Bowling - sport pro celou rodinu

Bowling je jedním z nejmódnějších sportů posledních let. Spojuje v sobě pohyb, odpočinek a společenskou událost. Bowling možná vypadá jako zábava, ale je to vrcholový sport, běžně provozovaný na profesionální úrovni.

Z historie bowlingu

 • Německý dějepisec William Pehle tvrdil, že kolébkou bowlingu byla kolem roku 300 našeho letopočtu jeho vlast. Britský antropolog Sir Flinders Petrie ho ale při svých egyptských vykopávkách v roce 1930 rázně vyvedl z omylu, když zjistil, že hru velmi podobnou dnešnímu bowlingu, provozovaly děti už 3200 let před Kristem ve starověkém Egyptě.
 • Anglický král Edward III., kterého přestala bavit lukostřelba, se začal roku 1936 zajímat o kuželky. Evropští vystěhovalci pak „roznesli“ bowling po celé zeměkouli, a především na americkém kontinentu s ním slavili obrovské úspěchy.
 • V roce 1841 postavil americký stát Connecticut bowling mimo zákon jako nemístný hazard. Tamější ropní magnáti se ovšem nemínili své oblíbené kratochvíle vzdát a nechali si potají vystavět dráhy přímo ve svých honosných sídlech.
 • Dnes hraje bowling podle oficiálních odhadů sto miliónů lidí v devadesáti zemích světa.

Technika hry bowlingu

 • Základem je správný postoj při rozběhu a držení těla při pohybu s koulí, oboje by mělo být uvolněné a vhodně načasované.
 • Na dráze jsou záměrné body – šipky nebo tečky – které vás navigují, jak přesně zacílit.
 • Koule se nehází, ale kyvadlovým pohybem ruky vypouští dopředu na dráhu přes záměrné body směrem proti první kuželce. Není nutné se po dráze rozbíhat, stačí udělat dva tři kroky a dobře zamířit. Čím přirozenější pocit máte při odhozu, tím přesnější hod bude.
 • Koule by měla při odhozu dosednout na dráhu nejdále 50 cm za čarou odhozu. Neměla by jít proti kuželkám rovně středem dráhy, účinnější je trefovat se křížem, čili ze strany mezi první a druhou kuželku.
 • Ze začátku se vám ovšem mnohem častěji „podaří“ tzv. žlábky, kdy koule běží postranním žlábkem, aniž by se dotkla kuželek. Pokud zůstane stát vždy jedna kuželka na každé straně pole, takže je nelze jedním hodem porazit obě současně, jedná se o tzv. parohy.*** ** ***

** ** Držení koule při bowlingu

Klasické držení: standardní kouli se třemi otvory držíme dvěma vsunutými prsty a palcem ruky. Prsty by měly být ponořeny do koule po druhý kloub, palec celý. Vrchní prsty leží volně přes vršek koule a dlaň by se měla volně dotýkat povrchu koule.

To je konvenční standardní držení. Pokud je provedeno správně, umožňuje hráči houpat relativně těžkou koulí bez nutnosti ji nějak mačkat či tisknout. Ani se nemusí obávat toho, že mu palec nebo prsty uvíznou v dírách. Návyk správného držení koule je rozhodujícím prvkem dobré hry.

Omyly při koulení při bowlingu

Zpočátku budou vaši hru doprovázet nezdary. To, co vypadá na první pohled jednoduše (hráč posílá kouli ladně drahou a poráží všech deset kuželek), je ve skutečnosti buď náhoda, nebo výsledek soustavného tréninku.

 • Nejčastější chybou bývá špatný výběr koule. Ne každá koule s velkými děrami zaručí správný hod.
 • Dalším omylem je snaha dát co největší ránu. Bowling není silový sport jako vrh koulí nebo vzpírání. Rozhoduje především technika, soustředění a šikovnost.
 • U koule nezáleží na barvě (řídí se namátkově módou), ale důležitá je váha.
 • Váha se určuje v librách. Mezinárodní pravidla připouštějí náčiní o hmotnosti 6-16 liber (libra = 0,453 kg), což v přepočtu znamená, že mezi kuželky můžete poslat kouli maximálně 7,25 kg.
 • Koule se dělí na několik kategorií (urethanové, reaactiv, proactiv, částečkové), ale většina je určena pro sportovní hraní.

