Prodej a montáž podlahových krytin - Holešovice

Vybrat podlahu do svého interiéru je nelehký úkol. Pokud však víme, které faktory musíme před nákupem zvážit, bude naše volba s největší pravděpodobností tou správnou. Které aspekty bychom tedy měli předem znát?

Podlaha je nepřehlédnutelnou součástí domu a dodává místnosti konečný ráz a vzhled. Musí ale především dobře a spolehlivě plnit svou funkci. Proto bychom měli před nákupem pečlivě zvážit všechna pro a proti podlahové krytiny, o které uvažujeme. Pokud si nevíme rady či se jen neumíme rozhodnout, určitě se vyplatí požádat o radu odborníky v tomto oboru, kteří nám na základě svých zkušeností jistě dobře poradí.

Podle čeho vybírat podlahovou krytinu?

V dnešní době můžeme vybírat širokého palety možností. Je však několik základních skutečností, které bychom měli při výběru brát v úvahu:

K jakému účelu budeme podlahu používat?

Do různých místností v domě jsou vhodné rozdílné typy podlah. Hlavní aspekt, nad kterým bychom se měli zamyslet je, jaká zátěž bude na podlahu vyvíjena a jak často. Například podlaha v obývacím pokoji, kde se během dne až do večera převážně soustřeďuje veškeré rodinné dění a tudíž je zátěž poměrně vysoká, vyžadují materiály této zvýšené zátěži uzpůsobené. Jiná situace je např. v ložnici či dětském pokoji, kde jsou požadavky na odolnost podlahy poměrně nízké.

Je materiál vhodný do dané místnosti?

Dalším rozhodujícím ukazatelem by měl být materiál, ze kterého je podlaha vyrobena. Také zde musíme brát v úvahu účel, tudíž místnost, ve které chceme podlahu položit. Jiný druh materiálu zvolíme v koupelně, kde je poměrně vysoká vlhkost vzduchu a pravděpodobnost potřísnění podlahy množstvím vody a jiný pro obývací pokoj, dětské pokoje a ložnice, ve kterých by podlaha měla na dotek působit příjemně a útulně.

Jste citliví na prach a nečistoty?

Neopomenutelným faktorem při rozhodování je také zdravotní stav obyvatel domu. Pokud je některý z uživatelů domu alergik, pak zřejmě budeme vybírat krytiny, které v sobě drží jen minimum nebo nejlépe žádný prach a jsou snadno omyvatelné.

Co se líbí právě nám?

V neposlední řadě bychom měli pečlivě zvážit vzhled podlahy, její barvu a dekor. Je důležité mít představu o nábytku a doplňcích, které budeme v dané místnosti používat nebo už je máme. Aby mohl být celkový dojem perfektní, musí být tyto věci s podlahou sladěny. Základním pravidlem je, že by měl v místnosti být použit jen jeden dominantní prvek a vše ostatní by ho mělo doplňovat či podtrhovat. Pokud tedy použijeme velice výraznou barvu či dekor podlahy, musíme ostatní zařízení tomuto dekoru přizpůsobit a použít jemnější, ne tolik výrazné tóny a naopak. Jestliže ještě nemáte přesnou představu o budoucím zařízení interiéru, můžeme volit světlejší, ne příliš výrazné podlahové krytiny, které lze později doplnit výraznějšími nábytkovými prvky.

Z jakých druhů podlahových krytin můžeme vybírat?

Vybírat můžeme z velkého množství druhů podlahových krytin, podle toho, která z nich nejlépe splní naše požadavky a očekávání.

Dřevěné podlahy

Dřevo je jako materiál nejen v domácnostech používán již velice dlouho a stále má své příznivce. Jedná se o čistě přírodní materiál, který má mnoho výhod, jako např. široký výběr barevných odstínů, kreseb a tvarů, které poskytují velkou variabilitu. Dřevěné podlahy působí exklusivním dojmem a jejich pokládka není příliš obtížná. Důležitým krokem, na který nesmíme před samotnou pokládkou zapomenout je vyrovnání povrchu podkladu a výběr vhodného podkladového a izolačního materiálu, který budeme pokládat mezi starou a novou podlahu. Samozřejmě, že k dřevěným podlahovým krytinám je k dostání řada doplňků ve stejném dekoru. Dřevěné podlahy jsou vhodné zejména pro obývací a dětské pokoje, ložnice a ostatní méně namáhané prostory.

