Rodinný rozpočet - taktika spoření

Koupě vhodných spotřebičů. Nakupujte chytře. Partnerské střety ohledně financí. Kdo se postará o rodinný rozpočet? Rady jak efektivně ušetřit peníze. Finanční postřehy pro úsporu v domácnosti.

Kdo se postará o rodinný rozpočet?

V každé rodině by se měl stanovit správce rozpočtu a ten by měl rodinné finance potřebně regulovat. Správcem by se měl stát ten praktičtější z partnerů, nutno podotknout, že obvykle je to žena. Činností takového „rodinného ministra financí“ je nejprve zmapovat povinné příjmy a výdaje. Další systém hospodaření se liší v závislosti na konkrétních rodinách.

Můžeme se setkat s moderním, tradičním, nebo smíšeným hospodařením

A co s sebou jednotlivé typy obnáší?

a) Moderní způsob hospodaření preferuje vlastní účet každého z partnerů. Jedinci se na společných nákladech podílejí, ale jinak si s vlastními penězi dělají co chtějí. Takový pár poznáme, když v restauraci platí každý sám za sebe.

b) Tradiční hospodaření je založeno na společném účtu, což zajistí úplný přehled o finančních úkonech druhého. Všechny výdaje jsou hrazené společně.

c) Smíšený typ hospodaření je charakteristický existencí společného účtu, z něhož se hradí rodinné výdaje, ale zároveň má každý i účet vlastní.

Partnerské střety ohledně financí

Peníze dokáží s klidem zničit vztah či manželství. Partneři si ale musí uvědomit, že některé situace vyžadují odklon od zavedeného způsobu hospodaření. Například když se žena ocitne na mateřské dovolené. Partner někdy nedokáže pochopit, že s peněžitou pomocí v mateřství žena nemůže zvládat zabezpečit dítě a přispívat na domácnost stejně jako doposud. Muž si pak ženu nechá říkat o peníze a tváří se, jakoby žena zbytečně utrácela. Muž někdy nedbá ani na práci ženy v domácnosti. Ano, sice vydělá víc, ale kdo každý den uklízí a vaří?

Neplýtvejte s vodou

Voda tvoří jednu z podstatných položek ve výdajích každé domácnosti a mělo by se s ní zacházet s rozvahou, protože její cena pořád roste. Nejvíce vody se dá ušetřit na WC, jelikož tam je spotřeba vody z celé domácnosti nejvyšší. Každé spláchnutí znamená 10 litrů. Mimochodem, protéká Vám záchod? Tímto způsobem vyhodíte tisícovku za měsíc. Existují určité regulátory vody (WC stop), nainstalujete je jednoduše a ušetříte třeba polovinu vody! Takové regulátory totiž dávkují splachování na 2- 3 litry.

Sprcha vyjde levněji - vana, nebo raději sprcha?

Pro úsporu vody jednoznačně sprcha! Vždyť při koupeli spotřebujete až 100 litrů vody, zatímco sprchování vyjde asi na 30 litrů. Navíc můžeme ještě využít různé finty při sprchování- úsporná hlavice s tlačítkem „stop“ (vyjde na několik set korun), dále máme tzv. průtokový regulátor (průtok vody je jím snížen až na polovinu). Pákové baterie už ani nemusíme zmiňovat, v dnešní době jsou už běžnou součástí každé domácnosti. Lidé dávno pochopili, že zdlouhavé nastavování tepoty vody se nevyplácí.

Koupě vhodných spotřebičů

Jestliže patříte mezi lidi, kteří upřednostňují levné věci, tady se zastavte a uvědomte si, že zakoupení levnějšího spotřebiče přináší vyšší spotřebu, tudíž o výhodnosti nákupu můžeme polemizovat. Pokud kupujete pračku, podívejte se na spotřebu vody. Ta může být 37 nebo klidně 85 litrů vody na praní. A to už je rozdíl, nemyslíte? Perte raději na plnou dávku, poloviční dávka se moc nevyplácí, jelikož dochází k jen o něco nižší spotřebě než běžně. Navíc myčka ve srovnání s mytím ve dřezu je rovněž úspornější, naopak doslova požíračem peněz je mytí nádobí pod tekoucím kohoutkem. Pokud se mytí pod tekoucí vodou nehodláte vzdát, alespoň si opatřete úsporný perlátor, který snižuje průtok vody.

