Jak na nás působí barvy?

Co pro nás znamenají barvy? Rozhlédněte se kolem sebe! Co vidíte? Spousta barev a každá jiná! Není barva jako barva. Už pradávna měla každá barva jinou symboliku. Jak na nás barvy působí? Jak ovlivňují naši psychiku? Můžeme barvami vyléčit bolavou duši?

Co na to říká věda?

Zkoumáním barev se zabýval i slavný přírodovědec Isaac Newton. Zjistil, že bílé světlo je složeno ze sedmi barev, které nazýváme barevným spektrem a které tvoří barvy duhy-červená, oranžová, žlutá, zelená, světle modrá, tmavě modrá a fialová. V dalších stoletích vědci zjistili, že každá barva má jinou vlnovou délku a frekvenci, proto každá barva působí odlišně na náš organismus.

Působení barev na naše tělo

Máte zdravotní problémy? Víte, že barvy jsou důležitou součástí léčby? Dokonce existuje i teorie, podle které díky působení barev zmírníte své zdravotní potíže. Barvy dokážou ovlivnit funkci žláz, které vylučují hormony. Hormony jsou všeobecně řečeno důležité pro správný chod našeho těla. Pokud máte některých hormonů nedostatek či nadbytek, způsobí vám to zdravotní potíže.

Jaké barvy podporují funkci žláz?

Hypofýza

Neboli podvěsek mozkový je žláza, která vytváří hormony jako například růstový hormon, prolaktin, který je důležitý při kojení nebo tyreotropin, ten ovlivňuje funkci štítné žlázy. Dále se zde vytváří hormony podporující vývoj a činnost pohlavních žláz a nadledvin. Hypofýza ovlivňuje funkci všech endokrinních žláz.

Její barvou je fialová. Fialová povzbuzuje činnost mozku, hypofýzy i epifýzy. Fialová je barvou vyrovnanosti, rovnováhy. Označuje se za univerzální barvu, která má léčivé účinky na všechny nemoci. Podobné účinky má i bílá barva, ta pomáhá zmírnit všechny bolesti. Bolí vás něco a nevíte jakou barvu použít? Zvolte bílou!

Epifýza

Epifýza se též nazývá šišinka. Tato endokrinní žláza vytváří hormon melatonin, který se stará o správný rytmus našeho biorytmu, tedy také i o pravidelný spánek apod. Vědci díky funkci melatoninu zjistili, že denní světlo má velký dopad na náš spánek.

Štítná žláza

Štítná má podstatnou roli během látkové výměny našeho těla. Hormony, které vytváří, ovlivňují rychlost spalování energie. Také působí na růst těla a funkci nervového systému. Aby nám štítná žláza správně fungovala, potřebuje naše tělo dostatek jodu. Proto se zejména těhotným ženám doporučují vitaminy s dostatečným obsahem jodu. Víte, že se jód začal přidávat do kuchyňské soli, aby se předešlo různým zdravotním komplikacím?

Modrá barva povzbuzuje funkci štítné žlázy i příštítných tělísek. Modrá je zaměřena na oblast krku, kde jsou obě žlázy uloženy. Modrá má uklidňující účinek na nervový systém. Lidé s poruchou funkce štítné žlázy mají buď přebytek, nebo nedostatek energie, modrá tento rozdíl vyrovnává. Mimo jiné modrá působí chladivě zejména při zánětech, horečce nebo návalech horka.

Přištítná tělíska

Najdeme je za štítnou žlázou. Jsou čtyři a produkují hormony, které dbají na správnou hladinu fosforu a vápníku v krvi. Vápník a fosfor jsou minerální látky důležité pro růst a vývin kostí.

Nadledviny

Jak sám název napovídá, nadledvinky jsou uloženy nad ledvinami. Hormony, které nadledvinky produkují, jsou zodpovědné za hladinu cukru v krvi, zvyšování spalování tuků a bílkovin, ovlivňují krevní tlak a vývin sekundárních pohlavních znaků u mužů i žen.

