Voda, plyn, topení - Jičín a okolí

Jste majitelem nového rodinného domku a potřebujete zajistit vytápění a rozvod vody? Nebo máte již zastaralý druh topení a chcete provést rekonstrukci? Určitě Vás bude zajímat, jaké možnosti máte.

Na našem trhu máte hned několik možností, jakým způsobem chcete vytápět svůj dům. Záleží jen na Vás, co Vám bude vyhovovat a jaká alternativa je pro Vás ta nejvhodnější. Vybrat si můžete třeba** plynové vytápění, podlahové vytápění, krby, kamna nebo koupelnové topení**. Každý druh topení má své pro a proti.

Plynové vytápění

Plynová topidla je jedna z nejobvyklejších variant topení. Není tolik náročné na údržbu a hlavně si v dnešní době můžete i zvolit dodavatele plynu a tím i částečně ovlivnit cenu.** Plynová topidla**, která budete potřebovat, se nazývají gamaty nebo jim také můžeme říkat vafky. Tyto topidla se vyrábějí jako klasická podokenní s odtahem přes zeď nebo do komína. Odtahem přes zeď se rozumí, že spaliny jsou odváděny přes obvodovou zeď ven nebo se odtah spalin může vést do komína. Také nemusíte odtah spalin využívat vůbec, to se ovšem hodí jen pro malé místnosti, které potřebujete rychle a nárazově vytopit a mají dobré odvětrávací možnosti. Vytápění gamaty se používá převážně v menších bytech, rekreačních objektech nebo v restauračních zařízeních. Většina těchto** topidel** nevyžaduje ani elektrickou energii, proto je takové vytápění i nízkonákladové. Využít můžete také topidla, které imitují krb. Mezi ty nejznámější výrobce plynových topidel patří Mora, Capingaz nebo třeba Karma. Vytápět se dá také pomocí plynového kotle. Většina z nich už má i zabudovaný zásobník na ohřev vody. Tudíž nemusíte řešit zvlášť vytápění domu a zvlášť zajišťovat teplou vodu. Kotle mohou být závěsné na zeď, stacionární, které umístíte na zem nebo kotle kondenzační. Tyto kotle se používají k šetrnému vytápění i vzhledem k životnímu prostředí. Investice, kterou do kotle vložíte, se Vám vrátí, protože mají nízkou spotřebu paliva. Čili se nelekejte vyšší pořizovací ceny. Mezi nejoblíbenější výrobce kotlů patří Viadrus nebo Viessmann.

Podlahové vytápění

Teplovodní podlahové vytápění vyžaduje instalaci plastových trubek v podlaze, které jsou podložené izolací s reflexní odrazovou folii s rastem a zalitých betonovou směsí. Systém vytápění může být rozdělen na několik samostatných okruhů, které lze i samostatně ovládat pomocí termohlavice a uzavíratelného šroubení s průtokoměrem. Jako zdroj vytápění lze použít plynový kotel, elektrokotel, kotel na tuhá paliva nebo akumulační kotelna přes solární panely nebo tepelná čerpadla.** Podlahové vytápění** je velmi estetické, protože je zabudované v podlaze a není vidět a také Vás nijak prostorově neomezuje. Navíc je vhodné pro alergiky, protože vzduch se v místnosti ohřívá rovnoměrně, čili nedocházení k jeho víření ani k víření prachu. Hlavně je velice** ekonomické**, protože má nízké náklady na vytápění. Mezi jeho hlavní výhody patří ideální rozložení teploty, dlouhá životnost, je** téměř bezporuchové**, nezabírá moc místa a je bezdrátové. Mezi nevýhody tohoto vytápění patří složitá instalace a hlavně je trvalé. Na podlahu, kde máte zavedené topení, můžete použít veškeré krytiny, koberec, plovoucí podlahu, dlažbu, pvc, linoleum, laminátovou i dřevěnou podlahu nebo parkety.

Krby a kamna

Vytápění pomocí** krbů a kamen** je** ekologické, estetické a ekonomické**. Mnoho lidí tuto variantu volí hlavně kvůli té estetické stránce. Jistě je velmi příjemné i romantické, když Vám doma v zimních měsících v krbu plápolá oheň a Vy můžete relaxovat u zvuku praskajícího dřeva. Samozřejmě ani krby nejsou jen jednoho druhu. Dělíme je na teplovzdušné krby a krbové kamna a otevřené krby, které se už dnes moc nepoužívají.** Teplovzdušné krby a krbové kamna** mají oproti nim výhodu v tom, že jsou zkonstruovány tak, abyste je mohli umístit kdekoli a okamžitě začít používat. Jejich další výhodou je možnost vytápění více místností najednou, stačí je jen vhodně umístit. Navíc mají mnohem nižší spotřebu paliva než otevřené krby. Keramické sklo, které uzavírá topeniště, zajišťuje čistotu a bezpečí Vašeho domova. Kachlová kamna se také používají spíš pro estetiku, můžete si vybrat ze širokého sortimentu kachlů a jejich barev. Výrobci jsou v dnešní době schopni zajistit Vám ekonomický provoz těchto topidel. Výhodou kachlových kamen je kombinace vytápění a možnost na nich i vařit. Nezapomeňte, že tento druh vytápění je náročnější na údržbu. Krby a kamna je nutno čistit častěji než jiné varianty topení, tudíž to pro některé uživatele může být značnou nevýhodou.

Koupelnové vytápění

Ani moderní vytápění koupelny dnes není žádný problém. K dispozici máte více variant a opět si stačí vybrat tu pravou. Koupelnové radiátory mohou být bílé, nerezové, chromované nebo můžete zvolit kombinované či elektrické vytápění. Bílé radiátory zvolte v případě, že chcete, aby prostředí Vaší koupelny působilo hygienicky. Bílá barva patří bezkonkurenčně k projevu čistoty. Navíc si nemusíte lámat hlavu s přehnanou údržbou, hlavně pokud máte malé děti. Nejsou na nich tolik vidět ťapoty a stříkance vody. Pokud jste však náročnější a chcete něco víc extravagantního, pak jsou pro vás vhodnější nerezové nebo chromované radiátory. Díky svému lesklému a blýskavému povrchu Vaši koupelnu rozzáří. Nutné je ovšem upozornit, že tyto radiátory jsou náročné na údržbu. Jde na nich vidět naprosto každý flek a špína. Měli byste si na jejich leštění také pořídit zvláštní hadříky a leštidla, abyste dosáhli toho správného lesku a efektu. Z koupelnových radiátorů lze také vytvořit kombinované topení pomocí elektrické topné vložky. Připojit je samozřejmě také můžete i na Vaši variantu vytápění.

Nezapomeňte, že správná volba vytápění Vašeho obydlí je základní a jedno z nejdůležitějších vybavení. Také je nutno Vám znovu připomenout, že u některých druhů vytápění je Vaše rozhodnutí definitivní a nejde vrátit. Pokud ovšem druh vytápění změnit lze, nezapomeňte, že renovace nebo znovuzavedení nového způsobu topení je finančně dost náročné. Proto nejednejte ukvapeně a zbrkle. V potaz berte také to, jak velké prostory chcete vytápět a za jakým účelem je budete používat. Jestli si tedy sami opravdu nevíte rady, využijte služeb odborníků. Jistě to později oceníte víc, než kdybyste do vytápění měli opět investovat další peníze z Vašeho rozpočtu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15246 (rodina-finance.cz#22904)


Přidat komentář