Pokládka podlahových krytin - Vyškov

Pokud jste si řekli, že Vaše stará podlaha už není to pravé a chystáte se ji vyměnit za novou nebo stavíte dům nový, ke kterému samozřejmě patří i nová podlaha, můžou Vám být následující řádky nápomocny při výběru té správné podlahové krytiny.

Podlahové krytiny

V současné době je na trhu pestrá nabídka podlahových krytin, z které si vybere opravdu každý. Je potřeba myslet na to, že podlaha je součástí interiéru, do kterého by měla zapadat a vytvořit tak společně s ostatními prvky příjemné prostředí. Kromě estetického dojmu, který je velmi důležitý, by měla podlaha samozřejmě splňovat i jiná kritéria, zejména tepelně izolační vlastnosti, náročnost na údržbu, životnost atd. Kvalitní podlahová krytina, která je dobře a odborně položená, Vám zaručí, že nebude vrzat, neprošlape se, bude rovná a bude také izolovat.

Plovoucí podlahy laminátové

Když se řekne plovoucí podlaha, mnoho lidí si vybaví podlahu s tvrdého a hlučného laminátu. To však už dávno není pravda, vyjma to, že laminát vůbec nemusí být hlučný. Moderní laminátové podlahy totiž mají zvukovou izolaci, která je buďto přímo integrovaná ve výrobku, anebo je položena zvlášť pod podlahou. Je důležitý fakt, že pojem „plovoucí“ určuje způsob, jakým je podlaha položena, nikoliv materiál, ze kterého je vyrobena. Plovoucí podlaha není totiž pevně spojena s podkladem, jako tomu je například u masivních dřevěných podlah, které se celoplošně lepí. Vzhledem k tomu, že plovoucí podlahy nejsou pevně spjaty s podkladovou vrstvou, není problém je znovu rozebrat a položit na úplně jiné místo. A už dáno neplatí rčení, že plovoucí podlaha musí být jen z laminátu. Plovoucí podlaha může být a bývá vyrobena z mnoha materiálů, jako například ze dřeva, marmolea, vinylu nebo korku.

Systém montáže se přeměnil z kdysi pero/drážky do zámkových spojů, které nevyžadují žádné lepení. Zámkové spoje se u laminátových podlah staly standardem, bez kterého si už v současné době laminátovou plovoucí podlahu neumíme představit. Výhodou laminátových podlah je, že mají neomezené možnosti co do počtu dekorů, barev a vzorů. Klasikou bývá imitace dřeva nebo dlažby. Dnes ale můžete vybírat taky podlahy barevné nebo dokonce i s potiskem fotografie. Jestliže tedy uvažujete nad něčím netradičním a extravagantním, je pro vás laminátová podlaha s tisíci netradičních barevných kombinacích tou správnou volbou.

Nutno však dodat, že laminátové podlahy mají i své nedostatky a to např. takové, že pokud se lamela poškodí, není zde možnost jejich zbroušení, jaké u klasické dřevěné podlahy. Na druhé straně tu však existuje možnost výměny celé lamely, což se provede jednoduše a s minimálními náklady. Pokud tedy kupujete podlahu, přikupte i dostatečnou rezervu pro případ právě poškozených lamel a to zvlášť v případě, kdy nakupujete levnou podlahu v akcích a doprodejích různých hobby marketů, neboť se může klidně stát, že za několik let, až budete potřebovat náhradní lamelu, stejný typ už nikde neseženete.

Laminátová podlaha a voda

Pokud do laminátové podlahy vnikne vlhkost, zdeformuje voda celou nosnou desku a už se nikdy nevrátí do své původní podoby. Proto je dobré dávat velký pozor nejenom při vytírání podlahy, ale také se před odjezdem z domu přesvědčit, že máte zavřená všechna okna. Některé dražší typy podlah mají povrchovou úpravu, která zabraňuje vniknutí vlhkosti.

Jak poznáte odolnou podlahu?

Když nakupujete** laminátovou podlahu**, je potřeba se ujistit, že má podlaha charakteristiku zátěžových tříd podle EN 13329 a známky CE. Podlahy s tímto označením byly podrobeny četným zkouškám, aby se tak zajistilo, že jsou vhodné pro každodenní použití a nabízejí vysokou úroveň kvality. Zátěžové třídy na obalu výrobku vám sdělí, jaký druh použití je navržen pro použití Vaší podlahy. Třída 21 až 23 jsou určeny pro soukromé bydlení, kdežto třídy 31 až 34 jsou vhodné pro komerčně využívané budovy. Znamená, že čím vyšší číslo, tím většímu používání může podlaha odolávat.

