Voda, plyn, topení - Nový Jičín a okolí

Pravidelné kontroly a revize plynu, vody a tepla jsou automatikou téměř všech společností, ale žádná z nich už neporadí, jak a co udělat nebo změnit, abychom jako běžní uživatelé mohli co nejvíce ušetřit. Následující článek prozradí více.

Topení zblízka

Je mnoho druhů topení a každé je vhodné do jiného prostředí a nebo interiéru. Prozradíme, jak je od sebe rozeznat a nebo co přesně bude sedět do vašich podmínek.

Ústřední topení

Slouží k vytápění bytů ve více podlažích. U tohoto druhu topení lze snadno použít oběh vody samotíží, protože ohřátá voda snadno cirkuluje systémem, pokud je dodrženo pravidlo, že nejníže umístěný radiátor je v takové výši, aby teplá voda mohla cirkulovat i tímto radiátorem.

Etážové topení

Anglickým názvem Floor heating je topení, které vytápí jen jedno podlaží. Pokud je zvolen druh topení samotíží je třeba trubky řádně vyspádovat a je nutné, aby vyústění teplé vody na kotli bylo v určité výši oproti k nejníže umístěnému radiátoru protože, čím výše bude střed radiátoru nad vývodem teplé vody z kotle, tím lepší cirkulace dosáhneme. Je nutné, aby byl kotel na tento způsob cirkulace uzpůsoben, tedy měl dostatečně velký průměr pro výstupní a vracející se vodu. Také trubky rozvodu musí mít dostatečný průměr a proto je lepší se obrátit na odbornou firmu, která vše provede.

Topení samotíží

Tento způsob využívá fyzikálního jevu, kdy ohřátá kapalina stoupá směrem vzhůru a studená obráceně, což vytvoří cirkulaci kapaliny v otopném systému a přenos energie z kotle do topných těles, neboli radiátorů.

Podlahové vytápění a jeho základní pravidla

Právě při vytápění běžným topením, jako jsou například radiátory, zde se naopak stává, že vzduch ve výšce těla a zvláště pak hlavy je teplý, ale nohy zůstávají v chladu, což opravdu není příjemné. Aby bylo dosaženo** pocitu tepla i na nohou**, zbytečně dochází poté k přetápění celé místnosti. V místnostech, kde je položeno podlahové topení není nutné mít jako podlahovou krytinu pouze dlažbu. Má sice nejlepší vodivé vlastnosti, ale rozhodně to není jediná možnost. Nad toto topení můžeme umístit plovoucí podlahu, koberec s krátkým chlupem, linoleum či parkety. Pokud chceme pokládat parkety, musejí mít certifikát na to, že mohou být umístěné nad podlahovým topením.

Pokud bychom to měli brát z praktického i ekonomického hlediska je vhodné instalovat podlahové vytápění ve všech obytných místnostech domu nebo bytu. Vynechávají se pouze ta místa, která budou stabilně zastavěná, tedy části pod kuchyňskou linkou, vestavěnými skříněmi nebo vanou.

Aby bylo výhod podlahového vytápění využito v maximální míře, je nutné podlahu pod ním důkladně izolovat, aby teplo neunikalo dospodu. U patrových rodinných domků se proto do přízemí dává spodní izolace v tlustší vrstvě než v patře. Jako izolace se používá například polystyren druhu EPS-100Z.
Z vrchní strany se podlahové topení zalévá buď speciálním samoinvelačním** anhydritovým potěrem o tloušťce 55 mm,** v levnějším případě o 10 mm vyšší vrstvou betonu.

Podlahové topení lze kombinovat s podlahový konvektorem, který vyrovná velké tepelné ztráty skrz velké prosklené plochy. To mohou být například francouzská okna.
Podlahové vytápění jako jediné nepodporuje cirkulaci vzduchu v místnosti. Ta je díky němu totiž vytápěna sálavým způsobem, kdy teplý vzduch zvolna vzlíná. U podlahy je proto vždy tepleji než ve výši hlavy.

