Autoškola - Praha 4

Pokud zvažujete nebo jste se už rozhodli, že si pořídíte řidičský průkaz, tak před vámi stojí výběr autoškoly. Co vás při absolvování autoškoly čeká a co potřebujete, když žádáte o řidičské oprávnění?

Proč potřebujete motorové vozidlo?

Ať už se jedná o motorku, auto či jiný dopravní prostředek, tak se hlavně nemusíte na nikoho časově vázat. Je to také vhodný prostředek, když potřebujete přemístit větší množství věcí. Nejoblíbenějším a nejpraktičtějším motorovým vozidlem je pak osobní automobil. S ním máte spousty výhod, které vám jiný dopravní prostředek nenabídne. Jednak je tu komfort, který máte. Nemusíte čekat na určitou dobu, až přijede např. autobus. Navíc se netísníte s ostatními uvnitř vozidla. Co se týká srovnání s ostatními dopravními prostředky, tak je pak nezanedbatelný i fakt, že jízda automobilem vás při počtu více jak dvou osob už vyjde levněji než cesta vlakem.** Automobil** lze využít jako přepravní prostředek, když obstaráváte větší nákupy. Zároveň je tu možnost delších cest, kdy třeba z velkoměsta jezdíte na chatu. I zde potřebujete přemístit větší množství a jistě si vybavujete ty složitosti, kdy některé věci musíte např. v autobuse složitě dávat do zavazadlového prostoru. Nejen z těchto důvodů potřebujete osobní automobil. Ať už třeba nebudete řídit automobil pravidelně, tak** vlastnictví řidičského průkazu** se vám neztratí, pokud budete potřebovat někoho odvézt do nemocnice.

Autoškola Praha 4 – co budete potřebovat?

Než začnete absolvovat výuku, tak potřebujete vyplnit žádost o řidičské oprávnění, které seženete v autoškole anebo si je můžete stáhnout na internetu (spousta autoškol má dokument na svých stránkách). Součástí žádosti je i potvrzení lékaře, že jste zdravotně způsobilí k řízení vozidla. Rovněž lékař může připojit, že třeba potřebujete k řízení automobilu brýle. Celá prohlídka stojí asi tak do 500 korun. Jděte na lékařskou prohlídku, až budete žádat o řidičské oprávnění, protože potvrzení nesmí být v den podání přihlášky starší tří měsíců. Až odevzdáte dokumenty, tak můžete směle začít absolvovat kurz.

Průběh výuky v autoškole

Autoškoly běžně nabízejí jednak klasickou výuku v oblasti** jízd**, které absolvujete prakticky ve vozidle a na silnici. Nejprve s vámi lektor odjede na klidné místo (např. parkoviště), kde vás naučí základům jak ovládat automobil. Sem patří zejména zásady jak startovat (nemyslíme tím jen otočení klíčkem, ale třeba zařazení neutrálu apod.), rozjíždět se a jak plynule jet. Automobil, který je v autoškole k dispozici, je přizpůsoben výcviku, tudíž pedály jsou jednak na vaší straně a lektor má u sebe brzdu a spojku pro případ, že by musel rychle zasáhnout, pokud uděláte chybu. Vyškolený profesionál má rychlé reakce, proto se nemusíte bát, že se něco přihodí. Některé autoškoly nabízí i výuku předem na trenažéru, kde si v bezpečí osvojíte správnou techniku řízení.

Součástí výuky je i teoretická část. Zde se dozvíte o pravidlech silničního provozu, poznáte dopravní značení a osvojíte si i prakticky, jak se chovat při jednotlivých situacích na silnici (např. když se ocitnete na křižovatce, tak si prakticky osvojíte pravidla přednosti). V tomto případě to je jako ve škole. Není to jen tzv. nalévání vědomostí, při výuce se můžete na cokoli zeptat a probrat jednotlivé situace ohledně řízení automobilu.

Rovněž se v autoškole podíváte i pod kapotu auta. Ne snad z důvodu, že budete muset zastávat automechanické práce, ale je třeba vědět, kam třeba lít vodu do chladiče nebo jak postupovat, když vyměňujete kolo. Ostatně, z toho vás bude zkušební komisař následně zkoušet. Rovněž je součástí zkoušky i část otázek ke zdravovědě. I ta je potřebná. Jistě víte, že na silnici se odehrávají i ty nejzávažnější nehody, proto je třeba znát základy první pomoci.

Jak dlouho kurz autoškoly trvá?

Délka kurzu celého kurzu je asi 6 až 8 týdnů. Pokud si jednotlivé součásti rozložíme, tak v průměru dle potřeb probíhá výuka na trenažeru 2 vyučovací hodiny (jedna vyučovací hodina trvá 45 minut) a v automobile pak strávíte 26 vyučovacích hodin. Pokud se nacházíte ve větším městě, tak jezdíte jak v okrajových částech města, kde si skvěle osvojíte plynulost jízdy, tak i v centru, kde si nejlépe vyzkoušíte náročnost provozu. Jednotlivé jízdy jsou rozdělené a za den se absolvují 2 hodiny jízdy.

Až budete mít vše za sebou, tak se může přistoupit k závěrečné zkoušce. Zde je třeba, když končíte výcvik a přihlašujete se k závěrečné zkoušce, dosáhnout požadované věkové hranice dle typu skupiny. V případě osobního automobilu, tedy skupiny B, to znamená být plnoletý (tedy musíte dovršit 18 let v den ukončení výcviku).

Jak probíhají závěrečné zkoušky v autoškole?

Zkouška k získání řidičského oprávnění se skládá ze tří částí. Jednak budete prozkoušeni testem z pravidel silničního provozu. Následně budete absolvovat jízdu se zkušebním komisařem, kde ukážete své nabyté dovednosti, ať už z hlediska řízení, tak i znalosti dopravních značek a pravidel silničního provozu. Zde si dejte pozor, někteří komisaři schválně zkouší žáky i tak, že je třeba navedou do zakázaného směru. Pokud žák tuto chybu udělá, tak při zkoušce neobstál a musí ji zopakovat znovu. Součástí zkoušky je i ověření vašich znalostí z ovládání a údržby vozidla, kde teoreticky sdělíte, jak budete postupovat při daném problému, proto se neobávejte, že vás někdo bude nutit prakticky vyměňovat kolo.

Řidičská skupina B

Až budete držitelem řidičské skupiny B, tak budete moci řídit** osobní automobil**, což je motorové vozidlo do celkové hmotnosti 3,5 tuny a maximálně s 8 místy pro pasažéry navíc s řidičem. Můžete k automobilu připojit přípojné vozidlo o maximální přípustné hmotnosti do 750 kg. Oprávnění skupiny B také opravňuje k řízení traktorů a samojízdných pracovních strojů o maximální přípustné hmotnosti do 3,5 tuny.

Bojíte se, že autoškolu nezvládnete? Nebojte se, není to nic složitého. Je důležité odbourat stres a nervozitu při zkouškách. Až budete absolvovat výuku, tak čerpejte co nejvíce vědomostí, ať vás posléze nic nepřekvapí a budete si za volantem jisti. Správný řidič je totiž jistý řidič.

Pokud Vám zabaví řidičský průkaz k jeho navrácení si můžete pomoci přípravou na zkoušky v autoškole Áčko.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15180 (rodina-finance.cz#22803)


Přidat komentář