Jezdectví - pro zábavu i zdraví

Mít koně je dneska trend. Říkává se, že nejhezčí pohled na svět je z koňského hřbetu. Jak se ale na něj dostat? Co byste měli udělat, když o koních nic nevíte, přesto byste ale chtěli začít s jezdectvím?

Jezdectví - od představ ke skutečnosti

Jezdectví není vhodné pro každého. Je náročné na čas, na finance a na fyzickou (ale i psychickou) kondici. Většina začátečníků se nejvíc těší na vyjížďky volnou krajinou, na ty si ale budete muset počkat. Nejméně deset prvních hodin strávíte na lonži - je to nutné, abyste se na koni vůbec naučili správně sedět. Máte tak možnost soustředit se sami na sebe, zatímco koně vám hlídá trenér.

Pak přijde trénink v uzavřené jízdárně nebo v hale. Když budete jezdit jednou týdně a projevíte určité nadání, mohla by tahle fáze výcviku trvat přibližně půl roku.

Dokud nedokážete koně ovládat úplně sami, neměl by vás trenér vůbec pustit ven.

Dorozumívání s koněm

Musíte se naučit „koňské řeči", systémům povelů a znamení, které koni dáváte pomocí své váhy, sedu, holení a otěží.

Na „hyjé" a „prrr" zapomeňte.

Sami mezi sebou se koně dorozumívají především pomocí mimiky, příležitostné zařehtání je spíš výjimka, která odpovídá našemu volání. Jen tehdy, když těmto signálům rozumí kůň i jezdec, je možné vzájemné dorozumění a radost z jízdy.

Jak si vybrat jízdárnu

V žádném případě jízdárnu nevybírejte přes internet. Zajeďte se tam podívat osobně, pokud možno v doprovodu někoho, kdo zná koně i jinak než jen z televize.

 • Ptejte se, jak často se koně dostanou na pastvu.
 • Jak jsou ustájeni.
 • V jak velkých skupinách probíhá výuka.
 • Jestli vám půjčí alespoň pro začátek vybavení.
 • Pokud ze svých požadavků slevíte, důsledkem často bývá zklamání a rychlé ukončení „jezdecké kariéry".

Vybavení pro jezdce - jízda na koni

 • Tričko
 • Jezdecké kalhoty (rajtky): pokud to s koníčky vážně, určitě se vyplatí do nich investovat. Alternativa: dají se nahradit bavlněnými legínami, které se ale poměrně brzy prodřou. Důležité je, aby nikde netlačily a také neklouzaly (šusťáky rozhodně ne!). Na zadku ani na vnitřní straně nohavic, tedy tam, kde se sedí, by neměly mít žádné švy.
 • Jezdecká perka
 • Jezdecké rukavice Alternativa: má-li vám je kdo uplést, ať vám vyrobí islandské jezdecké palčáky z ovčí vlny, které mají kromě palce oddělený i malíček. Koupit se u nás nedají.
 • Bezpečnostní jezdecká vesta
 • Bunda
 • Jezdecká čepice
 • Ochranné návleky holení
 • Skokový bičík

Co byste měli vědět o jezdeckém sportu

Když se bojíte pádů a modřin

strach je špatný rádce. Respekt je ale určitě na místě (kůň je opravdu hodně velké zvíře). Začátečník si vůbec neumí představit, co všechno se může stát. Když se kůň poleká, může se chovat dost nepředvídaně a v této situaci potřebuje vaší podporu To je důvod, proč by se nezkušený jezdec neměl pouštět na vyjížďku na vlastní pěst. Nejčastější úrazy jsou zlomeniny a otřesy mozku. Ošklivé je, když po pádu zůstane noha ve třmeni (existují bezpečnostní třmeny, které se automaticky „rozepnou" jako lyžařské vázání, používají se ale zatím víceméně, jen při závodech). Naprostou samozřejmostí by měla být helma s tříbodovým upínacím systémem a tlumicí vnitřní vrstvou.