Systém vytápění teplou vodou

Pokud je podlahové topení položené suchým způsobem vytvoří nižší vrstvu a to jen 65 milimetrů. Je nutné uvést, že teplovodní systém pokládaný suchou cestou je však na instalaci dvakrát náročnější a tím  se tedy stává i dražším řešením, než mokrý systém a má zhruba o 10 % nižší výkon.

Teplovodní podlahové topení je možno položit také suchou cestou. Tento systém se převážně používá tam, kde není přípustné větší zatížení vodorovné podlahové konstrukce. Například u půdních vestaveb nebo u dřevostaveb. Výhodou je nižší akumulační schopnost, čímž umožňuje rychleji reagovat na změny venkovních teplot.
Pokud jsou porovnány ceny provozních nákladů vytápění podlahovým topením, lze počítat přibližně s úsporou o 20 až 25 % ve srovnání s vytápěním radiátory.
Ve srovnání s jinými topnými systémy má podlahové vytápění vyšší setrvačnost, a to jak při zahřátí, tak při chladnutí, což lze ale snadno vyřešit správným nastavením regulačního systému.

Konstrukce potřebná pro teplovodní systém podlahového topení je v porovnání s elektrickým opravdu vyšší. Dojde ke zvýšení podlahy zhruba o 16 centimetrů, plus je nutné započítat výšku samotné podlahové krytiny v prostorách bez podsklepení. V patře je to pak 10 centimetrů. Teplovodní topení se pokládá takzvanou mokrou cestou, což je levnější varianta, kdy se trubky podlahového vytápění zalévají betonovou směsí.

Jiným, možno nazvat i alternativním řešením je takzvaná suchá cesta, kdy se** trubky podlahového vytápění** vkládají do již předem připravených systémových polyuretanových desek s plechovými teplovodivými žlábky. Po instalaci trubek se vše díky sešroubování a slepení zakrývá deskami. Na takto položené podlahové vytápění se již lepí dlažba či jiná podlahová krytina.

Starší zástavby vs. Novostavby

Novostavby, které jsou z moderních materiálů a odpovídají platným normám, zde se podlahové vytápění instaluje jako hlavní a obvykle i jediný zdroj tepla.
Soustavy topných trubek či elektrických topných vodičů se podkládají fólií, která odráží teplo vzhůru, do místnosti, takzvaný V-systém elektro.

U starších staveb dochází ve většině případů k větším energetickým ztrátám, proto je třeba podlahové topení doplnit pro nejchladnější období ještě dalšími zdroji tepla. K teplovodnímu systému tak lze například v koupelnách připojit otopný žebřík.
V koupelnách se obvykle topí na vyšší teploty než ve zbytku domácnosti. Ani tam ale není podlaha nikdy natolik teplá, že by se jí člověk nemohl bez obav dotknout, proto je zde opět volen V-systém elektro.

Podlahové vytápění na elektřinu

Předností u elektrického podlahového vytápění je i možnost regulovat jeho teplotu v každé místnosti zvlášť, přesně podle aktuální potřeby. To je nejen příjemné, ale lze tak dosáhnout i jistých úspor v nákladech na vytápění domácnosti.

Pro instalaci elektrického vytápění je nutné nechat udělat projekt, který buďto vytvoří projektant vytápění, nebo rekonstrukce bytu, aby určil typ, rozsah a vlastní instalaci podlahového vytápění. Pokud je stavba prováděna bez něj, je nutné, aby takovýto projekt vytvořila firma zabývající se výrobou, prodejem a instalací podlahového topení.

V případě** elektrického podlahového vytápění** lze zvládnout podle názoru odborníků instalaci a montáž i svépomocí podle návodu přiloženého k dodávce topení s tím, že vlastní zapojení musí stejně provést odborník.

Jen elektřina na topení

Tento druh topení se od teplovodního liší absencí trubek v podlaze. Jejich funkci nahrazují tenké dráty, nebo eventuálně také celé mříže, které vyhřívají své okolí. I jejich vrstva se zalévá betonovým potěrem, aby vznikla zcela rovná podlaha připravená k pokrytí prakticky jakýmkoli materiálem. Celková výška elektrického podlahového topení je ale nižší v porovnání s teplovodním systémem. Rovněž náklady na jeho instalaci jsou nižší.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15274 (rodina-finance.cz#22940)


Přidat komentář