Plovoucí podlahy dřevěné

Plovoucí podlaha ze dřeva je příjemnější na dotek, je taky méně hlučná, ale dražší. Zatímco za 1m čtvereční laminátové podlahy zaplatíte zhruba 300-700 Kč, dřevo může vyjít až na trojnásobek. Oproti klasické dřevěné podlaze má plovoucí dřevěná hned několik výhod. Tou první je, že minimalizuje přirozené rozpínání a smršťování dřeva a vydrží beze změny řadu let. Dále na plovoucí dřevěné podlaze nenajdete jedinou trhlinu a mezeru, což prodlužuje její životnost. Někomu však může vadit, že podlaha, přesto že je vyrobená z pravého dřeva, vypadá poněkud uměle a až příliš dokonale, tedy že jí chybí přirozená patina.

Výhody plovoucích podlah

Mezi nejvýraznější výhody patří vysoká odolnost, snadná údržba, široká škála dekorů a barev, příznivá pořizovací cena, rychlá a snadná pokládka, možnost přestěhování podlahy, použití v kombinaci s podlahovým topením a snadná renovace.

Vinylové podlahy

Doby, kdy materiál známý pod zkratkou PVC, což znamená polyvinylchlorid, představoval v sortimentu podlahových krytin základní surovinu především pro výrobu linolea, jsou dávno pryč. Dnešní vinylové krytiny jsou schopny zcela konkurovat jak měkčenému PVC a laminátu, tak v určitých úhlech pohledu také dlažbě či dřevu. A právě díky svým užitným vlastnostem zažívají plovoucí vinylové podlahy velký boom. Vinylové podlahy zajišťují taky mnohem jednodušší pokládku, při které je potřeba jen základní vybavení a to podlahářský nůž, úhelník na řezání a gumové kladívko. Odpadá lepidlo, špachtle na nanášení lepidla a válec na válcování po pokládce. Pokládka se díky tomu zrychluje a je zamezeno případnému vzniku nežádoucích spár mezi jednotlivými dílci.

U vinylových podlah byly jejich pozitivní vlastnosti vždy posuzovány v souvislosti s jinými druhy krytin, v naprosté většině případů se poukazovalo u těchto podlah a nadále poukazuje na jejich výhody oproti laminátovým podlahám. Mezi pozitiva se řadí taky pružný povrch a odolnost vůči pádům předmětů a poškození, rychlou a jednoduchou údržbu vysáváním či vytíráním, odolnost proti vlhkosti, velmi dobrou akustiku bez klapotu nebo dobrou propustnost tepla z podlahového vytápění. Navíc mají jemně strukturovaný povrch, takže na rozdíl od těch laminátových nekloužou psům a kočkám.

Marmoleum

V posledních letech se stalo žhavou novinkou, co se týká podlah, marmoleum. Marmoleum je ekologická krytina, která je vyrobená z přírodních materiálů. Vypadá dobře, je měkká a tichá, teplá a příjemná na dotek a ke všem pozitivům přibývá ještě jedno a to, že je recyklovatelná, neboť marmoleum je vyráběno ze směsi obnovitelných surovin a tím nepoškozuje životní prostředí. Jeho nejdůležitější složkou je lněný olej. Společným smícháním s pryskyřicí, dřevitou moučkou, vápencem stálobarevnými přírodními pigmenty vzniká směs, která je pod vysokým tlakem lisována na jutovou textilii. Marmoleum zajišťuje přirozenou antistatičnost, prach i špínu můžete snadno a rychle odstranit. Na povrchu marmolea nedochází k množení bakterií, díky čemuž je nejvhodnější podlahovinou pro lidi trpící alergiemi nebo astmatickými obtížemi. Podlahy z marmolea můžete na našem trhu nalézt i v plovoucí variantě, a tak i v tomto případě odpadá celoplošné lepení.

Podlahové lišty

Podlahové lišty patří ke každé podlaze, bez nich by podlaha nevypadala tak, jak vypadat má. Vybírat můžete z plastových lišt s gumovými koncovkami, které se přizpůsobí každé podlaze a stěně. Tyto se dají sehnat ve více jak 100 dekorech. Přechodové lišty rovněž existují** ** v mnoha odstínech, sehnat se dají v různých šířkách a délkách. Snadno dostupné jsou lišty borové nebo smrkové dřevěné lišty z masívu. Tyto dřevěné podlahové lišty jsou vhodným doplňkem při práci s obkladovými nebo podlahovými palubkami. Dřevěné lišty jsou nezbytným pomocníkem, který zajistí konečný dokonalý vzhled Vašeho interiéru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15079 (rodina-finance.cz#23164)


Přidat komentář