Finanční poradenství a finanční poradce - České Budějovice

Finanční poradenství je obor, který zahrnuje jak správu pojištění, tak investic, ale i řešení úvěrů a hypoték. Široké spektrum činností, kde je nutné se pro dobré finanční poradce znamenitě orientovat.

Peníze a finance jsou obecně dost citlivé téma. Kolikrát natolik citlivé, že se stěží o nich chceme bavit i s těmi nejlepšími přáteli, nebo rodinou a okolím. Prostě nikdo nechce jen tak přiznávat, že má v této oblasti problémy, ale pokud jich má hodně, taky není vhodné na to extra upozorňovat. Peníze jsou zkrátka citlivým tématem, ať se chce nebo ne. Proto je dobré, pokud máme v této oblasti poradce, který nám ukáže cestu, jak správně investovat, financovat koupi nebo stavbu bydlení, ale i možností pojištění, myšlení na budoucnost a další nezbytnosti, které jsou spjaty s obsáhlou oblastí financí.

Finanční poradenství

O finančním poradenství se toho říká a píše hodně. Mnoho z toho je a také není pravdou. Lidé, kteří mají špatnou zkušenost, se o ní podělí raději než ti, kteří jsou spokojeni, na to je nutno myslet a s tím také počítat. Ne vždy to, co je pravda psal člověk v klidném stavu a pouze v objektivního pohledu, často totiž chybí i to, že daný jedinec nedodal potřebné informace a chtěl provést sám změnu. V konečném důsledku se pro samotnou změnu rozhodne sám, takže mnohdy jsou negativní recenze neoprávněné, smýšlené a pouze jednostranné, založené jen na „jedné“ pravdě.

Finanční poradce

Kdo je a kdo není finanční poradce je často zřejmé již z prvního setkání, pokud dáváme dobrý pozor a svého „poradce“ sledujeme. Měl by klienta vždy vyslechnout a na základě toho mu pak nabídnout to, co po něm žádá, nebo mohl chtít. Je naprostý nesmysl, jestliže klient uvažuje o hypotéce, předhazovat jako první životní pojištění. Je sice pravdou, že na něm mají „finanční poradci“ největší marži, pokud provizi takto kulantně označíme, ale finanční poradce by měl v první řadě pracovat pro svého klienta. Určitě ne jen tak pro někoho, kdo slíbí velké peníze, ale být opravdu oporou ve věcech finančních a zařídit to, aby se klient cítil dobře. A ne aby litoval toho, že smlouvu uzavřel.

Praktiky nekalých společností

Samozřejmě, že všichni jedou na výsledky a zisky především. Bohužel i z tohoto důvodů se někteří finanční poradci posléze uchylují k praktikám, na které možná nejsou extra pyšní, ale nutnosti je k nim nutí. Jsou to jednak jejich nadřízení, kteří mají neustále dotazy, kolik udělali nových smluv a proč nemají více a tak dále. Nechtějí být outsidery, tlačeni k tomu, že nejsou k ničemu, chtějí mít práci a splnit očekávání, a z tohoto důvodu mohou novým klientům zatajit důležité informace o jejich nové smlouvě, která pak má mnoho „ale“ vedlejších sdělení, ze kterých nebude nadšen ani klient a ani finanční poradce.

Konec takových praktik

Jistotou je to, že se na to může časem přijít a tak smlouvu zruší a další setkání se svým „finančním poradcem“ již neabsolvuje. Samozřejmě zkušenost předá dál. Takto ani finanční poradci nemají dlouhé setrvání na svých postech a tak hledají uplatnění jinde. Snad jediný, kdo na tomto stále netratí, jsou finanční společnosti – pojišťovny, banky a další, které mají stále zisk. Poradce musí provize vrátit a obvykle se klientovi totiž vložená investice nevrátí, podle smluvních podmínek propadá.

Pravý finanční poradce, jako rádce

Tato informace je již známá a proto činnost vykonávají skutečně lidé, kteří chtějí provozovat poradenskou činnost v oblasti financí, a ne jinou. Proto se vzdělávají, porovnávají produkty a soustředí na to, aby pro svého klienta obstarali jen to nejlepší, co na trhu může být a je. Jen ti opravdu dobří se nemusí zaobírat získáváním nových a nových klientů, které stejně ani tak nic nepotřebují, protože mají dost práce s těmi stávajícími, kteří rádi svého dobrého finančního poradce doporučí. A protože recenze vládnou jednadvacátým stoletím, pak je jasné, že i životnost těch dobrých finančních poradců je jako lékař – stálá.

Lékař přes finance

Finanční poradce není jen někdo, kdo sjedná nějaký produkt, ale především ten, kdo nabídne nejvhodnější řešení v té a oné situaci. Přece jen jsou finance dost citlivé téma a tak se s nimi, respektive o nich nebaví ani manželé spolu, nebo blízcí známí. K tomu, aby se taková záležitost dala probírat, je potřeba mít důvěru a skutečně věřit že to, co sjedná finanční poradce je opravdu to nejlepší. Finanční poradce by měl být právě takový ten lékař přes finance a stejně tak, jak řekneme lékaři intimní záležitosti těla, pak finančnímu poradci můžeme svěřit i správu finančního zabezpečení. Správný finanční poradce ví dobře, jak se v takové chvíli chovat, co dělat a co je pro klienta nejlepší. Právě i díky tomu ho odměňuje pozorností a tím, co si klient opravdu přeje.

Západní směr a vliv

Podobně, jako máme svého lékaře, často i právníka, nebo instalatéra a zelináře, pak budeme všichni brzy mít i svého finančního  poradce. Tento fenomén k nám pomalu přichází ze západních zemí, kde je tento jev naprosto běžný a normální, protože většina osob ve vyspělém světě potřebuje na správu svých financí někoho kvalifikovaného. A přitom nejde jen o to, pokud má někdo miliony na účtech, ale často potřebují dobrého finančního poradce právě ti, co finance nazbyt nemají a obvykle mají i hluboko do kapsy. Protože i právě tito lidé se ve světě financí neorientují, nebo špatně a tak potřebují pomoc od odborníka, který se vyzná znale. U nás to ještě není tak časté, ale postupem času se tento jev také objevuje a stále více lidí si zvyká na to, že se v oblasti financí a pojišťovnictví musí obrátit na někoho, kdo tomu rozumí a tak jim může dobře poradit. Nejspíš brzy to bude běžně fungovat i u nás.

Finanční poradenství je důležité

Všichni potřebujeme občas poradit, který finanční produkt zvolit, protože ne pro všechny jsou všechny produkty vhodné a jestliže daný naprosto vyhovoval nebo vyhovuje vašemu sousedovi, ještě neznamená, že bude také to nejlepší pro vás. Každý to máme jinak a stejně jako rodina s několika malými dětmi potřebuje prostorné a bezpečné auto, nebude si kupovat trojmístný kabriolet, který je tak vhodný pro mladé, svobodné a bezdětné. Každému vyhovuje něco jiného a každý také něco jiného očekává. Proto je nezbytně nutné, aby finanční poradce dokázal tuto skutečnost vnímat a i znal dobře produkty, které tak určí pro tu nebo jinou osobu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id32859 (ck#661)


Přidat komentář