Pokládka podlahových krytin - Vraný

Jestliže jste se rozhodli pro výměnu Vaší staré podlahové krytiny za novou, případně stavíte dům nový a nevíte jakou podlahu zvolit, zvláště, když je v dnešní době pestrá nabídka podlahových krytin, mohou Vám s výběrem pomoci následující řádky.

Podlahové krytiny

Jak je výše uvedeno, v současné době je na trhu opravdu pestrá nabídka podlahových krytin, z které si vybere opravdu každý. Je třeba myslet na to, že nová podlaha je součástí interiéru, do kterého by měla zapadat a vytvořit tak společně s ostatními prvky příjemné prostředí, které Vám bude vyhovovat a do kterého se budete rádi vracet.  Kromě estetického dojmu by měla podlaha samozřejmě splňovat i jiná kritéria, zejména tepelně izolační vlastnosti, náročnost na údržbu, životnost, atd. Kvalitní podlahová krytina, která je dobře a odborně položená, Vám zaručí, že nebude vrzat, neprošlape se, bude rovná a bude také izolovat. Při výběru se řídíme** barvou, strukturou, údržbou, zátěží, bezpečnou chůzí, akustickými vlastnostmi** a v neposlední řadě i cenou. Aby byla pokládka provedena správně a podlaha sloužila tak jak má, je vhodné si na pomoc přizvat odbornou firmu, která se tímto zabývá a která Vám i poradí s výběrem vhodné krytiny.

Druhy podlahových krytin

Ne každá podlahová krytina se hodí do stejného prostoru, jednotlivé druhy krytin mají odlišné vlastnosti, které jsou rozhodující při Vaší volbě. Podlahové krytiny dělíme podle materiálu, z kterého jsou vyrobeny, jako například** korkové, dřevěné, PVC, keramické, skleněné betonové, textilní, aj**. Podlahy lze také rozdělit do tří skupin. První skupina jsou tzv. podlahy teplé, kam lze zařadit dřevěné palubky, korkové podlahy a koberce. Následují poloteplé podlahy, kde můžeme uvést například korkové linoleum. Poslední skupinou jsou studené podlahové krytiny, kam patří dlaždice, případně skleněné podlahy. Každá místnost v interiéru má svoji specifickou roli, které je třeba podřídit i výběr podlahové krytiny. Například podlaha v kuchyni musí být odolná proti pádu těžších předmětů, jako jsou například hrnce, a  musí být snadná na údržbu. Proto jsou do kuchyně vhodné** prkenné podlahy, laminátové podlahy, linoleum**, atd.** **

V ložnici můžete využít koberec, korek nebo dřevěnou podlahu. Podlaha v obývacím pokoji by měla splňovat požadavky všech členů rodiny a musí dotvářet celkovou atmosféru místnosti. Vhodné jsou jak plovoucí podlahy, tak i linoleum, PVC nebo korek. Naproti tomu** podlaha v předsíni a chodbě** musí být odolná a vydržet velkou zátěž, musí být odolná proti vodě, proti poškrábání drobnými kamínky z bot a musí se snadno udržovat. Pro podlahu na chodbě a v předsíni je vhodné použít keramickou dlažbu, kamennou dlažbu, PVC nebo zátěžový korek. V koupelně a na toaletě musí být podlaha hlavně odolná proti vlhkosti a musí být snadno omyvatelná. Pro tyto účely se hodí keramická dlažba, skleněná dlažba, kamenná dlažba, PVC nebo korek.

Příprava podlahového podkladu

K tomu, aby byla podlaha úplně rovná a stabilní je nutné zvládnout několik prací, aby byly tyto vlastnosti zajištěny. Tyto práce je potřeba provést před samotnou pokládkou vrchní vrstvy, čímž zajistí maximální komfort. Díky tomu se taky prodlouží životnost dané podlahy. Když totiž budete chodit po špatném povrchu, tím dřív se takový povrch opotřebuje. Podlahu můžete upravit např. broušením betonů, díky čemuž se vyhladí daný povrch. Dále je možné využít speciální hmoty, které se nanášejí na podklad a vytvoří tak rovnou plochu a na závěr se už je provedou konečné úpravy ve srovnání výškových rozdílů.

Druhy podlah

Existuje několik druhů podlah, jejichž výběr záleží zcela na Vás, co se Vám líbí, kam se podlaha bude pokládat, do jakých podmínek apod.

