Stavební práce a rekonstrukce - Kněžice

Každý z nás, pokud je to jen trochu možné, si buduje svůj domov podle svých představ a možností. Těšíme se z každé změny či vylepšení. Nechte se inspirovat a přečtěte si pár následujících řádků o tom, jak na rekonstrukci bytu.

Pokud tedy přemýšlíte o tom, že se pustíte do rekonstrukce staršího bytu, zejména pak v panelových domech, vězte, že nové bytové jádro je určitě základem a jedním z oněch větších zásahů, které je třeba provést. Pokud jste zdatní řemeslníci a kutilové, můžete se do stavebních prací pustit sami. Pokud ve své řemeslné schopnosti na sto procent nevěříte, obraťte se na kvalifikované profesionály.

Jak začít s rekonstrukcí bytového jádra

Jestli se rozhodneme pro nové bytové jádro, tak především proto, že chceme odstranit staré umakartové desky, které nevypadají zrovna nejlépe a již nevyhovují současným standardům, a nahradit je novými a kvalitnějšími materiály. Dále také proto, abychom zkvalitnili naše bydlení a cítili se v nové koupelně příjemně a pohodlně.

Jednou z variant je výměna ve starém jádře pouze starých obkladů za nové, případně lze obložit umakartové stěny novými, modernějšími obklady a do celkové dispozice nijak dál nezasahovat. Toto je poměrně jednoduchá možnost a ne příliš nákladná. Druhou možností je pak celková rekonstrukce, kdy se již nevyhneme zásadním zásahům do objektu a musíme počítat, že i finanční stránka bude podstatně vyšší.

Na co nezapomenout před začátkem rekonstrukce

Po zvážení jakým směrem se budete ubírat, nesmíte zapomenout také na úřední stránku rekonstrukce, která spočívá v oznámení o budoucích pracích příslušnému stavebnímu úřadu. Podle okolností může jít o stavební povolení, nebo jen ohlašovací povinnost, vše se odvíjí v závislosti na plánovaných pracích a zásazích do vnitřních dispozic bytu.

V prvé řadě je potřeba zjistit, jak je Vaše bytové jádro řešeno. Přesto, že drtivá** většina bytových jader** u nás jsou stejná, existují i některé výjimky, se kterými se můžeme potkat. Mimo klasických jader, která jsou složena z dřevěného rámu a umakartových desek, jsou také jádra železobetonová, která byla vyráběna jako stavebnicová (bez podlahy a stropu) a jako kompaktní monobloky (včetně podlahy a stropu). Jádro většinou tvoří koupelna a z druhé strany zdí je přimontována kuchyňská linka. U obou typů jader je pak shodné sanitární zařízení.

Dispoziční řešení a statika

Když již známe konstrukční řešení stávajícího jádra, můžeme se pustit do navrhování a projektování nového projektu. Je potřeba se podívat, kde jsou** nosné zdi a příčky**, případně jak je možné bytové jádro rozšířit, či jinak přizpůsobit. Zde opět doporučujeme oslovit odborníka, který vám pomůže pohlídat si statiku i vhodné využití všech prostor tak, abyste byli maximálně spokojeni a koupelna plnila svůj účel co nejefektivněji.

Z hlediska stavebního zákona a jeho prováděcích vyhlášek je třeba prokázat, zda a jak se takovou rekonstrukcí zasahuje do nosných konstrukcí objektu a jestli tak nedochází ke změně způsobu užívání stavby. Zásahem je míněno přímý zásah nebo i přitížení nosné konstrukce. Důležité je také dbát na dobrou přístupnost instalačních šachet po přestavbě. Pokud je v instalační šachtě veden plynovod, musí být stěna instalační šachty opatřena u podlahy a těsně pod stropem větracími otvory (mřížkami).

Jestli se rozhodnete svěřit rekonstrukci odborné firmě, doporučujeme oslovit firem více a porovnat si jejich cenové nabídky, ve kterých mohou být zásadní rozdíly. Pokud se ovšem rozhodnete rekonstrukci provést sami, pokusíme se vám představit některé rady a tipy, které vám umožní nahlédnout do této problematiky a snad vás i správně nasměrovat.

Fáze rekonstrukce

V první fázi je potřeba odpojit veškeré přívody jako je voda, elektrika a plyn od bytového jádra a kuchyně. Poté následují bourací práce, kdy se odstraňují původní dřevěné konstrukce a umakartové desky, staré obklady, rozvody a veškerý další starý materiál. S těmito pracemi je také obvykle spojena i výměna elektroinstalace, takže dochází i k vysekávání nového elektrického vedení, škrabání omítek a staré malby. Odpadu z původního bytového jádra, je opravdu hodně, proto byste měli mít zajištění odvoz této suti a odpadu. Pokud jste si na přestavbu najali odbornou firmu, likvidace odpadu bývá součástí smlouvy o dílo.

V další fázi nastupují zednické práce, což jsou výstavba nové koupelny a WC, příček, zárubní a veškeré ostatní vyzdívání. Mezi nejpoužívanější materiály patří ytong, může se ale také použít sádrokartonových desek, nebo dřeva. Zeď, na které bude z druhé strany upevněná kuchyňská linka, by měla být z ytongu s tloušťkou stěny 100 mm, protože v ní zpravidla bývají vedeny veškeré instalace (vodovod, odpady, případně i plynové vedení) a hlavně na ní bude zavěšena kuchyňská linka.

Poté nastupují** veškeré rozvody. Instalace nového vedení vody, plynu i elektřiny, zazdívání vysekaných drážek, zapravování a nanášení nových omítek, je li potřeba. Také se připraví stěny na obklady, případně znivelizuje podlaha a připraví se tak pro položení dlažby.**

Následující fáze pak obsahuje již obkládání stěn, položení dlažby, malířské práce a další potřebné práce, které jsou nutné provést před usazením vany.

Předposlední fáze obsahuje usazení vany či vaničky sprchového koutu, podezdění, dozdění vany a následné obložení. Připevnění umyvadla, baterií a dalšího sanitárního vybavení koupelny. Rovněž nesmíme zapomenout na osvětlení a připevnění zásuvek. Co se týče již zmíněného osvětlení, zde si musíme dávat pozor na to, jaký druh svítidel si vybereme. Doporučujeme** poradit se s odborným elektrikářem**, jelikož pro koupelnová osvětlení platí různé bezpečnostní normy a rovněž na našem trhu existuje celá řada výrobků, které jsou určeny výhradně pro užívání v těchto prostorech. Bezpečnost osvětlení spočívá převážně ve vzdálenosti, kterou je třeba dodržet od osvětlení ke zdroji vody. Nicméně variant a možností je mnoho a k nalezení nejlepšího řešení právě pro vaši situaci je nejlepší nechat si poradit od specializované firmy, která již má v realizacích rekonstrukcí bytových jader zkušenosti.

Nakonec vás čekají dokončovací úpravy, při kterých si můžete vyhrát s detaily, které dotváří celek. Připevní se drobné doplňky, jako jsou držáky ručníků, madla, poličky a stojánky, které dodají nové koupelně ten pravý lesk.

Celková** rekonstrukce bytového jádra** je bezpochyby pracnou a nákladnou záležitostí, doba prací trvá zhruba od jednoho až do tří týdnů. V dnešní době již ale na trhu existuje celá řada firem, které se na tyto práce specializují a při šťastném výběru i vy budete nakonec spokojení s dobře odvedenou prací a budete se těšit z významného vylepšení vašeho bydlení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15063 (rodina-finance.cz#23065)


Přidat komentář