Elektroinstalace - Sokolov a okolí

Už jen tím, že čtete tento text, tak využíváte zdroje, o kterém vám dnes něco sdělíme. Elektřinu. Obklopuje nás všude, aniž si to uvědomujeme. Její přítomnost pocítíte, až nefunguje. To je pak mnohdy velký problém.

Je pravděpodobné, že se vám to také stalo - pospíchali jste. Měli jste něco dopsat na počítači, potřebovali jste rychle uvařit kávu, vyfénovat vlasy a podobně. A ejhle - elektřina vypadla. A jak jste se cítili? Bezmocní? Naštvaní? Elektřina nás ovlivňuje z velké míry, pokud neabsentuje, tak si to mnohdy ani neuvědomujeme. Je ale zapotřebí ji udržovat v pořádku, aby nejen dobře sloužila, ale také, aby nebyla životu nebezpečná. Ostatně, nejspíše tato varování znáte. Jedná se o nápisy, které varují před nevhodným chováním a manipulací s elektřinou. Pojďte se ale vydat do tajů elektřiny hlouběji.

Elektroinstalace - celkové zajištění

Nejprve se podíváme na kompletní zajištění elektroinstalace, které pak slouží k běžnému provozu. Pokud stavíte nebo renovujete, tak je dobré myslet i na tyto faktory. U novostaveb to je jednoduché, tam musíte mít elektřinu, proto se jen rozhoduje, jak budou jednotlivé cesty vedeny. Co ale v případě rekonstrukce. Řekněte si, jak dlouho máte rozvody? Nemáte náhodou ještě keramické pojistky? A není pro vás obtěžující, že vám na chatě každou chvíli vypadává proud a že jeden obvod nezvládne tolik spotřebičů najednou? Musíte vzít v potaz, že dříve se nedělaly tak nákladné realizace. Nebylo tolik prostředků. Dnes máme pračku a sušičku, myčku i řadu dalších kuchyňských pomocníků. Díky tomu, že jsou tyto faktory pak více zapojeny, tak to jeden obvod nezvládne a proud vypadává. Je tedy zapotřebí obměny.

Elektroinstalace - postup

Nejprve se rozvrhne, kde se budou dané práce dělat. V případě nových rozvodů se rozkreslí plán. Zde se postupuje podle toho, kde chcete mít dané spotřebiče. Jednejte ale úsporně, protože jednak nemůžete mít například neomezený počet zásuvek a pak by se vám jejich nadbytek mohl i plést. Přemýšlejte tedy. Budete chtít myčku? Ledničku asi ano, možná mikrovlnou troubu a pak nějaké zázemí na spotřebiče (většinou se dávají čtyři zásuvky ke kuchyňské lince). To je dobré si rozmyslet. Nedávejte ale příliš moc vývodů nebo pak kvůli nim zase nebudete moci přesunout nábytek.

Takto se pak vypracuje plán vedení elektroinstalace. Ten si uschovejte, protože to má i jiné výhody. Například, až budete někdy opět něco dělat, tak je dobré vědět, kudy všude vede elektřina, aby nedošlo k úrazu nebo dokonce usmrcení.

Elektroinstalace - využití

Zde se můžeme zabývat konkrétními případy, kdy se využije elektronika. Samozřejmě, že si řeknete, že přeci elektrické spotřebiče znáte. Vezměme to ale z jiné stránky. Co možnost volby? Třeba, když se rozhodujete, jestli plynový sporák nebo elektrický? Kotel na plyn nebo rovněž elektřinu? V něčem jsou tyto prvky výhodné, v něčem nikoli, záleží jen na každém z vás. Co se týká sporáků, tak všeobecně se lidem lépe manipuluje s elektrickou troubou. Tu pak mohou doplnit i elektrickými plotýnkami nebo sklokeramickou deskou, ale výjimkou není ani plynový vařič. I takto se dá kombinovat. Záleží u všeho skutečně na typu užívání a pak mnozí zohledňují i spotřebu. Čili než si něco pořídíte, tak si zjistěte i tato fakta.

Dalším odvětvím je pak umístění elektroinstalace. Něco jiného je, když si necháte tyto prvky aplikovat domů a pak chcete mít zajištěny rozvody v průmyslové budově. Zde se může pracovat i s vyšší možností příkonu elektřiny, protože se předpokládá, že se budou využívat těžké stroje.

Co se týká klasických spotřebních prvků, tak mimo zmíněných na elektřinu může fungovat televize, počítač, nabíjecí přístroje, domácí telefony, osvětlení a jiné prvky, které budete využívat. Jejich charakteristika je zbytečná, ale chceme jen upozornit na to, že by se mělo zohlednit kolik čeho kde budete mít, aby se zajistil dostatečný příkon elektřiny v daném místě, jinak hrozí ono vypadávaní pojistek.

Elektroinstalace - revize a opravy

Toto je velmi nutné - hlídat elektrické vedení. Pravidlo číslo jedna ale zní - jestli nejste odborník, tak se ani nepouštějte do oprav. Může to být životu nebezpečné a navíc se může stát, že něco poškodíte. Pokud byste měli „štěstí" a odnesly by to jen rozvody, tak se vám ale může stát, že za čas se někde vytvoří zkrat a vám může shořet domov. Oproti dbejte na pravidelné kontroly odborníkem, který vám bude udržovat rozvody v pořádku. To se ovšem může vztahovat i na spotřebiče, které je zapotřebí mít také neustále pod dohledem. Co se týká elektřiny, tak zde se spíše nedoporučuje kupovat levné věci neznámých značek, což platí zejména pro zboží na tržnici. Také je někdy dobré některé spotřebiče vyjmout ze zásuvky, když je nepoužíváte. Jednak tím ušetříte za energie a také se vám eliminuje riziko třeba onoho zkratu. Jestli někde nemáte šetřit, tak je to rozhodně zde. Buďte opatrní nejen při manipulaci s výrobkem, ale i koupí. I když si myslíte, že v hypermarketu zaručené kvality mají vlastní výrobek, tak ne vždy se musí jednat o spolehlivý produkt. V případech, kdy se takto manipuluje s elektronikou, je lepší investovat do něčeho, co bude bezpečnější a déle vydrží. Nakonec uvidíte, že se vám investice vyplatila. Kdyby vám vyhořel domov, tak říkat si "kdybych tenkrát"... to už je pozdě. Buďte proto při koupi velmi opatrní a vybírejte. Pokud se ale něco stane a budete si myslet, že by mohlo něco hrozit, okamžitě volejte opraváře, ať se na místo sám podívá.

Elektřina je dobrý sluha, ovšem musí s k ní přistupovat s respektem. Raději na opravy volat odborníky a myslet i na šetrnost. Nepoužíváte-li něco delší dobu, tak to nemusí být zapojeno. Chcete-li ušetřit, tak to lze i takto. Až bude dělat nové rozvody, tak rozmýšlejte, co vše využijete, abyste měli dobrý přístup ke zdroji elektřiny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15408 (rodina-finance.cz#23240)


Přidat komentář