Při problémech s funkcí nadledvinek se s důvěrou obraťte na žlutou a oranžovou barvu. Žlutá podporuje funkci nadledvin i ledvin, protože pomáhají pročistit krev. Žlutá podporuje párové orgány a je barvou očištění, nejen tělesného, ale i duševního. Oranžová povzbuzuje funkci všech orgánů uložených ve střední a spodní části břicha.

Slinivka břišní

Trápí vás cukrovka? Právě tato nemoc je nemocí slinivky břišní. Slinivka břišní vytváří trávící enzymy, které tělo potřebuje pro štěpení cukrů, tuků a sacharidů. Dále produkuje hormony inzulin a glukagon, které jsou zodpovědné za správnou hladinu cukru v krvi. Pokud máte nedostatek inzulinu, zvyšuje se vám hladina cukru v krvi. Cukrovku je zapotřebí léčit a sledovat, aby se nerozvinula do ještě horšího stadia.

Máte problémy s trávením? Oranžová stimuluje funkci trávících enzymů a naši imunitu. Významně působí na oblast břicha, na náš žlučník, střeva, slezinu a vaječníky. Pozor! Držíte dietu? Vyhněte se oranžové, neboť povzbuzuje chuť k jídlu! Velký vliv na celou trávící soustavu má i žlutá barva, ta podporuje všechny orgány, které zpracovávají potravu. Pozitivní vliv na trávení má i odstín žluté barvy - zlatá.

Pohlavní žlázy

U žen jsou to vaječníky a u mužů varlata. Tyto párové pohlavní žlázy jsou nezbytné pro rozmnožování. Hormon testosteron ovlivňuje u mužů růst a vývoj pohlavních znaků a v dospělosti uchovává kostní a svalovou hmotu. Ženské hormony estrogen a progesteron mají na starosti správný růst a udržení ženských pohlavních znaků a odpovídají za průběh těhotenství.

Červená barva zaktivuje nejenom náš sexuální apetit. Víte, že červená povzbuzuje pomalé mužské spermie? Pokud vašeho manžela či přítele trápí takový problém, pořiďte si červené ložní prádlo či jiný výrazný červený doplněk do vaší ložnice! Červená také dodává energii, vášeň a smyslnost.

Jaký mají barvy vliv na naši duši?

Znáte ten uklidňující pocit, který vás zaplaví během pobytu v přírodě? Všude kolem zelená tráva, stromy, modrá obloha...co vás nejvíce uklidňuje? Ticho nebo barvy přírody? Možná obojí, ale uznejte sami, že pohled na barvy, které vytvořila sama příroda, působí na vaši duši jako balzám.

Deprese, pocity smutku, zoufalství, beznaděje...

Cítíte beznaděj? Trápí vás deprese? Pomůže vám oranžová barva, protože představuje radost ze života. Oranžová vám zaktivuje životní energii, kterou postrádáte. Oranžová barva pomáhá, i pokud máte sklony k hysterii.

Duševní sílu dodává i žlutá barva, která symbolizuje sluneční svit. Chybí vám v zimě slunce a trápí vás proto pocity smutku? Tento splín zažene žlutá barva! V boji proti depresi pomáhá i bílá barva, která evokuje světlo.

I zelená pomáhá při depresích, návalech žárlivosti a závisti. Naopak, pokud vás trápí tyto negativní emoce, vyhněte se žluté barvě!

Jste nespokojení v zaměstnání? Cítíte se stísněni ve svém bytě? Chcete změnu? Zelená barva vás podpoří a pomůže vám najít správné řešení. Zelená vám přinese vyrovnanost a svobodu v rozhodování a myšlení. Trpíte klaustrofobií? Zelená vás podpoří lépe zvládnout strach z uzavřených prostor, protože symbolizuje volnost.

Pociťujete neklid? Vnitřní nejistotu, roztržitost, nesoustředěnost? Modrá vám přinese vnitřní klid, po kterém tolik toužíte!

Nedokážete se rozhodnout? Bílá vám otevře nové obzory. Bílá obsahuje celé spektrum barev, tedy i všechny možnosti a cesty, po kterých se můžete vydat a začít něco nového.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15139 (rodina-finance.cz#20792)


Přidat komentář