Předvánoční nákupy na Internetu

Jistě vás už napadlo, že byste se letos vyvarovali front v obchodech a neskutečného shonu a dárky pro své blízké objednali mimo přeplněná obchodní centra - po internetu. Je to dobré řešení?

Nakupování po Internetu

Z obecného hlediska má nakupování po Internetu několik specifik. Tím prvním je jednoznačně skutečnost, že pokud zboží neznáte, na Internetu se o něm mnoho nedozvíte. Mnoho internetových obchodů nabízí kvalitní obrázky a některé dokonce i videa, ale skutečný kontakt se zbožím (tedy když ho můžete vzít do ruky, pořádně ho prohlédnou nebo si ho vyzkoušet) to rozhodně nenahradí. To nemusí vadit. Buď si zboží zajdete do obchodu prohlédnout (byť tím se frontám a shonu nevyhnete), nebo to lidově řečeno risknete a budete doufat, že oblečení padne a televize bude vyhovovat. Vzhledem ke lhůtám pro reklamaci nebo vrácení zboží (viz níže) to není zase takový problém, pokud zboží nebude optimální. Také musíte být opatrní s obchody, které nemají mnoho zákazníků (zjistíte vyhledáním jména obchodu na internetu, popř. dotázáním na diskusním fóru) a nebo které nepůsobí seriózně. Serióznost samozřejmě nelze zjistit snadno, ale jistým vodítkem může být kvalita internetových stránek daného obchodu.

Placení po Internetu

Další věcí je otázka platby. Pro tu existuje několik způsobů. Prvním z nich je platba na místě. Některé obchody umožňují zboží objednat po Internetu (tím si zajistíte, že bude na skladu) a následně vyzvednout na pobočce. Moc tím nepředcházíte určitému shonu, ale je to lepší, než jít na slepo a doufat, že zboží bude na skladě vašeho obchodu. Další možností placení je placení kartou. To samo o sobě není nijak komplikované, ale musíte ho mít u vašeho poskytovatele finančních služeb (banka) aktivované. To je třeba udělat na místě přímo u něj na pobočce. Bez aktivace** internetových transakcí** vám zboží přes kartu koupit nepůjde. Pokud máte placení aktivované, zadáte číslo karty a speciální kód. Někteří poskytovatelé pak budou ještě chtít od vás potvrzovací SMS pro účely ověření, že s kartou opravdu nakládáte vy. Problém by s platbou dnes již být neměl, ale přesto mnoho lidí nerado platí po internetu kartou. Jsou známy různé případy zneužití údajů kupců, a byť asi nejsou příliš časté, někteří lidé prostě kartou po internetu platit nechtějí. Proto jsou tu služby** internetových peněženek**. Na ty si převedete z učtu peníze a pak již platíte bez potřeby karty. Samozřejmě je lepší na nich nechávat jen menší obnosy.

Dodání nakoupeného zboží do Vánoc

Obzvláště podstatná je otázka, zda** internetový obchod stihne zboží dodat do Vánoc**. Každý lepší obchod by měl mít na svých stránkách harmonogram, který naznačuje, k jakému datu je třeba zboží objednat, aby vám bylo dodáno před Štědrým dnem. Už ti, kteří objednávají poslední možný den, to mají na těsno, takže je rozhodně lepší začít** objednávat v předstihu**. U obchodů, kde tento harmonogram není, asi s dodáním před štědrým dnem nepočítejte. Pokud nakupujete v zahraničí, počítejte s minimálně 3-4 dny navíc.

Vracení zakoupeného zboží

Jistě jste již zažili situaci, že zboží, které jste koupili, v určitém ohledu nevyhovovalo. Kromě standardní dvouleté zákonné záruky lze v případě nákupů po internetu počítat i s 14 denní lhůtou na vrácení zboží. Tato lhůta platí u tzv. distančních transakcí – tedy pokud nakupujete přes internet. Není třeba uvádět důvod a prodejce je vám povinen vyhovět. Otázka je, zda se toto vztahuje i na případy, kdy zboží přes internet objednáváte, ale přebíráte ho osobně. Česká obchodní inspekce je toho názoru, že ne, ale pokud vám prodejce vyhoví a peníze vám vrátí, nemůže vám v takovém případě účtovat žádné případné výdaje (opotřebení věci apod.). Větší ochranu tedy logicky máte tam, kde hrozí větší riziko – u nákupů přes internet se zasláním na vaši adresu.

Výběr zboží na internetu

Určitě je jednou z hlavních** výhod internetových obchodů** možnost** porovnávat cenu zboží**. Toto je obzvláště zřejmé u těch typů zboží, které se v hodně liší v ceně. Na místě v obchodě se často prostě rozhodnete věc koupit a zkontrolovat cenu do jiných obchodů nejdete. Na internetu to dělat nemusíte. Existuje hned několik stránek, kde lze ceny porovnat a zjistit, kde mají danou věc nejlevněji. Nastavit se navíc dá i několik parametrů, abyste nesrovnávali hrušky s jablky.

Jinak je třeba říci, že na internetu není možné příliš věc zkontrolovat. Zejména u oblečení to znamená, že budete muset velikost odhadnout nebo se jít na daný kus oděvu podívat do nejbližšího obchodu. Vzhledem k tomu, že stejně asi nebudete mít postavu obdarovaného zcela v oku, je prohlédnutí zboží v obchodě jen o něco lepší, než slepé tipnutí velikosti. Tak jako tak můžete v nejhorším případě zvolit možnost vrácení zboží. Ta se však počítá od data doručení – pokud tak zboží dostanete čtrnáct dní před vánoci, již ho nebudete moci vrátit (reklamace – 2 roky – však platí stále).

Nevhodné zboží

Pro nákup po internetu je rozhodně nevhodné zboží, které se kazí (zejména tedy jídlo a některé nápoje) a dále pak zboží, které je křehké. Dnešní pošta je samozřejmě docela kvalitní a zásilky bývají pojištěné, ale jistota je jistota. Pokud plánujete koupit něco takového, bude lepší tak učinit v kamenném obchodě. Zároveň je třeba říci, že při nákupu ze zemí mimo Evropskou Unii není dobré nakupovat elektroniku a filmy**. Elektronika** bude mít jiné koncovky nabíječek a napájení (byť toto se dá řešit redukcí) a filmy jsou omezené na různé regiony (Evropa je region 2) a ve většině případů vám na evropském přehrávači nepůjdou přehrát. Na toto je třeba dávat pozor, abyste se vyvarovali zklamání.

Nákup na internetu - žádný stres

Nakupování na internetu je skvělým** zkrácením procesu nakupování vánočních dárků**. Ušetříte čas a snad také nervy. Musíte si však zjistit potřebné informace o vašem internetovém obchodě podle tohoto článku, jinak může dojít k neočekávaným problémům s vaší objednávkou. Zároveň je také se mít na pozoru před falešnými obchody a raději volit ty, které jsou prověřené a které působí seriózně. Nezapomeňte se také pro dané zboží napevno rozhodnout. Ne každý internetový obchod vám umožní objednávku stornovat a ty, které vám tuto možnost dávají, někdy chtějí zaplatit poměrnou část ceny. Byla škoda, kdyby váš nákup na internetu skončil takhle. Když ale budete pevně rozhodnutí a dáte si pozor na zmíněné problémy, je pravděpodobné, že si Vánoce užijete a nákup dárků se pro vás stane jen formalitou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15183 (rodina-finance.cz#23346)


Přidat komentář