Nordic walking - sport vhodný pro seniory

Jestliže patříte mezi ty, kteří by rádi udělali něco pro své zdraví, ale jste omezeni v pohybu například bolestmi kolen, kyčlí apod., nebo jste po nějakém úrazu, nabízí se zde poměrně nové, bezpečné sportovní odvětví, zvané Nordic walking.

Co je Nordic walking?

Nordic walking znamená v doslovném překladu severskou chůzi, přičemž původ tohoto sportovního odvětví hledejme ve Finsku. Jedná se v podstatě o běžnou chůzi za pomoci speciálních hůlek, které se podobají hůlkám lyžařským. Součástí Nordic walking není jen samotná chůze, ale i různá cvičení pro posílení a protažení těla, nebo dokonce běh s holemi. Nordic walking je velmi vhodný i pro starší osoby a seniory. Velkou výhodou a podstatou této chůze je to, že při použití speciálních holí a také díky správné technice, zapojíte do pohybu i horní polovinu těla.

Historie Nordic walking

Jak je již výše uvedenou, kolébkou tohoto poměrně mladého sportu, je Finsko. Ve Finsku se tento druh sportovního odvětví velmi rychle rozšířil a získal na velké oblibě. Z Finska se postupně rozšířil nejen po celé Skandinávii, ale i do střední a jižní Evropy a i nadále si získává čím dál víc příznivců. Tato chůze s holemi se inspirovala a vyvinula z lyžařského běhu a stala se nedílnou součástí letního tréninku i vrcholových běžců na lyžích, biatlonistů.

Proč právě Nordic walking

Nordic walking je možné provozovat během celého roku, v podstatě kdekoliv a je vhodný** pro každou věkovou skupinu**, bez ohledu na fyzickou kondici. Jedná se o velmi příjemný druh pohybu, na jehož vývoji spolupracovali i fyzioterapeuti, je velice vhodný i pro osoby v pokročilém věku, zejména pro to, že díky pomoci holí jsou odlehčeny klouby dolních končetin. Díky tomu, že speciální hole nadlehčují dolní končetiny a zapojují do pohybu i horní část těla, je Nodric walking optimálním sportem pro osoby trpícími nadváhou, postižením kloubů, po úrazech, apod. Při chůzi s holemi se tepová frekvence pohybuje v hodnotách, při kterých se každý může cítit dlouhé hodiny dobře. I přes tuto pohodlnou frekvenci si buďte jisti, že spotřeba energie je velmi vysoká, přičemž stoupá až o 40 procent. Nordic walking je doslova komplexním cvičením, kde si sami zvolíte tempo a délku chůze. Může se jednat o lehkou rekreační procházku až po intenzivní trénink, při kterém můžete i běžet. Nordic walking je velmi efektivní a finančně dostupný sport pro každého, jak pro sportovce, tak pro rekonvalescenta, tak i pro celé skupiny. Zdraví prospěšné je i to, že chůze je provozována venku na čerstvém vzduchu.

Nordic walking a jeho vliv na zdraví

Mimo zvýšení fyzické kondice v každém věku a spálení nemalých kalorií, má Nordic walking i jiné zdraví prospěšné klady. Aby byla tahle severská chůze co nejúčinnější a nejbezpečnější, je nutné dbát na správnou techniku pohybu. Je to výborný prostředek pro zlepšení držení těla, pomáhá i při bolestech zad. Při tomto pohybu se mimo jiné uvolňuje i zatuhlé krční svalstvo a posilují posturální svaly. Je prokázáno, že díky této pohybové aktivitě dojde k zapojení až 90 procent svalů na celém těle. Vzhledem k tomu, že se jedná o pohybovou aktivitu, která se provozuje na čerstvém vzduchu, má blahodárný vliv na lidskou psychiku. Díky tomu lépe zvládneme stres, uvolňuje psychické napětí, zapomeneme na každodenní starosti. Jak je již zde jednou zmíněno, velice důležité je zvládnutí správné techniky. Dnes je i u nás celá řada vyškolených instruktorů, kteří Vám se správným zvládnutím této chůze rádi pomohou. Při nedodržení správné techniky by mohlo v krajním případě dojít i k přetížení ramenního pletence, krční páteře, kolenních kloubů nebo k přetížení hrudní a bederní páteře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15191 (rodina-finance.cz#23317)


Přidat komentář