Pokládka podlahových krytin - Valdice

Kvalitní podlaha je jedním z velmi důležitých prvků domova. U někoho vítězí vzhled podlahy, pro jiné je důležitá údržba a někdo ocení především tepelně izolační vlastnosti podlahy. Dobrá podlaha by měla splňovat všechna tato kritéria a mnohá další.

Podlahová krytina vyrobena z kvalitního materiálu a její dobrá pokládka zaručuje dlouhou životnost a funkčnost. Odpadají tak problémy s vrzáním podlahy, prošlapáním, nerovnými místy a špatnou izolací zvuku. Kvalitní podlaha také zaručí, že ji nebudete muset po čase měnit. Opravy a výměny podlahových krytin jsou náročné časově a finančně. Při výběru podlahové krytiny se řídíme barvou, strukturou, vzhledem, údržbou, bezpečnou chůzí, akustickými vlastnostmi, zátěží a cenou. Dobrá firma vám s výběrem podlahové krytiny poradí, vypočítá předběžnou kalkulaci a především odvede kvalitní práci. Proto s výběrem firmy nespěchejte, získávejte informace a reference.

Vlastnosti podlahových krytin

Podlahové krytiny se liší svou schopností snášet zátěž. Různé místnosti vyžadují různý stupeň zátěže na podlahu. Podlahy můžeme rozdělit do 3 skupin. První skupinou jsou tzv. podlahy teplé. Tady patří palubky, korkové podlahy a koberce. Poloteplé podlahy zastupuje xyolit a korkové linoleum. Dlaždice a skleněné podlahy se řadí mezi studené podlahové krytiny. Podlahové krytiny dělíme také podle druhů materiálů: korkové, dřevěné, PVC, keramické, skleněné, betonové, textilní. Každá místnost má specifické požadavky na podlahové krytiny. Předsíň a chodba tvoří komunikační zónu domova, podlahy v těchto místnostech musí vydržet vysokou zátěž. Podlaha musí být odolná vůči vodě, drobným kamínkům z bot a musí vynikat snadnou údržbou. Do těchto místností se hodí keramická dlažba, kamenná dlažba, PVC, zátěžový koberec. Kuchyně je místnost se zásadním významem. Podlaha v kuchyni musí mít snadnou údržbu, musí být odolná vůči pádu těžších předmětů. Mezi podlahy, které jsou vhodné pro tuto místnost, patří: prkenná podlaha, laminátová podlaha, linoleum, PVC a korek. Obývací pokoj by měl splňovat požadavky všech členů rodiny. Podlaha by zde měla především dotvářet celkovou atmosféru. Do obývacího pokoje se hodí: plovoucí podlahy, linoleum, korek, PVC, koberce atd. Podlaha v dětském pokoji musí mít dobré tepelně izolační vlastnosti, měly by se zde vybírat spíše podlahy teplé. Podlahy by měly být snadno udržovatelé. Hodí se zde: korek, dřevěná podlaha, linoleum, PVC. Ložnice je prostor určený k relaxaci a odpočinku, podlaha by zde měla být zvolena ve správné barvě, aby nedocházelo k rušení relaxace. V ložnici můžete využít koberec, korek nebo dřevěnou podlahu. V koupelně a na toaletě musí být podlaha především odolná vůči vlhkosti a také snadno omyvatelná. Hodí se zde keramická dlažba, skleněná dlažba, kamenná dlažba, PVC nebo korek.

Plovoucí podlahy

Plovoucí podlahy jsou dnes velmi užívanou podlahovou krytinou. Jejich užití je jak v bytech a rodinných domech, tak ve veřejných budovách. Pro tyto podlahy je typický příjemný vzhled, vysoká odolnost a snadná údržba. Plovoucí podlahy jsou tvořeny lamelami, které se nelepí na povrch, ale vzájemně do drážek. Poškozené lamely se mohou jednoduše vyměnit. Mezi výhody těchto podlah patří mechanická odolnost, stálobarevnost, nízká cena a jednoduchá montáž a údržba. Nevýhodou této podlahy je malá odolnost vůči vodě a nízké izolační vlastnosti zvukové. Pod tento typ podlah se může použít podlahové topení.

Údržba plovoucí podlahy

Tento typ podlahy můžete udržovat vysavačem, smetákem a mopem. Plovoucí podlahy by se měly čistit v podélném směru podlahových lamel. Pro údržbu nakupujte speciální čisticí prostředky, které mají Ph neutrální, tyto čisticí prostředky jsou určeny pro domácnosti. Laminátové podlahy jsou odolné, při poškození se mohou lamely vyměnit nebo opravit tmelem. Když vyžadujete dlouhou životnost vaši podlahy, věnujte se její péči. K údržbě se doporučuje udržovat podlahu stále čistou. U dveří mějte rohožku, která zachytí drobné kamínky. Těžký nábytek neposouvejte po plovoucí podlaze. Využijte plstěné podložky u nohou židlí a stolu. Tekutiny, které se dostanou na podlahu, ihned setřete. Skvrny na podlaze se dají vyčistit technickým benzínem nebo lihem. Podlahu bude také udržovat kvalitní klima v místnosti. Doporučuje se udržovat vlhkost mezi 50 – 60% a teplotu okolo 20°C.

Podlahové topení

Podlahové topení se stává více a více oblíbenější. Užití podlahového topení je v bytech i domech. Tento typ topení vytváří dobré rozdělení teploty a přináší velké pohodlí. Mezi výhody podlahového topení patří: lepší rozložení teploty v místnosti než u radiátorů, tepelné pohody je dosaženo při nižší teplotě, tím dochází k větší úspoře energie, užitná plocha místnosti je bez radiátorů větší. Nevýhodou tohoto topení je vyšší pořizovací cena a velká tepelná setrvačnost. Vhodné podlahové krytiny pro instalaci podlahového topení jsou: keramická dlažba, plastové podlahy a koberce, dřevěné podlahy.

Linoleum

Výroba linolea je známá více než 100 let. Linoleum má dlouhou životnost, jednoduchou údržbu, dobré izolační vlastnosti a pružnost. Dnes je také tento druh podlahové krytiny oblíben díky své šetrnosti k životnímu prostředí. Linoleum je přírodní materiál, který je vyráběn ze lnu (linum) a oleje (oleum). Tento typ podlahové krytiny je cenově dostupný. Nevýhodou je nízká odolnost vůči ostrým předmětům a typický zápach po instalaci.

Marmoleum

Marmoleum je stejně jako linoleum přírodní materiál. Marmoleum se vyrábí z lněného oleje, směsi pryskyřice, vápence, pigmentu a moučky ze dřeva a korku. Směs se zahřívá a lisuje se pod vysokým tlakem. Marmoleum si můžete zvolit pro jeho nesporné výhody, mezi které patří šetrnost k životnímu prostředí, odolnost, dobré tepelné izolační a zvukové vlastnosti, výborné zdravotní podmínky (potlačuje množení bakterií na povrchu). Marmoleum můžete zakoupit v různých barvách.

Koberce

Koberce dodávají pocit tepla a útulnosti domova, Zajímavý koberec může velmi obohatit interiér. Koberce mají vynikající izolační vlastnosti tepelné a zvukové. Při našlápnutí na koberec nezatěžujete páteř. Nevýhodou koberců je složitější údržba. Koberec by se měl minimálně jednou týdně udržovat vysáváním, dále nutná také hloubková očista koberce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15057 (rodina-finance.cz#23054)


Přidat komentář