Elektroinstalace - Domažlice a okolí

Rekonstruujete nebo stavíte? Každou takovou akci doprovází elektroinstalace, kterou svěřujeme do rukou odborníků. Přesto si přečtěte, co vše vás při montáži elektroinstalace čeká a na které odborníky se obrátit.

Jak si poradit s rekonstrukcí elektroinstalace?

K rekonstrukci elektroinstalace nutně přistupujeme při každé** rekonstrukci** nebo větších opravách bytu či rodinného domu, nebo jiného, například rekreačního objektu, jako je chata nebo chalupa apod. Obvykle se začíná rekonstrukcí rozvodů vody a plynu a potom následují rozvody elektřiny, kdy je účelem odstranit problémy původní instalace. Každý si je určitě dovedeme představit. Zejména v původních panelových nebo i starších činžovních domech neodpovídají rozvody zásuvek dnešním požadavkům. Zásuvkové okruhy jsou poddimenzované a nemohou proto snášet vyšší zátěž, ke které dojde zapnutím několika elektrických spotřebičů současně. To způsobuje i vypadávání pojistek. Nedostatek zásuvek je běžný problém, jako i jejich nevyhovující umístění. Nábytek jste si v pokojích jistě rozmístili jinak než původní majitelé, nebo jste ho časem obměnili. Potom se lehce stane, že zásuvku hledáte za sedačkou, nebo se naopak vyjímá ve zbytečně velké výšce uprostřed stěny a váže na sebe nežádoucí pozornost. Zásuvky jednoduše nevyhovují z praktického hlediska, ale i z estetických důvodů. S tím souvisí i další nebezpečná záležitost, a tou je používání prodlužovacích šňůr. Tomu byste se měli vyhýbat z hlediska bezpečnosti.

Instalace zásuvek a vypínačů

Protože se montáž** elektrických vodičů** provádí jednodušeji a pohodlněji než potrubní vedení, lze elektroinstalace přizpůsobit zbývajícímu vedení v bytě či domě. Ve fázi montáže elektroinstalace byste však už měli mít promyšleno, jak bude v jednotlivých místnostech rozmístěn nábytek. V obývacím pokoji budete potřebovat centrální osvětlení, ale doplňková osvětlení, třeba lampu na čtení, osvětlení televizoru, nebo dekorativní osvětlení navozující příjemnou atmosféru. Taktéž budete zapojovat elektrické spotřebiče, jako už zmíněnou televizi, ale k tomu třeba hi-fi soustavu, dvd rekordér či playstation apod. Nároky na vedení proudu v obývacím pokoji nepochybně časem vzrostly, nemluvě o kuchyni. Moderní kuchyně je rájem všech hospodyní a kuchařů. V kuchyňské lince vám nesmí chybět mnoho elektrických spotřebičů – varná deska, elektrická trouba, mikrovlnná trouba. Potřebujete chladničku, elektrickou varnou konvici, kávovar a spoustu dalších drobných spotřebičů, jakou jsou roboty, šlehače, topinkovače aj. Součástí kuchyňské linky dokonce může být i pračka se sušičkou. No a bez myčky nádobí si současnou kuchyni ani nelze představit. Nároky na jističe jsou tedy opravdu vysoké.

Je důležité znát příkon spotřebičů?

Ano, samozřejmě. Jednotlivé elektrospotřebiče, které v domácnosti používáte, mají různý příkon, který závisí na jejich kvalitě a funkčnosti. Podle normy musí být každý spotřebič opatřen štítkem, který informuje o jeho příkonu. Takže při rekonstrukci kuchyně je nutné zjistit příkon všech spotřebičů. A to z toho důvodu, aby bylo možné zajistit potřebné množství zásuvek a sílu jističe. Potom nedojde k situaci, že v kuchyni spustíte několik spotřebičů najednou a jistič vypadne v důsledku přetížení sítě. Při vybavování nové kuchyně je proto nanejvýš nutné, aby vám odborný elektrikář definoval potřebnou sílu jističe a navrhl a vyvedl potřebné elektrické vedení s ohledem na využívání spotřebičů, ale zejména s ohledem na bezpečnost jejich užívání.

Jak vybrat vhodné spotřebiče do domácnosti?

Pokud již máte elektroinstalaci provedenou, je čas zapojit elektrické spotřebiče a začít je používat. Jste si ale jistí, že jste si je dobře vybrali? Pokud teprve vybíráte spotřebiče do vaší domácnosti, přečtěte si nyní, podle jakých kritérií byste se měli při výběru řídit. Základním hlediskem je samozřejmě bezpečnost. Sebe i ostatní členy domácnosti, které budou spotřebiče používat, musíte chránit před potenciálním rizikem úrazu elektrickým proudem, ale také před mechanickým úrazem. Zvažte také skutečnou potřebu přístroje. Jaké funkce od něj očekáváte, jakým způsobem ho budete používat a jak často. Některé elektrospotřebiče vykazují mnoho funkcí, což se odráží na jejich příkonu ale samozřejmě i na pořizovacích nákladech. Nakonec se ale ukáže, že většinu z nich vlastně nepotřebujete, nepoužíváte je, ani je nikdy používat nebudete, takže jsou pro vás zbytečné a spotřebič má zbytečně vysokou energetickou náročnost, což ovlivňuje hospodárnost provozu. Jeho používání se vám zbytečně prodražuje. Když si ale pořídíte spotřebič s nízkou spotřebou, můžete značně ušetřit. Zde máme na mysli zejména pračky, sušičky prádla a z kuchyňských spotřebičů myčky nádobí, chladničky, mrazničky, elektrické trouby. Neměli byste se řídit jen nízkou cenou. Při zvažování si vždy dejte do poměru cenu a výkon.

Jak už jsme výše popsali, chybou může být i nákup přístroje se zbytečně nadsazeným výkonem, který nakonec nevyužijete. V zemích Evropské Unie bylo zavedeno tzv. štítkování vybraných elektrických spotřebičů, takže díky tomu jsou přístroje jednoznačně řazeny do kategorií dle spotřeby elektřiny. Označení bylo zvoleno srozumitelně, od A, což znamená nejlepší, po G, jako nejhorší. V prodejně je každý takový spotřebiče označen štítkem. Tyto štítky obsahují jednak informace o typu výrobku, ale i další údaje. Těmi jsou např. hlučnost, množství spotřeby vody pro určitý cyklus aj. z toho je zřejmé, že v současné době je trendem sledovat kromě spotřeby elektřiny u daných spotřebičů také spotřeba vody a jejich vliv na životní prostředí. Konkrétně u praček se hodnotí i účinnost praní a odstřeďování. Pokud informacím na něm uvedeným příliš nerozumíte, nebo se chcete ujistit, nebojte se požádat o radu prodejce. Školený personál vám odborně poradí vybrat ideální spotřebič pro vás.

Závěrem vám můžeme pouze popřát štěstí při výběru kvalitního elektrikáře, kterého oslovíte pro vaši elektroinstalaci. Nejlepší je dát na kladné reference, které získáte od známých, nebo i z různých internetových nebo novinových článků a doporučení. Zkušený odborník vám poradí s osvětlením vnitřních či venkovních prostor bytu a domu, navrhne vhodné rozmístění zásuvek a vypínačů a taktéž by měl umět doporučit moderní trendy v oboru elektroinstalace. Pokud si necháte poradit od odborné firmy, určitě se nebudete muset obávat dalšího vypadávání jističe při přetížené elektrické sítě. Kvalitní a odborně provedená elektromontáž vám přinese komfort do vaší domácnosti a způsobu bydlení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15405 (rodina-finance.cz#23206)


Přidat komentář