Voda, plyn, topení - Brandýs nad Labem, Čelákovice a okolí

Některé věci je snadné opravit svépomocí, u jiných by ale neodborný zásah mohl způsobit velké škody. Tak tomu je i u instalatérských, topenářských a plynařských prací, na jejichž provedení je nutné zavolat odborníky.

Plně fungující rozvody vody, kanalizace, topení a plynu dělají z neobytné stavby teplý a útulný domov. Bez těchto často tak samozřejmých věcí by nebylo možné umýt nádobí, uvařit si čaj, vykoupat se v teplé ani studené vodě, a dokonce si ani dojít na plně fungující toaletu. Důsledky nesprávného fungování jen jediného z těchto rozvodů či jejich zařízení si jistě umíte sami dokonale představit, a tak také jistě dokážete ocenit práci řemeslníků zabývajících se instalatérskými, topenářskými a plynařskými pracemi.

Instalatérské, topenářské a plynařské práce

Instalatérské, topenářské a plynařské práce spočívají jak v drobných opravách či pravidelném servisu rozvodů vody, plynu, topení a souvisejících zařízení, tak i v opravách velkého rozsahu, v rekonstrukcích či nové instalaci těchto rozvodů. Instalatéři se zaměřují na rozvody vody, kanalizace a na příslušná zařízení. Topenáři se specializují na rozvody související s topením, na topná tělesa a příslušenství nutná ke správnému fungování topného systému. Plynaři se pak orientují na plynová zařízení, spotřebiče či rozvody plynu.

Instalatérské práce

Instalatérské práce spočívají v montáži, opravě nebo kompletní výměně rozvodů vody a odpadů. Při nové instalaci rozvodů dochází k montáži vodovodního, odpadního a kanalizačního potrubí, které může být z plastu, mědi, nerezu či pozinkované. Aby mohlo vše plně fungovat, je dále nutné nainstalovat přípojky a napojit různá přídavná zařízení (např. domácí čističku odpadů).

Zdá se Vám, že potrubí v kuchyni netěsní? Kape Vám kohoutek či máte pocit, že je ucpaný odpad? Do instalatérských prací patří i drobné opravy. Možná si řeknete, že výměnu baterie jste bez problému schopni provést sami, ale někdy můžete neodborným zásahem při opravě celkem jednoduché věci způsobit daleko horší poruchy.

Do instalatérských prací patří i revize odpadů či jejich opravy. Revize jsou prováděné moderní technikou, která odhalí jakékoliv nepatrné závady. Pokud si myslíte, že je s Vaším odpadem něco špatně, ale nevíte si rady, vyhledejte odborníka.

Instalatéry je nutné najmout i v případě rekonstrukce koupelny, případně kuchyně. Kdo jiný by Vám odborně nainstaloval umyvadlo, dřez, sprchový kout, toaletu, vanu, baterii či připojil pračku a myčku.

Topenářské práce

Potřebujete zrekonstruovat topný systém, opravit jeho části či nainstalovat úplně nový? V tom případě bude nezbytné využít služeb topenářů. Ti mohou nabídnout rozsáhlou škálu služeb od drobných oprav topného tělesa, jeho odvzdušnění, až po velké rekonstrukce, opravy či regulace celého topného systému.

K vytápění Vašeho domu můžete zvolit běžné radiátorové topení, jehož instalace je poměrně jednoduchá a nepotřebuje velkou údržbu. V dnešní době si již můžete vybrat i stylové radiátory, které budou svým vzhledem přesně zapadat do Vašeho domova. Další možností je zabudování topení do stěn či podlahy. Na rozdíl od radiátoru, který topí jen z jednoho místa, Vám topení ve stěně či v podlaze může garantovat stejnou teplotu v různých částech místnosti. Ani tento způsob vytápění nevyžaduje údržbu a jeho životnost může být až sto let.

Vzhledem k tomu, že médiem, které vede teplo, je ve všech případech voda, je nutné tuto vodu nějakým způsobem ohřívat. K tomu slouží kotle, které mohou fungovat na elektřinu, plyn, dřevo či uhlí, ale i tepelná čerpadla, která ohřívají vodu pomocí výměny tepla. Všechny tyto systémy dokonale znají topenáři, kteří Vám rádi poradí a pomohou s výběrem vhodného topného systému pro Váš dům.

Plynařské práce

V mnoha domácnostech je možné najít nějaký spotřebič či zařízení, které ke svému fungování potřebuje plyn. Tyto spotřebiče, ale i rozvody plynu potřebují pravidelnou kontrolu prováděnou odborníkem - plynařem. Rozhodně nečekejte až do té doby, kdy Vám zařízení či rozvody selžou, protože škody způsobené únikem plynu mohou být katastrofální.

Plynaři nejčastěji nabízejí revize a opravy plynových spotřebičů (kotlů, karem, sporáků apod.), dále jejich demontáž, instalaci a připojení nových. Samozřejmostí je i instalace rozvodů plynu či nalezení závady a její opravy.

Havarijní služby

Bohužel někdy může dojít k nepříjemným a nečekaným událostem, kdy je nutný okamžitý zásah instalatéra, topenáře či plynaře. V tom případě je možné využít havarijních služeb, tedy zavolat na havarijní linku a vyžádat si příjezd odborníka. Tento zásah Vás sice bude stát určité finanční prostředky, avšak v porovnání se škodami, které by mohly být způsobeny neodborným zásahem, půjde o zanedbatelnou částku.  Firmy často garantují výjezd do jedné či do dvou hodin od nahlášení požadavku. Vzhledem k tomu, že dvě hodiny jsou opravdu dlouhá doba, musíte být i Vy vždy připraveni zasáhnout. Mějte proto na paměti, kde máte uzávěr vody a plynu, abyste v případě úniku mohli vypnout jejich přívod.

Pravidelný servis

Nejlepší je však takovým nepříjemným situacím předcházet a pravidelně nechávat provést revizi vodovodních rozvodů, topného systému i plynu. Rozhodně se jedná o vhodnější a také levnější řešení, než je čekání na havárií. Topenář, instalatér či plynař vždy posoudí kontrolovanou věc, je schopen najít případnou závadu a samozřejmě ji opravit. Tak si můžete být vždy jisti, že vše bude fungovat, jak má.

Výběr firmy

Abyste nevynakládali své finance zbytečně, je důležité vybrat kvalitní firmu. Avšak otázkou, která nemá univerzální odpověď, zůstává jak. Neexistuje žádný všeobecně platný návod, ale pokud se budete držet následujících kroků, můžete alespoň částečně eliminovat možnost výběru špatné firmy, což je podstatné zejména u větších zakázek.

Důležité je si každou firmu předem prověřit, tedy zjistit, zda podnikatel či firma vlastní příslušné živnostenské oprávnění, případně nějaké certifikáty dokládající její kvalitu. Dále je vhodné zjistit, jak dlouho je dotyčná firma na trhu a kolik má zkušeností. Toto však nemusí být zásadní informace, jelikož existují i výjimečně kvalitní začínající firmy, které si zaslouží dostat svou šanci. Zkuste si tedy najít reference, jelikož ty by měly nejvíce vypovídat o kvalitě služeb dané firmy.

Rozhodně se v případě větší zakázky (rekonstrukce či nové instalace rozvodů, topných systémů apod.) nenechte hned zlákat první zajímavou cenovou nabídkou. Najděte si více firem a zkonzultujte s nimi Váš problém a až poté, co uvidíte více cenových nabídek a návrhů, se rozhodněte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15332 (rodina-finance.cz#23068)


Přidat komentář