše pleť mastit, a někdy může dokonce dojít i k jejímu odlupování. Používejte tedy přímo určené kosmetické přípravky na mastnou pleť.

Pokud je mastná pleť bez výrazných zánětlivých projevů, používejte na den i noc denní a noční fluid.

Denní a noční fluid – zásobuje pleť potřebnou vlhkostí a pomáhá vyrovnávat nadprodukci mazu. Fluid se rychle vstřebává a matuje.

Chmel slouží k vypnutí i prokrvení pokožky nebo jako zklidňující přísada do koupele.

Jitrocel je vhodný především pro mastnou a nečistou pleť.

Máta peprná dezinfikuje mastnou a nečistou leť, působí osvěživě.

Sedmikráska snižuje produkci mazu, je velmi vhodná na velmi mastnou i nečistou pleť.

Kopřiva uklidňuje mastnou pleť.

Šalvěj stahuje póry.

Řebříček stahuje rozšířené póry, léčí a čistí.

Další vhodné bylinky pro mastnou pleť: přeslička.

Péče o problematickou pleť

Máte-li pleť problematickou s četnými nečistotami a zanícenými místy, používejte bylinný fluid.

Bylinný fluid – jedná se o lehkou emulzi, která je ideálním řešením pro nečistou, mladou a problematickou pleť. Fluid působí proti vzniku nečistot a zlepšuje vzhled pleti. Fluid s obsahem zinku předchází zánětlivým projevům na pleti. Je vhodný i jako následná péče po léčbě akné.

Zamaskování pupínků – použijte korektor, nejlépe léčebný korektor, který pupínek nejen zakryje, ale i léčí.

Maceška rolní působí příznivě na pročištění krve, léčí při tvorbě akné.

Měsíček má hojivé účinky na drsnou i problematickou pleť.

Tymián má antiseptické účinky.

Péče o smíšenou pleť

Smíšená pleť patří mezi nejrozšířenější typy. Pro tento typ pleti je charakteristický mastnější střed obličeje s rozšířenými póry, zvýšenou produkcí mazu, lesklým filmem a kožními nečistotami. Na tvářích je pleť suchá.

Tipy v péči o pleť

 • Až polovina problémů s pleti je způsobena špatným nebo nedostatečným čištěním. Každodenní čištění pleti je skutečně základem správné péče o pleť, a to v každém věku. Pro zdravou a krásnou pleť je čištění naprostou nezbytností, a to i když se nelíčíte.
 • Klidnící pleťová maska je ideálním pomocníkem pro všechny typy pleti. Zklidňuje podráždění, je vhodná i po slunění.
 • S přibývajícím věkem každá pleť potřebuje zvýšenou péči. Zralá pleť je většinou sušší, má sníženou elasticitu. Typickými znaky jsou vrásky, pigmentace, poruchy prokrvení, změna rozložení tuku. Tuk se přesouvá ze středu obličeje na periferii. Pleť je hůře zásobena výživnými látkami.
 • Volné radikály významnou měrou urychlují proces stárnutí pleti. Proti nim bojují tzv. antioxidant. Mezi nejúčinnější je koenzym Q10, vitamin E, vitamin C, výtažky z hroznového vína. Veškeré tyto látky pomáhají vytvořit potřebnou ochrannou bariéru a tím významně zpomalit proces stárnutí pleti.
 • Pokud potřebujete rychlou a intenzivní péči, použijte vyživující ampuli. Dokáže pleť velmi rychle vyhladit, dodat energii a potřebnou hydrataci. Můžete volit mezi ampulí s koenzymem Q10, ampuli s liftingem.
 • K péči o oční okolí používejte výhradně oční přípravky, které obsahují jedinečné účinné látky, speciálně vyvinuté pro citlivé oční partie.
 • Dodržujte pitný režim.
 • Konzultujte výběr kosmetických přípravků se svoji kosmetičkou.
 • Pravidelně dopřávejte pleti kosmetické ošetření.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15446 (rodina-finance.cz#20770)


Přidat komentář