Elektroinstalace a zabezpečovací systémy - Bruntál a okolí

Elektroinstalace je součástí našeho každodenního života. Právě proto by měla být bezpečná a podle platných norem. Významnou součástí každé elektroinstalace by měly být přístroje a opatření zajišťující ochranu života a majetku.

Elektroinstalace a čas

Ať chcete nebo ne čas je ten, jehož zásluhou stárneme. A nejen my, ale také věci kolem nás. Některým věcem stárnutí přidává na kráse a chuti, jiným naopak ubírá na kvalitě.** Elektroinstalace se bohužel stárnutím stává méně dokonalou i bezpečnou.** Vychází to z neustálého vývoje, který vytváří nové a nové techniky pro zkvalitnění našeho života i pro jeho ochranu. Elektroinstalace z hliníkových kabelů není bezpečná ani nechrání. Naopak může způsobit požár nebo úraz elektrickým proudem. Starší elektroinstalace, která již má vedení z měděných kabelů, je sice již bezpečnější. Ale postrádá dostatek zásuvek a také** správné zabezpečení** a ochranu před úrazem elektrickým proudem a před vyhořením. Bezpečí poskytují pouze nové elektroinstalace a také ty, jež prošly rekonstrukcí. Pokud se rozhodnete pro realizaci nové elektroinstalace nebo pro rekonstrukci té stávající nikdy se do toho nepouštějte sami. Porušili byste totiž zákon, který říká, že tyto práce může vykonávat pouze odborník, který má certifikát. Je tedy nezbytné kontaktovat profesionálního elektrikáře.

Elektroinstalace

Elektroinstalace by měla být bezpečná. Jak toho však dosáhnout, když máte staré poddimenzované vedení, které oplývá především nedostatkem zásuvek, které nahrazujete roztrojkami a prodlužovacími šňůrami? Jedině instalací nových rozvodů. Většinou rekonstrukci elektrických rozvodů každý odkládá co nejdéle. To se však nemusí vyplatit. Zásluhou neustálého přehřívání se mohou jednotlivé** elektrické okruhy** začít vypínat. Nevhodné, zejména slabé prodlužovací šňůry i roztrojky mohou zásluhou přehřátí nejdříve rozpustit umělou hmotu, ze které jsou vyrobeny a následně začít hořet. Starší elektroinstalace je nebezpečná také tím, že chybí ochrana před úrazy elektrickým proudem a před vyhořením. Je tedy namístě již nic neodkládat a přivolat kvalifikovaného elektrikáře, který zjistí stav vašich elektrických rozvodů a navrhne vám řešení. Pokud máte rozvody z měděných kabelů, může se stát, že vám elektrikář navrhne pouze úpravu jednotlivých okruhů. V dnešní době například existují zásuvkové lišty, speciální zásuvkové ochrany a další dodatečné přístroje, které z vaší současné elektroinstalace dokáží vytvořit funkční a také bezpečnou elektroinstalaci. Pokud však bude nezbytná kompletní rekonstrukce, je nutné se rozhodnout pro typ elektroinstalace a nechat si zpracovat** projekt a projektovou dokumentaci.** Je to nezbytné zejména pro pozdější dobu. Zásluhou dokumentace budete totiž přesně vědět, kudy jednotlivé kabely vedou a kde jsou umístěny propojovací krabice.

Moderní elektroinstalace

Vybírat můžete ze dvou druhů elektroinstalací. A to z klasické a inteligentní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ten začíná již v pokládce kabelů. Zatímco klasická elektroinstalace má vedeny jednotlivé kabely v drážkách a v plastových ohebných trubkách, tak inteligentní elektroinstalace má místo klasických kabelů sběrnicový kabel. Klasická elektroinstalace se skládá ze standardních spínačů, zásuvek a dalších prvků, které spolu většinou nespolupracují. Zajišťují však základní fungování domu, ovládání světel a spotřebičů, mohou být spojeny s** elektronickým zabezpečovacím systémem**. Aby byla tato elektroinstalace úsporná, je dobré využít úsporných žárovek a zářivek, stmívačů, elektrických spínacích hodin, světel, která reagují na pohyb a dalších pomůcek, které sníží alespoň trochu roční náklady na energii.** Inteligentní elektroinstalace** je velmi úsporná a také nabízí vyšší komfort. Tvoří ji centrální řídicí systém. Do takového systému lze zařadit v podstatě cokoliv – osvětlení, topení, elektronického vrátného nebo třeba žaluzie či předokenní rolety. Jedná se o řídicí jednotku, která ovládá připojená zařízení. Důležité je, aby koncové zařízení bylo ovladatelné jinak než jen mechanicky. Celá inteligentní elektroinstalace jde ovládat na základě promyšlené regulace a také dálkově.

