Pokládka podlahových krytin - Pravonín
Vybrat podlahu, která dodá našemu domovu tu správnou atmosféru, je nelehká záležitost. Abychom zvolili správně, musíme brát v úvahu řadu aspektů, týkajících se nejen vlastností a vzhledu podlahy, ale především potřeb a požadavků obyvatel.Výběr** podlahové krytiny**, která bude vyhovovat právě nám, není jednoduchá věc. Rozhodnutí o materiálu pro** podlahu** je dlouhodobé, ne-li na celý život. Proto bychom neměli výběr podceňovat a pečlivě si prověřit vlastnosti i životnost každého druhu. S podlahou jste v neustálém kontaktu. Měla by proto být příjemná na dotek, vhodná do daných prostor, funkční, hezká na pohled, trvanlivá, praktická ale také nenáročná na údržbu a případné opravy.
Při stavbě nových bytů by mělo být předem jasné, jaké podlahy se do místností budou pokládat a jaká je tedy celková výška podlahové krytiny. Po finální pokládce se tak zachová rovina všech místností. Někdy tomu tak bohužel není nebo se nepočítá s různou výškou podlahových krytin, a tak vznikají problematické rozdíly mezi výškami podlah vedlejších místností. I tento aspekt našeho obydlí je proto nutné brát v úvahu..
Pokládka podlahových krytin – Pravonín
V okrese Benešov a především v Pravoníně se profesionální pokládkou podlahových krytin zabývá firma Karel Kopecký. Specializuje se především na** renovace parket, vyrovnávání podlah samonivelačními hmotami, pokládku koberců, plovoucích podlah i linolea**. Samozřejmostí jsou komplexní služby včetně odborného poradenství. Firmu Karel Kopecký můžete kontaktovat na:** Karel Kopecký, Pravonín – Pravonín 151, okr. Benešov**, E-mail: karloswrc@seznam.cz, Mobil: +420 602 383 688.
Dřevěné podlahy a jejich možnosti
Dřevo je přírodní materiál a proto je člověku velice blízké. Opravdovost materiálu při pohledu i doteku, příjemná vůně dřeva a také jeho užitné vlastnosti přesvědčí při výběru podlahy mnohé investory a to i přesto, že dřevěné prkenné podlahy se svou cenou řadí k těm dražším.
Bezesporu nejoblíbenějším materiálem ze sortimentu dřevěných podlah jsou dubové podlahy, dále pak jasan, javor, borovice, olše, akát, třešeň a také bříza. Stále častěji se v současné době objevují v nabídce exotické druhy dřeva, které poskytují vysokou kvalitu a rozmanitost barev.
Plovoucí dřevěná podlaha?
Dřevěná plovoucí podlaha není spojená s podkladem. Proto je montáž podlahy tímto způsobem snadnější a rychlejší. Obvykle se jako plovoucí pokládají vícevrstvé dřevěné podlahy, a to do tloušťky 15 mm. Lepení k podkladu nebo upevnění na rošty je vhodné zejména u podlah z masivního dřeva. Dřevo pracuje a má velkou sílu. Při plovoucím položení by se proto projevily objemové změny a vytvořily se větší spáry.
Povrchová úprava u dřevěných podlah
Plovoucí podlahy a** parkety** mají ve většině případů několik vrstev tvrzeného laku. U neošetřených krytin potom můžeme vybrat mezi lakem, olejem, případně voskem. Lakovaná podlaha se lépe udržuje, čistí a především odolává vlhkosti. Můžeme použít lesklý, ale i matný lak, který zachová přirozenější vzhled dřeva. Pokud dojde k poškrábání či mírnému poškození povrchu podlahy, je možné podlahu přebrousit a znovu přelakovat. Olejovaná podlaha má přirozený sametový vzhled a působí dojmem dřeva bez jakékoli povrchové úpravy. Oproti lakovanému povrchu se však musí jinak ošetřovat. Škrábance se dají opravit lokálně.
Jsou lepší vícevrstvé podlahy nebo masivní dřevo?
Dvouvrstvé a třívrstvé dřevěné podlahy bývají používány jako alternativa dřevěné masivní podlahy. Jsou méně náchylné na tvarové změny při teplotních výkyvech. Masivní dřevo tvoří nášlapnou vrstvu a dekor podlahy, střední vrstva brání sesychání a tvorbě spár a v případě 3 vrstev slouží dýha jako protitah. Dřevěná plovoucí podlaha z vícevrstvé krytiny má už z výroby povrchovou úpravu tvořenou i několika tvrzenými vrstvami laku, takže se může ihned po položení používat a nemusí se brousit a lakovat, tak, jak je tomu u podlahy z masivního dřeva. Také výška podlahy je nižší než v případě prken z masivu.
