Voda, plyn, topení - Poděbrady a okolí

Přestalo Vám fungovat topení, téct voda či začala špatně splachovat toaleta? Raději se nepokoušejte tyto věci opravovat sami, ale zavolejte odborníka na instalatérství a topenářství, který si s nimi hravě poradí.

Instalatérské a topenářské práce

Pojem** instalatérské a topenářské práce** zahrnuje velké množství činností od drobných oprav, až po velké** rekonstrukce či instalace nových rozvodů**. V tomto článku se zaměříme na charakteristiku nejčastějších služeb nabízených instalatéry a topenáři, spolu s různými doporučeními a radami.

Instalatérství – charakteristika

Instalatérské práce spočívají zejména v instalaci, výměně nebo opravě vodovodního a kanalizačního potrubí, přičemž nezáleží na tom, zda se toto potrubí nachází v budově nebo mimo ni. Součástí instalatérských služeb je i čistění a revize kanalizace pomocí nejmodernější techniky. Dále se jedná o demontáž, montáž či případnou opravu zařizovacích předmětů, tedy např. umyvadel, van, sprchového koutu, toalety, bidetu, vodovodní baterie, pisoáru apod.

Kromě toho instalatéři provádějí montáže vodních filtrů, vodoměrů a dalších menších zařízení, která jsou nezbytná pro bezproblémové fungování vodních rozvodů. Nelze opomenout, že na instalaci myčky či pračky byste si také měli zavolat odborníka, stejně jako na montáž bojleru, průtokového ohřívače či karmy.

Topenářství – charakteristika

Existuje mnoho druhů topení, ať již se jedná o klasické radiátorové vytápění, podlahové či stěnové topení nebo o méně obvyklé sálavé či teplovzdušné vytápění. Topenář je řemeslník, který se v těchto věcech dokonale vyzná. Může Vám pomoci s opravou topného systému, ale i s jeho kompletním návrhem a s realizací ve Vašem domově.

Mezi nejčastější služby topenářů patří opravy topení menšího rozsahu (dopouštění a odvzdušnění topení, řešení úniku topného systému, výměny ventilů apod.), výměny radiátorových těles, ale i montáže kompletních topných systémů.

Druhy topení

Pokud stavíte rodinný dům či nějaký jiný objekt, čeká Vás rozhodnutí, jaký topný systém zvolit. Existují základní tři možnosti, kam umístit topná tělesa. Buď můžete zvolit klasické radiátory nebo topení v podlaze či ve stěně.

Radiátorové topení je představováno topnými tělesy, které ohřívají vzduch v místnosti pomocí výměny tepla mezi ohřátou kovovou plochou radiátoru a studeným vzduchem. Radiátor se zahřívá díky horké vodě uvnitř, která je ohřátá pomocí kotle. Existují kotle plynové, elektrické, ale i na dřevo či uhlí. Často jsou v poslední době k ohřevu vody využívána i tepelná čerpadla.

Druhou možností je umístit topení v podlaze či ve stěně pomocí sítě trubek. Tímto způsobem vytápění dosáhnete stejných teplot v různých částech vytápěné místnosti. Vzhledem k tomu, že topení je zabudované přímo ve stěnách nebo podlaze, dochází zde kromě úspory nákladů také k úsporám místa. Tento způsob nepotřebuje žádnou údržbu, lze ho připojit na jakýkoliv zdroj tepla a jeho životnost lze odhadnout až na 100 let.

Havarijní situace

Někdy se můžete dostat do nepříjemné situace v důsledku havárie instalatérských či topných zařízení. V takové chvíli je nutné situaci řešit okamžitě. Proto většina firem nabízí i tzv. havarijní služby a provozuje havarijní linku. Rychlost zásahu pak záleží na rozsahu a charakteru havárie.

Pokud se jedná o havárie, které mohou přímo ohrozit Váš majetek nebo majetek ostatních osob, jsou pracovníci schopni většinou dojet do 60 minut od nahlášení havárie a situaci řešit. Jedna hodina však může být v takových případech dlouhá doba. Vždy tedy mějte na paměti, kde máte uzávěr vody a plynu, abyste v případě nutnosti byli schopni vypnout jejich přívod a zmírnili tak případné škody.

Jedná-li se o méně závažnou havárii, kde poškození majetku nehrozí, dochází k jejich odstranění během dne, kdy byla závada ohlášena. Jestliže se však jedná o opravy rozsáhlejšího charakteru, je nutné počítat s tím, že mohou zabrat i více dní a samozřejmě více peněz (firma by Vám měla být schopna předem říct alespoň přibližnou částku za opravy). Ostatní opravy pak bývají provedeny po dohodě s firmou tak, aby Vám čas vyhovoval.

Rozsáhlá rekonstrukce

Plánujete** rekonstrukci koupelny či bytového jádra**? Možná Vás zajímá, jak bude dodavatelská firma postupovat. Vzhledem k tomu, že se jedná o rozsáhlou rekonstrukci, na kterou instalatéři a topenáři sami opravdu nestačí, budete muset najmout firmu, která zaměstnává i stavbaře a elektrikáře. Těchto firem je však na našem trhu velké množství.

Jak vybrat firmu

Při vybírání firmy je nejlepší zvolit takovou, jejíž služby již vyzkoušel někdo z Vašich známých a může Vám ji doporučit. Je pravda, že někdy může být jeden člověk s firmou spokojený a jiný má naopak negativní zkušenosti, ale vždy je lepší využít služeb již ověřené firmy, která má dostatek zkušeností s danou prací. Pokud takové známé nemáte, je možné najít reference i jinde, např. na internetu. Firmy uvádějí přímo na svých webech referenční zakázky, které mají nejlépe vystihnout ukázky jejich práce. Případně zkuste zajít na diskuzní fórum, kde se řeší tato problematika a zjistit názory jejich klientů.

Další postup – plánování

Po kontaktování vybrané firmy většinou dojde k nezávazné schůzce, na které budete řešit možnosti rekonstrukce. Pracovník firmy Vás navštíví, změří vše potřebné a odhadne, jaké práce bude potřeba vykonat. Na Vás je projednat Vaše plány a představy o Vaší koupelně s tímto odborníkem. Ten Vám jistě poradí a navrhne nejlepší možné řešení. Po této schůzce zpracuje firma nabídku spolu s plánovaným rozpočtem. Až do této fáze se jedná o služby, které nejsou zpoplatněné (ve většině případů). Teď již je jen na Vás, zda nabídku přijmete nebo ne.

Realizace zakázky

Po přijmutí nabídky dochází k dojednání detailů. Tedy upřesnění časového plánu, ale i objednání konkrétních zařizovacích předmětů – toalety, umyvadla, sprchového koutu, vany, baterií, obkladů, dlažby atd. Samozřejmě je také možné, abyste si tyto předměty pořídili sami a firma je pouze nainstalovala. V této fázi také dochází k sepsání smlouvy o dílo, která představuje důležitý dokument. Je v ní ujednaná cena, termín zahájení a ukončení zakázky a další důležité náležitosti.

Pokud dochází k bourání zdí, firma vždy** zabezpečuje odvoz odpadu a suti**. Co se týče samotných instalatérských a topenářských prací, je nutné vyměnit veškeré rozvody vody, kanalizační potrubí, nainstalovat zařizovací předměty, baterie, sifon, zapojit pračku, nainstalovat topné těleso apod. Na ostatní práce tu pak jsou jiní řemeslníci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15299 (rodina-finance.cz#22987)


Přidat komentář