## Na kolik vás přijde jezdectví

Cena jedné jezdecké hodiny se pohybuje od 400 do 700 korun (mimo Prahu může být cena nižší). Možná si myslíte, že pořízením vlastního koně náklady snížíte, je to ale právě naopak - je třeba platit ustájení, krmení, veterináře, podkováře apod., takže se bez potíží vyšplháte k částce okolo deseti tisíc měsíčně.**
**

Co když budete chtít závodit na koni

budete muset složit zkoušky, na jejichž základě vám Česká jezdecká federace vystaví jezdeckou licenci. Kůň, kterého budete na závodech jezdit, musí mít vystavenou licenci koně.**
**

Proč se na koně nasedá zleva

ze zvyku. Pravděpodobně to souvisí s faktem, že je více praváků než leváků - a pravák potřebuje jít zleva, aby mohl koně vést pravou rukou. Svou roli určitě sehrálo i to, že ozbrojená jízda dřív nosila meče na levé straně a při nasedání zprava by jim překážely. Ačkoli dnes už meče nenosíme, v jezdeckých kruzích se urputně trvá na nasedání zleva. Přitom občasné nasednutí zprava může být dobrým cvičením jezdcovy rovnováhy i narušením zažitého stereotypu. Koním dělá také dobře, když se občas změní každodenní rutina. **
**

Čím se liší klasické (anglické, drezurní) ježdění od westernového

rozdíly jsou především v oblečení, v sedlání a uzdění koní a také v jednotlivých speciálních disciplínách. Samotná technika jízdy se příliš neliší. Westernové ježdění neznamená, že budete postupovat rychleji nebo že vám stačí umět méně.

Pro koho jezdectví není vhodné

- Pro každého, kdo váží více než 90 kg, ať je to muž nebo žena. - Pro lidi, kteří mají potíže s koleny a kotníky. Právě ty totiž při jízdě na koni trpí nejvíc, na rozdíl od zad, kterým rekreační forma jezdectví naopak dělá dobře (přinutí vás totiž k rovnému držení těla). - Pro nešťastníky, kteří mají záda už natolik ohnutá, že je narovnat nedokážou, a proto nemohou správně umístit těžiště. Jízda se tak stává příliš namáhavou. - Pro psychicky nevyrovnané jedince se sklonem k hysterii. Kůň vycítí vaši nepohodu, neklid nebo zlost mnohem dříve než jiní lidé. - Jste-li příliš velký nervák, vsedněte raději na houpacího koníčka.

Malý jezdecký slovníček

 • Akce: způsob a výška zvedání nohou koně (akce nízká nebo vysoká).
 • Anglický plnokrevník: jedno z nejušlechtilejších plemen, vyšlechtěné k maximální rychlosti. Oba rodiče musí být zapsáni v plemenné knize A 1/1.
 • Barel racing: westernová disciplína, rychlostní slalom mezi barely.
 • Chladnokrevníci: statná plemena, používaná v zemědělství k tahu nebo k práci v lese.
 • Chody: charakteristické způsoby střídání a rytmu nohou. Základními chody jsou krok, klus a cval.
 • Jezdecké odznaky: výkonnostní zkoušky základního výcviku. Odznaky mají tři stupně - bronzový, stříbrný a zlatý.
 • Lonž: dlouhé vodítko (7-8 m) používané při výcviku mladých koní nebo začínajících jezdců.
 • Paddock: ohrazené místo na závodišti, kde se koně vodí před dostihem a kde jezdci nasedají.
 • Paráda: náhlé zastavení koně, tak aby stál na všech čtyřech.
 • Parkúr: soutěž, při které jezdci absolvují předepsaný počet překážek v určitém pořadí a časovém limitu.
 • Přiježděnost koně: stav koně ve výcviku, při kterém kůň ochotně reaguje na jemné pomůcky jezdce.
 • Starokladrubský kůň: nejvýznamnější české plemeno teplokrevníků (hřebčín Kladruby založil roku 1579 Rudolf II.).
 • Voltiž: cvičení na neosedlaném koni.

Koně jako léčitelé

O popularitu jízdy na koni jako rehabilitační techniky se nejvíc zasloužila Dánka Lis Hartelová, která po mozkové obrně částečně ochrnula, přesto si ale z letní olympiády v Helsinkách v roce 1952 přivezla stříbro v jezdecké drezuře.

Houpavý pohyb na koňském hřbetu stimuluje celé skupiny svalů a nervů, podporuje rovnováhu a svalovou koordinaci. Pohyb koně působí jezdci na kyčelní kloub a běží po páteři až ke krčním obratlům. Procvičí se i drobné svaly, které udržují páteř ve vzpřímeném stavu. To nedokáže ani plavání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15133 (rodina-finance.cz#20624)


Přidat komentář