Výškové a stavební práce - Bruntál a okolí

Máte na domě popraskanou a opadanou omítku? Potřebujete vyčistit nebo natřít okapy? Potřebujete nutně spravit střešní krytinu, vyspárovat komín, opravit nebo natřít komínovou stříšku a máte z prací ve výškách nebo na střeše domu strach? Pak čtěte dále.

Potřebujete na svém domě cokoliv opravit ale odrazuje vás to, že byste kvůli tomu museli lézt do výšek? Nebo potřebujete na zahradě ořezat nebo pokácet strom, ale nevíte jak na to, aby to bylo bezpečné pro vás i váš dům. Pak není lepšího řešení, než si na** práci ve výškách** najmout odborníka.

Kdo může provádět výškové práce?

Provádění prací ve výškách a nad volnou hloubkou jsou práce rizikové. Z tohoto důvodu je mohou provádět pouze osoby prokazatelně proškolené dle nařízení vlády číslo 362/2005 sbírky a zákona 309/2006 sbírky.

Typy výškových prací

Výškových prací je celá řada. Mohou to být klasické práce na** rodinném domě** ale i na vysokém bytovém domě nebo panelovém domě. Také se může jednat o výškové práce na dalších jiných vysokých stavbách jako jsou například mosty, různé věže, vysílače atp. Dále se může jednat o ořezávání nebo postupné kácení stromů a v zimě také o čištění střech od rampouchů, sněhových převisů nebo i sněhu, pokud je příliš těžký. U některých prací se používá vysokozdvižná plošina, a jiných horolezecká metoda, kdy pracovník visí při práci na laně a pro některé práce je potřeba postavit lešení.

Opravy a nátěry fasád

Máte-li na svém domě již starší** fasádu**, pak se na ní nejspíš sem tam objevují praskliny a v horším případě už vám na několika místech omítka i opadla. Padající kusy omítky mohou člověka, na kterého dopadnou, vážně poranit. Navíc úhradu léčby by pak zdravotní pojišťovna požadovala po vás jako majiteli objektu. V nejhorším případě, pokud by poraněný člověk dokonce zemřel, byli byste obviněni ze zabití z nedbalosti. Proto není radno si s tímto problémem zahrávat a odkládat ho. Pokud se vám však nechce lézt po žebříku do výšek anebo tak dlouhý žebřík ani nemáte, najměte si na opravu fasády** odborníka na výškové práce**. Odborník vám starou fasádu oklepe, poté omyje povrch tlakovou vodou a udělá fasádu zcela novou. Samozřejmě je možné požadovat pouze opravy nejvíce poškozených míst ale pokud už omítka opadává, pak je vážně lepší mít rovnou fasádu celou novou, protože je pravděpodobně poškozená již na mnoha místech, kde to zatím ještě není vidět. Jenže zakrátko by se zatím skrytá místa začala znovu projevovat prasklinami a opadáváním omítky a vy byste si tak museli odborníka najímat znovu a to by vás vyšlo dráž než celá nová fasáda.

Čištění a natírání okapů

Okapy jsou další problémové místo. Pokud máte v těsné blízkosti domu stromy, které svou výškou přesahují výšku, ve které jsou umístěny okapy na vašem domě, pak se vám pravděpodobně okapy často zanášejí odpadem ze stromů. A je celkem jedno, zda se jedná o stromy listnaté nebo jehličnaté. I z jehličnatých stromů totiž odpadává odumřelé jehličí, které se pak usazuje v okapech.** Okapy** je pak kvůli tomu nutné častěji čistit. I s tímto problémem vám samozřejmě pomůže odborník na výškové práce. Ovšem lepší je si v těsné blízkosti domu žádné vysoké stromy nesadit. Pokud nemáte okapy plastové, které jsou co se nátěrů týče, bez údržbové, pak budete muset své okapy chránit proti korozi. Netroufáte-li si natírat okapy vysoko nad zemí, pak není žádnou ostudou najmout si na tuto práci odborníka na výškové práce.

Práce na střeše

Na** střeše** se dá odborník na výškové práce využít například v případě, kdy potřebujete opravit několik upadlých střešních tašek, přibít uvolněné plechy na plechové střeše, nově vyspárovat spáry na komíně, natřít nebo** opravit zastřešení komínu** atp.

Rampouchy a sněhové převisy

Pokud okolo zdi vašeho domu vede chodník, pak jste to jako majitel domu opět vy, kdo ponese zodpovědnost v případě, že na někoho z kolemjdoucích spadne kus ledu z vaší střechy a poraní ho.** Rampouchy** můžete shodit nějakým dlouhým předmětem, třeba koštětem. Avšak v případě, že jsou rampouchy opravdu hodně mohutné, většinou se ulomí třeba v půlce a ten kus ledu, který na místě zůstane, je pořád ještě natolik těžký, aby mohl někomu vážně ublížit. Problém z kusy ledu na kraji střechy se zpravidla řeší pomocí vysokozdvižné plošiny.

Těžký sníh na střeše

Máte-li na šikmé střeše nezvykle velké množství** těžkého sněhu**, i zde budete potřebovat pomocníky s vysokozdvižnou plošinou.

Ořezávání nebo kácení stromů

Roste-li v těsné blízkosti vašeho domu vysoký strom, může se stát, že vám budou vadit jeho větve, které se občas při silném větru ulamují. Někdy se větve lámou taky v případě, že jsou přetíženy velkým množstvím těžkého mokrého sněhu. Pokud strom roste velmi blízko vašeho domu, mohou padající větve poškodit vaši střechu, okapy nebo okna. Z tohoto důvodu je lepší větve, u kterých máte pocit, že by váš dům mohly ohrozit, preventivně ořezat. I s touto prací vám pomůže odborník na výškové práce. Pokud je** strom vysoký** a mohutný a roste blízko vašeho domu, je někdy lepší ho pokácet rovnou, než riskovat, že ho na váš dům vyvrátí vichřice. Pokud je ovšem okolo stromu příliš málo prostoru na to, aby mohl být pokácen klasickou metodou, čili uříznutím kousek nad zemí, pak je nutné si opět najmout odborníka, který strom pokácí po částech. Nejprve uřeže větve, pak začne postupně zkracovat kmen stromu. Při tomto způsobu kácení stromu lze použít vysokozdvižnou plošinu nebo pracovník použije speciální techniku, při které vyleze na strom sám.

Nezapomeňte však, že stromy není povoleno kácet vždy. V jarním a letním období je** kácení stromů** zakázáno z důvodu ochrany ptáků, kteří by tak přišli o svá hnízda s vejci nebo již vylíhlými mláďaty, která se však ještě nenaučila létat. Ani každý strom není povoleno pokácet. Bez povolení je možné pokácet jen ty stromy, které mají metr nad zemí obvod kmene nižší než 40 centimetrů. Pokud chcete kácet stromy s větším obvodem kmene, musíte požádat městský úřad o povolení. Platí však výjimka, že** stromy, které váš majetek bezprostředně ohrožují** (například se náhle začaly více naklánět, při silném větru se nalomily atp.) je možno ihned pokácet i bez povolení a bez ohledu na to, jaký je obvod jejich kmene.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15386 (rodina-finance.cz#23155)


Přidat komentář