Autoškola - Uherské Hradiště

Být v dnešní době vlastníkem řidičského průkazu je takřka nezbytností, a to především, hledáte-li zaměstnání nebo nechcete být na druhé osobě závislí. Potenciálnímu zaměstnavateli nestačí, že máte řidičské oprávnění, důležité je, zda aktivně řídíte.

Mít řidičské oprávnění, ale také být aktivním řidičem, bývá častým požadavkem u nových pracovních nabídek, které zveřejňují zaměstnavatelé, a to dokonce u míst, u kterých byste to kolikrát nečekali. Toto může být problémem nejen pro právě vycházející studenty ze škol, kteří si hledají práci, ale také pro jedince, kteří jsou již nějaký ten rok v zaměstnaneckém poměru, kdy jejich pracovní náplň nevyžadovala mít dosud řidičský průkaz.

Utekla Vám pracovní nabídka, a to právě z důvodu, že potenciální zaměstnavatel požadoval řidičský průkaz a neakceptoval dobu, než byste si řidičské oprávnění udělali? Buďte připravení na další příležitost a nenechte si ujít jinou lukrativní nabídku práce – udělejte si co nejdříve řidičák, nikdy nevíte, kdy se Vám bude hodit, ať už z profesního, nebo i soukromého hlediska.

Co dělat před započetím výuky v autoškole?

Ať už máte zájem o získání řidičského oprávnění sk. B, A, A1, AM, C atd. je zapotřebí si vyřídit a doložit autoškole potřebné dokumenty, kterými jsou Žádost o řidičské oprávnění a Posudek o zdravotní způsobilosti, který si vyřídíte u Vašeho praktického lékaře. Standardem je, že vyplněné tiskopisy odevzdáváte** příslušné autoškole** ještě před zahájením výuky. Některé autoškoly si ještě vyžadují Čestné prohlášení, že nemáte soudem uložen zákaz řízení motorového vozidla.

Druhy výuky v autoškole

První a druhý krok jste již učinili, tj. rozhodli jste se, že si uděláte řidičské oprávnění a předali jste autoškole potřebné doklady. Kterou z výuk jste si vybrali? Základní, rozšiřující, sdruženou nebo doplňovací? Rádi byste věděli, v čem se liší jednotlivé typy výuky? Základní výuka probíhá ve skupinách a v rozsahu hodin dle zákona. Jste majitelem některého z řidičského oprávnění, ale máte zájem ještě o jiné? Pak pro Vás je určena tzv. rozšiřující výuka. Sdružená výuka představuje výuku dvou nebo více skupin a doplňující výuka je určena pro jedince, kterým řidičský průkaz nebyl vydán.

Závěrečná zkouška v autoškole

Splnili jste veškeré povinné části kurzu, tj. teoretickou výuku a praktický výcvik? Pak Vás ještě čeká úspěšné složení závěrečné zkoušky pro získání řidičského oprávnění, která se skládá z písemného zkušebního testu, ústní zkoušky z údržby vozidla a praktické jízdy v ostrém provozu se zkušebním komisařem. Písemný test má za cíl prověření Vašich nabytých znalostí z pravidel silničního provozu a také první pomoci. U ústní zkoušky se Vás zkušební komisař zeptá nejen na údržbu, ale také techniku a ovládání vozu. A na závěr Vás čeká zhruba půl hodinová jízda v běžném provozu, kdy budete kromě samotné jízdy i opakovaně startovat, nebo couvat mezi dvě auta, parkovat apod.

Výběr řidičského oprávnění

O jaké řidičské oprávnění máte zájem? Nejžádanějším řidičským oprávněním je bezpochyby skupina B, ovšem ani jiné skupiny nezůstávají pozadu. S jakou nabídkou řidičských oprávnění se můžete setkat v autoškolách?

Řidičské oprávnění pro motocykly

Řidičské oprávnění pro motocykly je rozděleno na skupinu A, která zahrnuje motocykly do 25 kW nebo do 0,16 kW/kg a motocykly nad 25 kW nebo nad 0,16 kW/kg. Dále skupinu A1, která zahrnuje lehké motocykly do 125 cm3 a do 11 kW a skupinu AM, která je určena pro mopedy a lehké motocykly s konstrukční rychlostí do 45 km/h.

Řidičské oprávnění pro osobní automobily

Řidičské oprávnění pro osobní automobily je rozděleno na skupinu B, jenž zahrnuje veškerá motorová vozidla do 3 500 kg a** přípojné vozidlo do 750 kg,** dále jízdní soupravu s maximální hmotností do 3 500 kg. Dále skupinu B1, která zahrnuje motorová tříkolová a čtyřkolová vozidla, a to nad 45 km/h a současně do 550 kg a skupinu BE, která zahrnuje motorová vozidla skupiny B navíc s přívěsem nad 750 kg.

Řidičské oprávnění pro nákladní auta

Řidičské oprávnění skupiny C a CE, tj. pro nákladní auta s hmotností nad 7 500 kg.

Řidičské oprávnění pro traktory

Řidičské oprávnění skupiny T, které zahrnuje traktor s přívěsem a pojízdné pracovní stroje.

Řidičské oprávnění pro autobusy

Řidičské oprávnění skupiny D a DE, které zahrnuje** autobus**, jenž je určen pro minimální počet 8 osob.

Co jsou to kondiční jízdy?

Jak jsme již v úvodu nastínili, co si budeme povídat, jsou mezi námi řidiči, kteří si před x lety získali řidičské oprávnění, ale neměli příležitost jej dostatečně využít. Tak, jak čas ubíhá, ovšem praxe postupně mizí, a s tím i kolikrát odhodlanost opětovně zasednout za volant. Není to však škoda? Vždyť úspěšné složení řidičských zkoušek nás stojí nemálo času, úsilí a příprav. Pokud byste rádi zase řídili, ale prostě si netroufáte rovnou sednout za volant a vydat se na samostatnou jízdu, přihlaste se na kondiční jízdy, které jsou velmi žádanou a vyhledávanou službou v autoškolách.

Bude záležet čistě na Vás, kolik hodin jízd si zakoupíte. Někomu stačí pouhá jedna hodina, kdy se řidič chce ujistit, že nezapomněl řídit. Někdo potřebuje dvě, tři i více** kondičních jízd**, aby nabyl ztracenou jistotu. Instruktor autoškoly je tu pro Vás, aby Vám byl nápomocen během jízdy. A co víc, rozhodně nemějte obavy, že byste mohli přijít o již získaný řidičský průkaz, když se Vám zrovna dobře nepovede na první kondiční jízdě a budete mít problém třeba s nastartováním, zaparkování, rozjezdem na křižovatce, apod.

Proč si pořídit řidičský průkaz?

Každý z nás má jiné důvody pro získání řidičského oprávnění. Někdo potřebuje řidičský průkaz kvůli zaměstnání, které by jinak nezískal, respektive se o něj ani nemohl ucházet. Jiný plánuje hodně cestovat, nechce být stále závislým na druhé osobě apod. Ať je Váš záměr jakýkoli, mít řidičský průkaz a být tak připravený na rychlý přesun se Vám rozhodně vyplatí.

Je však třeba vždy, když zasedneme za volant, myslet na bezpečnost a maximální soustředěnost během jízdy, abychom předešli případné dopravní nehodě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15176 (rodina-finance.cz#22778)


Přidat komentář