Pokládka střešních krytin a klempířské práce

Vybrat si vhodnou a zároveň kvalitní střešní krytinu pro váš domov není v dnešní době nic snadného. Dalším důležitým prvkem je volba okapu, který bude odvádět dešťovou vodu. U nás vám poradíme jak si vybrat vhodnou střešní krytinu a okapy pro váš domov.

Jak si vybrat střešní krytinu

Při výběru střešní krytiny musíme zohlednit několik aspektů, jako je-li střecha plochá nebo šikmá, jakou má konstrukce střechy nosnost a zda-li někdo bude obývat podkrovní prostor. V tomto případě je nutné zajistit dostatečnou izolaci proti hluku a zimě. V případě že stavíme v památkové zóně, je nutné povolení od stavebního úřadu a od památkářů.

Jak dlouho by měla střešní krytina vydržet

Hodně záleží na typu izolace. U plochých střech vydrží střešní krytina zpravidla patnáct až padesát let. U šikmých střech to může být až sedmdesát let, ovšem to záleží na typu konstrukce, krytiny a už zmíněné izolace.

Normy pro střešní konstrukce

Pokud se bude střecha přestavovat nebo pouze rekonstruovat, je nutné dodržet normy, které jsou pro to dané. Do nich patří: zatížení stavebních konstrukcí, tepelné ztráty, tepelná ochrana, požární bezpečnost staveb, navrhování střech nebo odvádění dešťových vod ze střech. Pro toto je dobré si najmout profesionála, který tuto práci zařídí.

Druhy střešních krytin

Vybíráme podle materiálu:

Pálené tašky

Tyto tašky se vyrábějí z keramické hlíny, jedná se o ekologický a přírodní materiál. Pálené tašky se v průběhu užívání nezmění na vzhledu, co se týče barvy, je známa také vysoká životnost této krytiny.

Provádějí se ještě dvě povrchové úpravy čistě na přání zákazníka:

Engoba je matná až pololesklá barevná úprava. Po nanesení tenké vrstvy z keramické směsi se následně taška vypálí peci. Po vychladnutí tašky je Engoba hotová.

Glazura je lesklá barevná povrchová úprava. U této povrchové úpravy je postup stejný jako u Engoby. Glazura má oproti Engobě dvě velké výhody: zušlechťuje a zpevňuje tašku.

Vybírat lze ze spousty tvarů a barev a tyto tašky jsou u zákazníků nejoblíbenější.

Betonové tašky

Beton jak je známo patří k nejpevnějším a zároveň k nejlevnějším složkám.** Betonové tašky** mají tudíž výhodu vodotěsnosti, odolnosti proti mrazu, proti tlaku a deformaci a jsou velice přesné a jednoduché na pokládku.

Nevýhodou betonových tašek je vyšší hmotnost, v dnešní době ovšem umějí výrobci vyrobit tzn. velkoformátovou tašku, která na m2 plochy vykazuje menší hmotnost. Životnost betonových tašek je až neuvěřitelných osmdesát let.

Provádí se několik povrchových úprav. Nejčastěji se používá dvojitý akrylátový nástřik, po nástřiku mají tašky matný povrch. Lze zajistit lesklý vzhled tašek, v tom případě je ještě aplikována ochranná vrstva ze silikátů.

Břidlice

Jedná se o metamorfovanou horninu, která se tvoří z jílovců a prachovců. Většinou má barvu šedou až černou, ale díky přítomnosti různých minerálů a oxidů kovu má břidlice spoustu barevných provedení a přírodní strukturu povrchu. Můžeme si vybrat břidlici štípanou s nepravidelnými tvary, nebo řezanou s pravidelnými tvary.

Břidlice je vodotěsná a velmi dobře tlumí hluk, hodně dlouho vydrží a díky svému vzhledu jde o elegantní a estetickou krytinu.

Vláknocementová krytina

Obecně se této krytině říká Eternit. Eternit se pokládá na střechu ve formě šablon s různými rozměry a tvary. Jedná se o různé materiály jako např.: cement, mletý vápenec, voda, vzduch a celulózová vlákna dávají dohromady nehořlavý stavební materiál. Mezi vlastnosti tohoto materiálu se řadí nízká hmotnost, dlouhá životnost a velká funkčnost. Je to dobrý materiál proti mrazu, kapalinám, korozi a hnilobě.

