Elektroinstalace - Hodonín a okolí

Elektroinstalace je pro mnohé z nás španělská vesnice. Již onen samotný pojem nám evokuje nekonečnou spleť kabelů a drátů, do kterých není radno bez odborných vědomostí zasahovat. Elektroinstalace nám však může přinést nečekaný komfort.

Elektroinstalace v bytě a rodinném domě

Jak na elektroinstalaci v bytě a rodinném domě? Elektroinstalaci obvykle začínáme řešit až při rekonstrukci nemovitosti, v lepším případě v novostavbě. Rekonstrukce elektrického vedení v zabydleném bytě či domě s sebou nese nepříjemné doprovodné zásahy. Sekání do omítek, v panelových domech do panelů, prach, zazdívání a nekonečné uklízení nepořádku. Při modernizaci elektroinstalace obvykle řešíme klasické pozůstatky z dob minulých – nedostatek zásuvek a navíc jejich nevyhovující umístění. Další problém představují zastaralé použité materiály a také poddimenzované zásuvkové okruhy. Pokud tuto skutečnost přehlédneme, přijdeme na to velice záhy – v kuchyni při vaření na elektrické varné desce spustíme myčku nádobí a ve volné pauze si postavíme na zasloužené kafe. Při zapnutí varné konvice uslyšíme ránu a potom ticho. Zásuvkový okruh nezvládnul zátěž, se kterou nebylo dříve počítáno. Proto vypadávají jističe, může hořet instalace. Tím pádem nemáme oběd hotový a litujeme, že nevaříme na plynu.

Ovšem kteří jste si tento scénář zatím neprožili, nemusíte mít obavy. U vás nikdy k podobné situaci nemusí dojít. Jednoduše si včas naplánujete** reinstalaci elektrických rozvodů** a příhodně ji načasovat. Například ji lze provést během pořizování nebo rekonstrukce kuchyňské linky. Odborná firma vám navrhne optimální rozvržení zásuvek a vypínačů tak, aby bylo účelné a hlavně bezpečné a tímto ovládání elektrických spotřebičů pohodlné a jednoduché. Abyste nemuseli na kolenou hledat, kdeže se za chladničkou nachází ona zásuvka. Samozřejmě elektrické vedení v kuchyni bylo jedním z příkladů. Stejně tak je třeba vhodně a efektivně zřídit elektroinstalaci různého druhu, například osvětlení, v ostatních prostorech bytu, domu nebo jakékoli jiné nemovitosti.

Požadavky na elektroinstalaci osvětlení v interiérech

Kromě toho, že zapojení osvětlení v interiéru necháváme profesionálovi, vše ostatní záleží na účelu využití svítidla a na našem osobním vkusu. Do obytného prostoru je vhodné pořídit svítidla v jednotném stylu, kdy se stejné designové prvky objevují jak na centrálním svítidle, tak na lampičkách na čtení, stojacích lampách i na nástěnných svítidlech. Tento způsob osvětlení je velmi vkusný a podporuje celistvý vzhled interiéru. Stále oblíbené příjemné osvětlení poskytují bodová svítidla. Novinku představují LED diodové pásky, které vkusně osvětlí kus nábytku, na který chceme upozornit, nebo jen příjemně osvětlují pokoj. Pomocí vhodně zvoleného osvětlení můžeme vytvořit příjemnou atmosféru v jakékoli místnosti.

Osvětlení koupelen

Jiné požadavky jsou kladeny na osvětlení místností, kde se drží vlhkost, jako jsou koupelny a technické místnosti. Zde je třeba vybírat svítidla, která jsou určena speciálně pro tyto účely. Ideální je, pokud koupelna disponuje dostatkem denního světla. Bohužel v panelových bytech si musíme pomoct právě pomocí svítidel. Do koupelen používáme stropní a nástěnná svítidla, stropnice, bodovky, osvětlení zrcadel, přičemž existuje řada norem a pravidel, kterými bychom se při instalaci těchto zařízení měli řídit. Především se jedná o vzdálenosti elektrického zařízení od zdroje vody a podobně, což profesionální elektrikář ohlídá.