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy mají hladký a neporézní povrch, díky čemuž jsou vysoce odolné vůči chemikáliím. Navíc mají skvělé antistatické a vodivé vlastnosti a vykazují stálé hodnoty i po dlouhé době používání. Skvěle se uplatní např.** v prostorách bytových, komerčních** i ve velmi zatěžovaných průmyslových prostorách.

Koberce

Mnoho lidí vybírá koberec zpravidla podle barvy, jaký má koberec vzor a celkově jak se jim líbí. Je však nutné se při výběru zaměřit i na jiné parametry, než pouze estetické. Pozornost by se měla věnovat např. surovinám, ze kterých byl koberec vyroben nebo taky** kvalitě rubové části koberce**. Neméně důležitá je odolnost koberce, elektrostatické vlastnosti, stálobarevnost, zdravotní nezávadnost aj. Taky si musíte rozmyslet, kam se koberec bude pokládat, jestli do bytu nebo do komerčních prostor, kde bude samozřejmě více zatěžovaný.

Plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy jsou v dnešní době hodně používané. Vyrábí se v široké škále dekorů dřeva a barevných odstínů. Existují dva typy plovoucích podlah a to** laminátové nebo dřevěné.**

Laminátové plovoucí podlahy

Jsou velmi oblíbené a rozšířené. Tyto podlahy** imitují podlahy dřevěné**, ale oproti nim jsou o dost levnější, což je zapříčiněno konstrukcí podlahy. Jejími velkými přednostmi jsou vysoká odolnost proti poškrábání, což uvítáte v případě, že máte doma zvíře. Další výhodou je výběr z velkého množství barev a vzorů. Hodí se jak do bytu, tak do komerčních prostor.

Dřevěné plovoucí podlahy

Tyto podlahy jsou** moderní alternativou** ke klasickým dřevěným masivním parketám. Jsou ekologičtější vůči přírodě, neboť  při jejich výrobě se šetří dřevo. Díky velkém množství variant povrchových úprav zcela uspokojují požadavky moderní doby. Jejich výhodou je značná odolnost vůči oděru, ale taky vůči působení chemikálií a propálení. Velmi jednoduše se udržují a je snadné je renovovat. Jsou zdravotně nezávadné a hodí se i pro alergiky a astmatiky. Hned jak se podlaha položí, je možné ji začít používat, kdežto podlahy z masivního dřeva vyžadují ještě broušení a lakování.

Korkové podlahy

Korkové podlahy Vám pomohou skvěle zateplit váš byt. Neocenitelnou vlastností korkové podlahy je i její pružnost, tvarová stálost, snadná údržba, ale hlavně cena. Korková podlaha skvěle drží teplo a je velmi odolná. Navíc se snadno udržuje a perfektně vypadá.

PVC podlahy

V tomto případě se jedná o klasickou obdobu, která je známa i  pod pojmem linoleum. Předností dnešních linoleí je pestrý výběr dezénů, mají vynikající hygienické vlastnosti, vysokou životnost a odolnost vůči poškození.

Dveřní zárubně

Správně zvolené dveřní zárubně dotvoří celkový vzhled interiérových dveří a dají vyniknout jejich** celkovému designu**. Dveřní zárubně můžou být např. rámové, nebo taky obložkové. Tyto typy zárubní se montují již do zcela hotových místností. Jde o suchou montáž, což znamená, že usazení zárubní neomezí chod domácnosti.

Rámové zárubně

Výhodou rámových zárubní interiérových dveří je jednoduchá a velmi rychlá montáž, nižší spotřeba dřeva a tedy i** nižší pořizovací cena**. Dřevěná rámová zárubeň se vsazuje  do již začištěného stavebního otvoru hotové místnosti.

Obložkové zárubně

Obložkové zárubně navazují na tradici tesařských zárubní, které najdete ve většině zachovalých starých venkovských stavení. V současnosti jsou oblíbenější než** zárubně rámové** a používají se i v moderních interiérech. Jejich velkou výhodou je kromě pěkného vzhledu také praktičnost. Dřevěná zárubeň obkládá celou tloušťku zdi. Především rohy okolo dveří jsou tak chráněny proti otěru.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15070 (rodina-finance.cz#23134)


Přidat komentář