Vlnité krytiny

Z vlnitých krytin máme hned několik materiálů: bitumenové desky, plastové desky, vlnité plechové desky a pásy a vláknocementové desky. Vyznačují se zejména nízkou hmotností a rychlou pokládkou. Jedná se o jedno z nejlevnějších řešení a zároveň kvalitní. Životnost je podle materiálu dvacet až čtyřicet let. Vlnité krytiny se hodí zejména na průmyslové, zemědělské a hospodářské budovy, na velké haly a sklady a apod.

Plechové skládané krytiny

Patří sem trapézové plechy, plechové taškové krytiny a tvarované plechové šablony. Plechové krytiny se vyrábí v mnoha barvách a tvarech a s různými povrchovými úpravami. Skládací krytiny se zpravidla vyrábějí ve formě pásů. Životnost této krytiny záleží právě na povrchové úpravě, kvality použitého plechu a také místa kde je plechová krytina umístěna. Průměrná životnost je přibližně čtyřicet let.

Plechové falcované krytiny

Falcování je jeden ze způsobů spojování plechů. Plechy se pokládají přes sebe na předpřipravené drážky. Tyto plechy se hodí do teploty od 3°C. Pokládají se rovnou na dřevěné bednění nebo na OSB desky. Falcované plechy musí mít podkladní vrstvu ze strukturované rohože pro případné odvedení kondenzátu. Mohou být vyrobeny z několika materiálů, např.: hliník, měď, nerezová ocel, pozinkovaný plech nebo titanzinkový plech

Bitumenové střešní šindele

Materiál těchto šindelí jsou asfaltové pásy s vložkou. Skládají se z technologicky upraveného asfaltu, skelné nosné vložky a kamenného posypu. Tvar šindelí může být různý, vytváří se vysekáním.

Vlastnostmi Bitumenových šindelí je nízká hmotnost a tvarová volnost. Při pokládce Bitumenových šindelů je nutno pod ně dát podkladní pás.

Plastové krytiny

Tyto krytiny se vyrábějí dvěma způsoby: recyklací vyhozených plastů, nebo z nepoužitých plastů jako např. PVC, polyetylen atd… Plastové krytiny se zejména vyrábějí jako imitace různých materiálů, např. dřevěné došky, břidlice a mnoho dalších. Výhodou těchto plastových krytin je nízká hmotnost a nízká pořizovací cena. Z plastových desek se nejvíce používá materiál PVC. Dále můžeme vybírat buď polykarbonátové, nebo polyesterové krytiny.

Krytiny z přírodních materiálů

Používají se dřevěné šindele, slaměné a rákosové došky. Dřevěné šindele mají výborné tepelné a izolační vlastnosti, nízkou hmotnost a velkou estetičnost. Dřevěný šindel lze použít i jako obklad stěn. Používají se nejen u památkových objektů, ale také u moderních staveb, jako jsou sruby, dřevostavby a roubenice.** Dřevo je vyrobené především ze smrkového nebo modřínového dřeva**. Dřevěnému šindeli je po štípání upravován povrch. Slaměné a rákosové střechy se používají na památkové objekty. Takováto střecha má dobré izolační vlastnosti a tepelné vlastnosti.

Doplňky střech – Okapy

Můžeme vybírat hned z několika materiálů. Okapové systémy můžeme koupit vcelku anebo jako jednotlivé prvky.

Pozinkované okapy

Tyto okapy se natřou po osazení barvou, která způsobí, že za rok okapy zoxidují a tím se prodlouží jejich životnost. Okap lze potáhnout plastem, což dále zvýší užitnou hodnotu.

Měděné okapy

Vyznačují se svou životností, vydrží skoro sto let a postupem času se z měděné barvy stává zelená. Velkou nevýhodou těchto okapů je vysoká cena

Hliníkové okapy

Tyto okapy nabízejí širokou škálu barev a životnost čtyřicet let. Pokud se okap ošetří práškovou vypalovací barvou, může životnost stoupnout až na sedmdesát let.

Plastové okapy

Jedná se o nejjednodušší řešení. Mají dlouhou životnost, nízkou pořizovací cenu a jsou nenáročné na údržbu. Podle přání zákazníka mohou být okapy matné, lesklé nebo pololesklé, v průběhu času neztratí svou barvu.

Správná volba střechy

Ačkoli si zjistíte informace o střeše a vše co je k tomu potřebné, tak k perfektnímu výsledku je dobré navštívit specializovanou firmu, která se touto problematikou zabývá a může vám poradit lepší řešení.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15030 (rodina-finance.cz#22992)


Přidat komentář