Stříhání psů všech ras - Ostrava

Ať si pořídíme psa jakékoli rasy, musíme mu poskytnout kvalitní péči. Nejde jen o stravu a hru, ale i kosmetickou péči – tedy o pravidelné mytí, stříhání, fénování. Dodržení pravidel kosmetické péče nás může upozornit na různá onemocnění a problémy.

Péče o psa je důležitá

Milovat znamená starat se, v tomto případě o psa, kterého jsme si vybrali a přivedli domů, do rodiny. Péče o psa je důležitá pro něho samotného, ale i pro nás. Pokud například věnujeme péči o srst denně asi 15 – 30 minut podle typu psa, ušetříme si neustálé problémy s línajícími chlupy po celém domě či bytě.

Péče o psí srst

Časem se nahromadí v srsti špína, prach a také uvolněné chlupy, které je zapotřebí pravidelně odstraňovat. Pokud budeme srst čistit správně, nebudeme psa tahat a ani jinak vyvolávat nepříjemné pocity, stane se čištění a vyčesávání srsti požitkem, který má** kladný vliv na vztah mezi psem a člověkem.**

Hrubosrstí psi

 • Péče o jejich srst je asi nejsnadnější ze všech.
 • Pro krátkosrsté psi, použijte kartáč z přírodních štětin.
 • Pro psy s tuhou srstí, použijte hřbílko s krátkými řídkými zuby. Takovouto srst najdeme např. u německého ovčáka.
 • Pro všechna plemena s tímto typem srsti se hodí gumové kartáče a rukavice na rozčesávání zcuchané srsti.
 • Většinu krátkosrstých psů kartáčujeme nejdříve proti srsti, čímž odstraníme mrtvé chlupy.
 • Gumové kartáče použijeme ke kartáčování po srsti.
 • Nakonec vytřeme prach vlhkým ručníkem.

Psi s hrubou a vlnitou srstí

 • Tito psi mívají hustou podsadu, kterou je nutné kvalitně vykartáčovat.
 • Nejlépe je použít drátěný kartáč.
 • Kromě pravidelné péče o srst je nutné dvakrát za rok nechat psa trimovat, nejlépe v některém ze salónů pro psy.

Psi s dlouhou a polodlouhou srstí

 • Péče o srst těchto psů je vzhledem ke sklonům k plstnatění srsti složitější.
 • Češeme je řídkým kovovým hřebenem, pročesáváme středně hustým hřebenem.
 • Zplstnatělá místa se snažíme nejprve rozplést, pokud to však nejde, je nutné je vystřihnout.
 • Při opravdu velkém zplstnatění je lépe rovnou navštívit odborníky v salónu pro psy.

Výměna srsti psů - línání

Po zimě většina psů ztrácí zimní srst. Tento stav se nazývá línání. Je nutné psa pravidelně vyčesávat a tak odstranit odumřelé chlupy.
Pokud bychom tak neučinili, bude se pes neustále drbat a škrábat, poněvadž odumřelé chlupy psa velmi svědí.

Trimování psů

Trimování slouží k vyškubávání mrtvých chlupů rukou a trimovacím nožem. Pokud je trimování prováděno správně, necítí pes žádnou bolest.
Trimování je lépe nechat provést odborně v některém z psích salónů.

Stříhání a úprava srsti psů

Stříhání kudrnaté srsti psů podle různých šablon a tvarů se provádí například u pudlů (může to být střih lví, kontinentální, moderní, anglický nebo baby střih).Aby si tito psi zachovali krásnou srst, je nutné provést sestřih odborníkem v psím salonu až 4 krát ročně. Stříhání psů drsnosrstých a hrubosrstých plemen by se mělo provádět každé 4 měsíce odborníkem v psím salonu.Patří sem plemena jako foxteriér, knírač a také teriéři.

Chlupy okolo očí a do čela

U některých plemen jako jsou teriéři a kokršpanělé, vyžaduje výstavní řád speciální úpravu hlavy. Tuto úpravu je opět** lépe svěřit odborníkům** v psích salonech.

Dlouhé chlupy mezi nášlapnými polštářky

Tyto chlupy je nutné pravidelně stříhat nejen z hlediska výstavního – rozhodčí hodnotí správnou úpravu tlapy, ale i z důvodu hygienického.
Dlouhé přerostlé chlupy mezi polštářky u prstů způsobují praskání kůže a to je pro psa velmi bolestivé.

Chlupy okolo genitálií a řitního otvoru

Zde je nutné ostříhat chlupy z hlediska hygienického. Jinak i zde se upravují chlupy dle požadavků výstavního střihu.

Koupání psů

Dnes není problém vykoupat psa doma. Na trhu je velký výběr šamponů pro psy. Šampony vybíráme podle typu a stavu srsti psa.
Než začneme s koupelí, je nutné psa řádně vyčesat. Teplotu vody volíme spíše vlažnou, psa našamponujeme, řádně vydrbeme a nakonec šampon důkladně spláchneme.

Nezapomeneme psa postavit na protiskluzovou podložku. Při koupeli je důležité chránit psovi oči, nos, uši, aby mu do nich nenatekla voda.
Po koupeli je nutné psa vysušit. Koupání není složité, avšak pokud máme málo místa nebo prostě nevhodné prostory pro větší koupel psa, je opět dobré obrátit se na psí salon.

Péče o oči psa

Většinou stačí pravidelně vytřít oční sekret. Pouze u plemen jako je čivava, baset nebo buldok je nutná zvýšená péče o oči i oční okolí.

Péče o uši psa

Uši psa prohlížíme pravidelně, čistíme podle potřeby. Nejdůležitější pravidelná prohlídka uší je u psů, jako je baset, kokršpaněl a další psi s takto převislýma ušima.

Péče o drápy psa

Pes má správně dlouhé drápy, pokud stojí na zemi a drápy se jí zcela nedotýkají.Pokud má drápy přerostlé je nutné nechat je zkrátit. Ve většině dobře vedených salónů nám tuto službu odborně provedou.

Čištění análních žlázek

Tato údržba psa nepatří zrovna k oblíbeným. Pokud pes klouže opakovaně po zemi zadkem, znamená to, že má ucpané anální žlázky.
Zde je nejlépe nechat je vyprázdnit buď u veterináře, nebo v salónu pro psy.

V krátkosti jsme si představili základní péči o psy. Některou z uvedených procedur je lépe provádět doma, jiné procedury je mnohem lépe nechat na odbornících.

Z další kosmetické péče pro psí zákazníky se nabízí:

 • Trimování
 • Rozčesávání zplstnatělé srsti
 • Koupání
 • Fénování
 • Antiparazitní program
 • Regenerační zábaly
 • Aroma koupele
 • Stříhání drápků
 • Čištění análních žlázek
 • Bezbolestná depilace ušních chloupků pomocí pudru
 • Čištění uší a očí

 


** **

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15164 (rodina-finance.cz#22544)


Diskuze a zkušenosti

Anna Tkáčová | 13.10.2012 10:33
stříhání dobry den ,mam krizence jorkšira s jezevcikem a neni zvykli na strihani .CHci mi udelat radost ale newim jak na to bude ragovat.Chtela jsem se zeptat jestli byste mi ho mohla ostrihat.predem dekuji za vasi odpoved


Přidat komentář