Kvalitní snubní prsteny - výběr

Bez snubních prstenů se neobejde žádný svatební obřad. Jak si ale vybrat, když jejich nabídka je tak široká? Ať si nakonec vyberete jakékoliv, měly by být v první řadě kvalitní.

Jak si vybrat snubní prsteny?

Nabídka snubních prstenů je tak široká, že nevíte odkud začít? Nejprve si ujasněte několik věcí, které by prsteny podle vás měly splňovat. Jde hlavně o cenu, materiál, barvu zlata, šíře prstenů, design a použití kamenu. Výběr se vám tak značně zjednoduší. Své prsteny vybírejte pečlivě! Budete je nejspíše nosit po celý život!

 

Symbolika snubních prstenů

Snubní prsteny jsou hlavním symbolem manželského svazku, který manžele doprovází po celou dobu jeho trvání. Jeho nošením oba dávají všem najevo, že jsou ve svazku. Tradice nošení prstýnků patří vůbec k nejstarším ze všech svatebních rituálů. Skoro každá civilizace užívala prsten jako symbol manželské smlouvy. Tato tradice sahá až hluboko do starého Egypta. První zmínky z Evropy, pochází z devátého století, kdy je papež Mikuláš I. prohlásil za povinnou součást svatebního obřadu. Od těch dob většina manželů nosí na svém levém prsteníčku snubní prstýnek. Některé státy, převážně nejčastěji germánské národy jej ale nosí na ruce pravé.

Jak určit správnou velikost prstenu?

Bojíte se objednávky přes internet z důvodu špatného odhadu velikosti? Poradíme vám. Nejjednodušší technikou, jak přijít k co nejpřesnější velikosti je:** změření si průměru prstenu**. Následně pak průměr porovnejte s tabulkou velikostí prstenů, kterou naleznete například na webových stránkách Klenotů Fialka Sušice. S její pomocí si pak snadno vypočítáte, jak velký prstýnek si potřebujete koupit.

Tlustý nebo tenký snubní prsten?

Jak tlusté by měly být snubní prsteny? Výška prstenu určuje vhodnost jejich nošení. Obecně platí, že tlustší prsteny jsou sice kvalitnější, ale zase méně vhodné pro denní nošení, protože by mohly tlačit okolní prsty. Ideálními prsteny jsou ty, které jsou tlusté mezi 1,6 – 1,9 mm.

Široké nebo tenké snubní prsteny?

Všeobecně můžeme šířku snubních prstenů rozdělit do čtyř kategorií: úzké (do 3,5 mm), běžné (šířka mezi 3,5 mm – 5 mm), širší (5 až 6 mm) a široké (široké nad 6 mm). Většinou se doporučují prsteny o běžné šířce, protože jsou nejpohodlnější. U výběru správné velikosti dbejte i na jejich šířku a tloušťku. Pokud máte velmi štíhlé a dlouhé prsty, zvolte si raději širší kroužek, který prst opticky zmenší. Naopak pro silnější prsty je lepší volbou užší prstýnek, pokud tedy netrpíte oteklými prsty.

Kdy vybírat snubní prsteny?

Nejvhodnější dobou pro výběr prstenů je ráno, kdy nemáte oteklé prsty. Mějte však na paměti, pokud si budete vybírat snubní prstýnky v zimě, po přechodu ze zimy do tepla budou mít prsty o málo menší průměr než obvykle. Počkejte tedy chvíli než se zahřejí.

Jestli se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, vyberte si raději menší prsten.** Pro prsten je vždy lepší zvětšení o číslo než jeho zmenšování**. Snubní prsteny vybírejte včas, nejlépe tři měsíce před svatbou. Jestli se rozhodnete pro výrobu na zakázku, počítejte s jednoměsíční výrobní dobou.

Materiály snubních prstenů

Při výběru snubních prstenů dbejte především na jejich kvalitu a ryzost. Co se týká** zlata** je to označení 585/1000 anebo 750/1000 a u platiny 950/1000. Tato označení musí mít všechny výrobky vyrobené ze zlata a platiny. Zlato má výhodu v tom, že si můžete vybrat z několika variant barevných odstínů, které můžete i vzájemně kombinovat. Kombinací pak můžete dosáhnout velice zajímavého vzhledu. Stále více jsou v posledních letech oblíbené snubní prsteny vyrobené z chirurgické oceli. Tyto prsteny jsou mnohem lehčí než zlaté. Jejich další velkou výhodou je také cenová dostupnost, kdy vás přijdou na mnohem nižší cenu oproti prstýnkům z drahých kovů. V současné době chirurgická ocel patří k ideálním volbám pro všechny alergiky na kov.

Design snubních prstenů

Módní trendy ovlivňují i výrobu snubních prstenů. V současné době jsou velkým hitem hranaté prstýnky. Jenomže snubní prsteny, na rozdíl od jiných doplňků, nemůžete měnit podle módních výkřiků. Proto je vždy střídmost výhodou, a to i když jste extravagantní, kreativní a nosíte pestré oblečení a doplňky.

Design snubních prstenů dělíme do pěti skupin (klasické, romantické, netradiční, luxusní a moderní prsteny), z nichž si snoubenci mohou podle svého vlastního vkusu vybrat ten pravý. Snubní prsten by měl být klasický, střídmý, který může ozvláštnit členitější tvar anebo výrazný kámen.

Snubní prsten a kámen

Snubní prsten bez kamene jako by nebyl. I to je názor určující výběr ideálního snubního prstýnku. Vybrat si můžete z prstýnků bez kamenů, se zirkony nebo s brilianty. Vše souvisí s vaší představou a stavem vaší peněženky. Trend posledních let je nakloněn kamenům.

Zirkon nebo diamant?

Zirkon je synteticky vyrobený nerost, který je mnohem levnější než briliant. Díky tomu, že je měkčí než diamant, má však menší odolnost vůči poškrábání a menší životnost. Zirkon na rozdíl od diamantu se také méně leskne. Bohužel cena briliantu je jeho značnou nevýhodou.

Jak o snubní prstýnky pečovat?

I když si koupíte kvalitní prstýnky, tak jako všechny kovy na ně působí vnější vlivy, a proto je potřebné o ně pečovat. Prsteny jsou náchylné k oxidaci a k poškrábání, což je může pěkně poničit. Chcete, aby vám prstýnky vydržely, co nejdéle krásné a nedeformované? Tak si je vždy před vykonáváním nějaké těžší manuální práce sundejte.

Doporučujeme vám alespoň jednou měsíčně prstýnky očistit v mýdlové vodě pomocí měkkého zubního kartáčku. Po vyčištění prstýnky opláchněte v čisté vodě a osušte. Nikdy nenoste snubní prstýnky nikam do přírody, kde byste si je mohli odřít o skály anebo kameny. Nošení snubních prstenů není vhodné ani ke sportování. Pokud ho nebudete delší dobu nosit, nenechávejte jej volně ležet, ale uložte jej do krabičky tak, aby nepřišel do kontaktu s dalšími šperky. Jednou za čas je velice dobré odnést své snubní prsteny do klenotnictví, kde vám je odborně vyčistí, ošetří, upraví držení kamene a v případě potřeby vám je i opraví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15476 (rodina-finance.cz#22809)


Přidat komentář