Parkety

Parkety jsou svými vlastnostmi srovnatelné s podlahami dřevěnými. Samotná pokládka je ovšem časově o něco náročnější, protože parkety jsou menší než prkna používaná na dřevěné podlahy a je možné z nich vytvářet mnoho zajímavých dezénů a variací. Také místnosti, ve kterých je vhodné použít parkety jsou shodné se s těmi, které jsou uvedeny u dřevěných podlah.

Laminátové podlahy

Tento typ podlahové krytiny můžeme považovat za novější alternativou dřevěných podlah a parket. Hlavními výhodami jsou nižší pořizovací cena, rychlá pokládka a také snadnější údržba. Na druhou stranu je podlaha z lamina o něco hlučnější a ne tak hřejivá na dotek. Při poškození není možné laminátovou podlahu zbrousit. Celý poškozený díl se musí vyjmout a vyměnit za nový. Okrajové lišty v barvě podlahy jsou bez problému k dostání. Tyto podlahy se pokládají do místností, ve kterých nevzniká nadměrná vlhkost.

Koberce

Koberce poslední dobou přestávají být tolik oblíbené jako dřív. A to i přes jejich značné výhody, kterými jsou, kromě rozmanitého výběru vzorů, barev a velikostí, především hřejivost a velmi příjemný pocit z doteku. Je to zapříčiněno především jejich sklonem k zadržování prachu a jiných nečistot. Pro alergiky jsou proto přímo nevhodné. Jejich údržba také nepatří k nejjednodušším. Pokud dojde k většímu znečištění koberce, je nutné použít mokrý způsob čištění, což je fyzicky dost namáhavé, anebo v případě, že si necháme koberec vyčistit profesionálně, náročné finančně. V moderních obydlích se dnes proto koberce objevují jen zřídka a to především jako menší, kusové koberce, které slouží jako dekorační prvek v interiéru.

Korkové podlahy

Korkové podlahy jsou využívány převážně jako výborný přírodní izolační prvek. Je možné je také použít na vyrovnání mírných nerovností staré podlahy nebo jako podklad pod např. podlahu dřevěnou. Jejich hlavní výhodou je, že jsou měkké a pružné.

Vinylové podlahy

Tyto krytiny se velmi dobře hodí do místností s vysokou zátěží. Jsou tvrdé, odolné proti poškrábání a přitom navozují dojem dřevěné podlahy. Pokládají se přímo na vystěrkovaný podklad.

Linoleum (PVC)

Linoleum je stále oblíbeným podlahovým materiálem v domácnostech i komerčně využívaných objektech. Jeho pokládka i údržba patří mezi nejjednodušší. Svou cenou je taktéž velice dobře dostupné. Na výběr je opravdu široká škála designů, barev a povrchových úprav. Za nevýhodu můžeme považovat především poměrně malý výběr z okrajových lišt. Běžně k dostání jsou pouze základní jednobarevné lišty, bez dezénů  a podobně. PVC podlahy jsou vhodné do všech místností, včetně chodeb, koupelen atd.

Marmoleum

Marmoleum je poměrně nový, moderní materiál, který si díky svým vlastnostem získává stále více příznivců. Výběr vzorů je široký a lze ho použít do všech místností v domě. Marmoleum jako podlahovou krytinu lze přirovnat k linoleu s tím rozdílem, že je vyrobena z čistě přírodních materiálů a je proto 100% ekologicky rozložitelný. Značnou výhodou oproti jiným přírodním materiálům je jeho nízká cena. Má výborné tepelné a zvukové izolační vlastnosti, je měkký a pružný na došlap nebo naopak velice tvrdý. Poskytuje nám tudíž možnost volby dle účelu použití a lze ho použít i do místností s různým zatížením.

Jak se tedy rozhodnout?

Tak jako u všech nákupů, i u podlahových krytin platí, že musíme vybírat nejen očima, ale především rozumem. Pokud zvážíme všechny nároky a požadavky, které na podlahu budeme mít, potom naše volba musí vždy dopadnout dobře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15065 (rodina-finance.cz#23086)


Přidat komentář