Bezpečnost elektroinstalace

Pro ochranu všech členů rodiny by měl být nainstalovaný citlivý proudový chránič. Ten bývá většinou jediný, a to přímo v rozvodné skříni u jističů. Při poruše pak vypíná zásuvky v celém domě. Ochranu jednoho místa plní bezpečnostní zásuvky, adaptéry a moduly. Spotřebič připojený do tohoto typu zásuvek je neustále měřen vestavěným bezpečnostním systémem. Pokud dojde k porušení elektrické izolace, například vstrčením tělesa do zásuvky nebo vniknutím vody, do třiceti milisekund dojde k přerušení elektrického proudu. Chrániče přepětí chrání naše elektrické rozvody i spotřebiče, pokud do elektrické sítě uhodí blesk. Výboj blesku překoná veškeré jističe i pojistky a zásluhou toho dojde k vyhoření elektrických rozvodů i připojených spotřebičů. Chránič přepětí výboj blesku odvede bezpečně mimo síť a ochrání tak celou elektroinstalaci.

Elektronické zabezpečovací systémy

Tyto systémy slouží jako doplněk k mechanické ochraně majetku. Pokud jakkoli dojde k neoprávněnému vstupu, systém vyhlásí poplach a spustí vnitřní či vnější sirénu s intenzivním zvukem, která upozorní okolí. Toto je jen základní úkol elektronického zabezpečovacího systému. Zabezpečovací systémy se instalují buď jako drátové nebo bezdrátové anebo jako kombinace obojího. Celý zabezpečovací systém se skládá na míru zákazníka. Může být doplněn o různé detektory, hlásiče či systémy. Nejčastěji se doplňuje požárním systémem, detektorem úniku plynu nebo elektrickým vrátným.

Kamerový systém

I tento systém je buď drátový, nebo bezdrátový. I zde je možné oba rozvody kombinovat. Kamerový systém je možné instalovat samostatně nebo jako součást elektronického bezpečnostního systému. Jde vlastně o uzavřený televizní okruh. Díky němu lze velice dobře monitorovat jednotlivé místnosti, ale i okolí domu. Kamerový systém pouze nehlídá, ale také uchovává některé záznamy.

Garážová vrata a jejich otevírání

Elektrické pohony vrat představují komfort bez starostí, kdy můžete zavírání a otevírání garáže ovládat na dálku. V současné době se dají elektrické pohony namontovat ke všem typům garážových vrat. Nejčastěji se ovládají pomocí dálkového ovládání, které mívá dosah okolo třiceti až padesáti metrů. Tento způsob ovládání vrat je také jistým bezpečnostním zařízením a je vhodné pořídit si ho jako součást bezpečnostního systému nebo i jen jako příjemnou pomoc s příjezdem a odjezdem.

Odborná instalace

Ať již budete chtít provádět jakoukoli opravu nebo rekonstrukci či instalaci na elektrických rozvodech, nezapomeňte, že elektrický proud je velmi nebezpečný. Vám se sice při práci s elektroinstalací nemusí nic stát, ale zásluhou neodborné práce může být způsoben úraz ostatním. To je také důvod, proč zákon udává, že elektroinstalaci mohou provádět pouze osoby s elektrotechnickou kvalifikací a platným ověřením odborné způsobilosti podle vyhlášky č. 50/1978 Sb.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15197 (rodina-finance.cz#22836)


Přidat komentář