Návrh elektroinstalace s ohledem na bezpečnost užívání

Při elektroinstalaci začínáme projektem. Ten vychází z architektonického návrhu, ve kterém si určíme rozmístění elektrických zařízení, zásuvek, vypínačů, spotřebičů a nábytku, ve kterém budou zařízení zabudována. Na základě návrhu pak revizní technik po skončení prací provede revizi a sepíše revizní zprávu.

V případě, že se držíme hesla bezpečnost na prvním místě, v domácnosti používáme bezpečnostní prodlužovací šňůru, která má bezpečnostní vypínač. Ten vypínáme, pokud šňůru zrovna nepoužíváme. Pokud by došlo k elektrickému výboji, vypnutý spínač zajistí, že elektrický proud nebude probíhat do připojeného spotřebiče. Na stejném principu pracují bezpečnostní zásuvky. Kvůli bezpečnosti můžeme nechat zapojit elektrický obvod v koupelně samostatně mimo rozvody v ostatních místnostech. Při případném zkratu vypadne pouze tento elektrický okruh, proud v ostatních prostorech bude fungovat. Dále je vhodné v koupelnách použít zásuvky s ochranným krytem, který zabraňuje proniknutí vody a vlhkosti.

Možnosti výběru vypínačů a spínačů

Specializované prodejny vám nabídnou nepřeberné množství zásuvek a vypínačů nejrůznějších provedení, barev, s dekorativními detaily. Vypínače pak můžete zvolit tak, aby jejich design korespondoval s ostatním vybavením interiéru. Před vchodové dveře můžete využít bezdotykové spínání světla, které aktivuje snímač pohybu. Ten reaguje na infračervené záření vydávané lidským tělem. Díky této drobné vymoženosti snadno nalezneme v kabelce nebo batohu klíče od domu a trefujeme se do klíčové dírky napoprvé i po setmění. Vítaný je i vedlejší efekt bezdotykového spínání osvětlení, a sice že upozorňuje obyvatele nemovitosti na příchozí návštěvu. Další možností je využití sériového přepínače, který umožňuje rozsvěcovat dvě svítidla nezávisle na sobě z jednoho bodu.

Spínače a osvětlení ve venkovních prostorách

V současnosti se u nás těší velké oblibě stále více různé typy předokenních rolet, markýz, ale i vnitřních žaluzií. Všechny tyto stínící techniky lze ovládat dálkově. Je to moderní a pohodlná záležitost. Ovládání lze i naprogramovat. Elektrickou instalaci provádí elektrikář přímo z dodavatelské firmy.

Venkovní osvětlení má v prvé řadě praktický účel, ovšem i zde můžeme projevit vlastní kreativitu a osvětlením docílit zajímavých efektů. Opět je nutné si ohlídat, že pořizované osvětlení je určeno pro použití v exteriérech, jelikož venkovní svítidla musí odolávat povětrnostním vlivům, stejně jako plnit požadavky, co se týká elektrického zajištění.

Pro kutily a pro vás, kteří si potrpíte na zlepšováky a komfortní užívání chvil strávených ve vlastním domě i na zahradě, přidáváme zajímavé tipy na elektroinstalaci ve venkovních prostorech. Vlastníte pergolu či zahradní houpačku? Proč si nezpříjemnit chvíle relaxace příjemnou hudbou. Postačí vyvést zásuvku do trámů pod stříškou pergoly. Sekání trávy přerušujete kvůli nedostačujícímu vedení a musíte napojovat prodlužovací šňůru? V tom případě byste mohli ocenit vyvedení elektrického proudu do sloupku plotu nebo si postavit u plotu patníček, vše musí být samozřejmě chráněno a izolováno před deštěm a vlhkostí. Stejně tak i osvětlení příjezdových cest, chodníčků i vstupních prostor může plnit nejen bezpečnostní, ale i estetickou funkci.

Kvalitně a profesionálně provedená elektroinstalace vám zpříjemní bydlení. Pokud si necháte poradit od odborné firmy, nemusíte se obávat vypadávání jističů při přetížení elektrické sítě. Prolistujte odborné časopisy nebo si nechejte poradit specializovanou firmou a užijete si komfort, který přinášejí moderní trendy v elektroinstalaci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15315 (rodina-finance.cz#23036)


Přidat komentář