Další tipy na úsporu vody

Máte doma kapající kohoutky? Může Vám odkapat i 500 Kč za rok! Když si čistíte zuby, nebo se holíte, zastavujte vodu. V létě musíme zalévat zahradu, ale při používání rozprašovacích hlavic také uspoříme.

Nakupujte chytře

Více než polovina lidí nakupuje ve velkých obchodních domech. Jen asi čtvrtina domácností chodí stále ještě do malých obchodů. Není divu, vždyť hromada letáků nás každodenně láká na návštěvu super a hypermarketů a nabízí nepřekonatelné slevy…Když do obchodu ale dorazíte, mnohdy jste nemile překvapeni. Akční zboží už je vyprodáno a buď se Vám po jiných obchodech běhat nechce, nebo je Vám hloupé odejít s prázdnou, a tak nakoupíte. Doma zjistíte, že v obchůdku za rohem byste tu samou kávu koupila o 5 Kč levněji a za olej jste dala 7 Kč více!

Malé obchůdky jsou někdy výhrou

Jistěže supermarkety mají své výhody, ale obchod ve Vaší ulici není k zahození. Pokud nemáte rádi přeplněné pokladny, tlačící se lidi atd., zajděte do malého obchodu a základní věci tam také nakoupíte! Ne že byste si mohli nějak vybírat, ale na druhou stranu aspoň nenakoupíte nic navíc. Když budete mít štěstí, dozvíte se i lecjaké novinky z okolí. Rozhodně se nemusíte bát koupě prošlého zboží- takové obchody si to nemohou dovolit, jelikož byste patrně víckrát nepřišli…

Sepište si, co koupíte

Nést si do obchodu seznam není hanba, vždyť když budete pozorně sledovat ostatní, zjistíte, že to tak mnoho lidí také praktikuje. Je to stará ověřená finta. Díky tomu nakoupíte jen to, pro co jste skutečně přijeli. Úplně nejlepší je, když si doma z letáku vyberete a půjdete na jisto, nehledě na ostatní zboží.

Pozor na taktiku obchodníků

Lidé, kteří v hypermarketu řeší vhodné uspořádání zboží a nabídky akcí jsou skuteční odborníci. No uznejte- tu velkou akční ceduli před Vámi přece nemůžete přehlédnout! Všimněte si, že ve výši očí budete mít vždy jen ty nejvýhodnější nabídky. Nekupujte hned všechno akční jenom proto, že je to levné. V závěru by Vám mohly zbýt oči pro pláč a prázdná peněženka.

Takže, pojďme si shrnout plus a minus při nákupech v hypermarketech

Když se vydáte do hypermarketu, zřejmě nakoupíte vše, co potřebujete. Nabídka sortimentu je opravdu široká. Navíc na nákup nemusíte pospíchat, otevírací doba je zpravidla dlouho do večera. Zboží je čerstvé, protože dovoz probíhá neustále a vybrané druhy zboží jsou někdy doslova „za babku“. Také zde můžete nakoupit ve velkém rovnou po balících, ne se každý den tahat z obchodu s taškami.

Abychom ale hypermarkety pouze nevynášely do nebes, musíme upozornit i na jejich úskalí

K ceně nákupu si přičtěte i cenu za dopravu do obchodu a ta není zanedbatelná. Akce se vztahují jen na nepatrné množství výrobků, ostatní mohou být naopak o dost dražší. Zřejmě strávíte hodně času, než projedete všechny regály. Pokud chcete poradit, často se setkáte s brigádníky, kteří toho moc nevědí. Když se už na velký nákup vydáte, nakoupíte i hromadu zboží, které nepotřebujete. A nakonec, hypermarkety už nejednou stály před řešením nekalých praktik s přelepováním etiket doby trvanlivosti!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15127 (rodina-finance.cz#20152)


Přidat komentář