Začátečníkům je určena polyesterová koule (má stejné vlastnosti jako koule v bowlingových centrech). Prodavač vám poradí vhodnou váhu v librách dle vašich fyzických parametrů. Ženy házejí koulemi od 9 liber a muži od 12 liber. Do koule se vyvrtá několik děr (nejméně tři, nejvíce pět) přímo podle rozměrů vaší ruky. Můžete si opatřit i speciální brašnu na bowlingovou kouli.

Vhodné oblečení na bowling

Nejvhodnější jsou volné kalhoty (ženy mohou mít sukni) a trička s krátkými rukávy.

Trendové oblečení pro bowling se nápadně podobá golfovému. Dlouhé sportovní kalhoty a polokošile, ženy volné sukně střední délky, kalhotové sukně nebo dlouhé kalhoty.

V létě se tolerují kraťasy. Nevhodné jsou tepláky, byť značkové.

Součástí výstroje jsou rukavice. Připomínají ortézy na zafixování kloubů, protože jejich hlavním úkolem je zpevnit hráči zápěstí, aby mohl docílit větší rotace koule.

Vhodná obuv na bowling** **

Speciální bowlingová obuv s koženou podrážkou, abyste se mohli sklouznout. Žádné jiné boty koženou podrážku nemají, protože u jiných sportů je klouzání nežádoucí.

Boty si můžete vypůjčit nebo si pořídíte vlastní.

Stejně jako oblečení i pánské a dámské modely bot volně kopírují golfové trendy. Kvalitní obuv vyrábí několik málo firem a k jejímu šití se používají luxusní materiály, například klokaní kůže.

Zajímavosti o bowlingu

 • Kuželky se vyrábějí z javorového dřeva, měří 380 mm, váží 1531 až 1645 g.
 • Dráha je dlouhá 19 156 mm.
 • Místo pro rozběh měří minimálně 4572 mm.
 • Nejzáhadnější koulí historie je Mineralite Ball od firmy Brunswick Corporation z roku 1905, jejíž utajované složení mělo nalákat kupce.

Slovníček výrazů v bowlingu

 • Bowler

Každý, kdo vezme kouli do ruky a pošle ji po dráze, se stává bowlerem. Zároveň se pod tímto pojmem skrývá obsluhující personál, který bowling zapíná, je k dispozici při poruchách drah apod.

 • ČBA

Česká bowlingová asociace. Pořádá své turnaje pouze na kvalitních drahách, takže pokud ve vašem centru akce ČBA probíhají, našli jste kvalitní sportoviště.

 • Foul line

Čára odhozu.

 • Frame

Každá hra se skládá z deseti framů (kol), v každém z nich může hráč házet dvakrát.

 • Pinsetter

Zařízení, které automaticky staví kuželky (existují také provázkové stavěče).

 • Spare

Dosáhnete ho tehdy, když druhým bodem ve framu porazíte všechny zbývající kuželky.

 • Strike

Hod, kterým porazíte všech deset kuželek naráz. Při triplestriku se vám to podaří třikrát za sebou.

 • Double

Dva po sobě jdoucí striky jsou double. Počítá se pro první strike 20 plus počet kuželek sražených v první následující části po druhém striku.

Druhý den po bowlingovém večeru vás proto může citelně bolet nejen zápěstí. Bowling je o pohyblivosti. Nejvíc dostávají zabrat zadek, kolena a rameno. Před utkáním se proto rozcvičte. Hodí se jakákoliv sestava k protažení svalů, rozhýbání velkých kloubů a uvolnění páteře od bederní až po krční. Vážné úrazy nikomu nehrozí, mezi nejběžnější zranění patří ulomené umělé nehty a odřené prsty.

** **Doporučení pro společenské koulení

Abyste si bowling stihli zahrát i povídat, měli byste se v jedné dráze střídat v ideálním případě tři, ale nemělo by vás být víc než šest. Pokud hodláte vyrazit ve větším počtu, raději si dráhy předem rezervujte.

Načerpané zkušenosti z bowlingového centra se vám mohou hodit i v zaměstnání, neboť kuželky stále častěji představují náplň rozličných firemních akcí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15136 (rodina-finance.cz#20721)


Přidat komentář