Dřevěná masivní podlaha oproti tomu znamená komfortní bydlení a kdo touží po unikátní podlaze nebo potřebuje extrémní zatížení, měl by raději dát přednost podlaze z masivního dřeva.
Dřevěné podlahy a podlahové vytápění
Dřevo je izolant. Pro použití podlahového vytápění se však nehodí dřevo s vysokou hustotou vlákna, tedy buk, jasan a částečně ani javor v selském provedení. Každý výrobce dřevěných podlah by měl uvádět vhodnost krytiny pro podlahové vytápění. Při tloušťce prken nad 15 mm již dochází ke ztrátám tepla a tudíž bychom zbytečně plýtvali energií na vytápění. Pro podlahové vytápění se z dřevěných podlahových krytin hodí nejvíce třívrstvé nebo dvouvrstvé podlahy, které jsou stabilnější a pracují méně než masiv. Pro lepší postup tepla je lepší podlahu celoplošně lepit.
Laminátové plovoucí podlahy
Laminátové podlahy jsou levnější a některé druhy dokonce i odolnější než podlahy dřevěné. Stále jde ale o pouhou imitaci dřeva. Laminátová podlaha se skládá z více vrstev. Název označuje laminování ve smyslu skládání vrstev na sebe, ale i ve smyslu napouštění dekorativní vrstvy pryskyřicemi. Pod průhlednou vrchní vrstvou je dekorační papír, který je vlastně fototapetou s libovolným vzorem. Ten dává laminátové podlaze konečný vzhled.
Plovoucí a neplovoucí laminátová podlaha
Ve většině případů se laminátové podlahy pokládají jako plovoucí, takže se na podkladovou vrstvu nelepí. Mezi lamelami jsou zámkové spoje, které když se slepí, je podlaha nerozebíratelná. Proto se častěji používají zámky, které se nelepí a umožňují rozebrání podlahy i výměnu poškozených lamel. Laminát se lepí na podklad pouze v případě, kdy se upevňuje například na schody. U laminátové podlahy na rozdíl od dřevěných masivních podlah není žádná povrchová úprava třeba. Vrchní vrstva je transparentní a zajišťuje odolnost podlahy. Můžeme si dokonce vybrat hladký nebo jemně hrubý povrch a provedení vysoce lesklé, lesklé, nebo matné.
PVC podlahy
Mezi PVC podlahové krytiny nepatří jen linoleum, ale rozhodně je z nich nejznámější. Pokud upřednostňujeme nízkou cenu před komfortem a užitnými vlastnostmi před elegancí, umělé krytiny jsou pro nás tou pravou volbou a budou nám sloužit minimálně 15 let.
PVC krytiny jsou vícevrstvými syntetickými krytinami. Obvykle se vyrábí ve formě rolí nebo vinylových dílců. Často zaměňovaným pojmem je pak PVC, linoleum a přírodní linoleum. Umělé linoleum patří do PVC krytin. Linoleum je však přírodní podlahová krytina vyrobená ze směsi bukových pilin, přírodních pryskyřic a lněného oleje. PVC podlahy jsou vhodné na použití v bytech, ale i v průmyslových objektech, kde musí vydržet velkou zátěž. PVC podlahy se většinou lepí k podkladové vrstvě. Vyrábí se i dílce pro pokládku plovoucím způsobem, ale není to častý způsob montáže.
Koberce
Koberec možná nevypadá tak komfortně jako dřevěná podlaha, jeho údržba je pracnější a v současné době se proto stává pro použití v bytech méně oblíbeným, ale v kancelářích a hotelech mají koberce nezastupitelné místo.
Koberce jsou označeny různými symboly, podle kterých se při výběru můžeme orientovat. Některé koberce bývají například ošetřeny proti molům, jsou nehořlavé, antistatické, vhodné na schodiště, nemají problém s podlahovým vytápěním nebo snesou každodenní nápor kancelářských křesel.
Podlaha tvoří základ interiéru
Podlaha nejen vypovídá o svém majiteli, ale především by mu měla dlouho a bezproblémově sloužit a splňovat jeho představy o vzhledu. Proto bychom při výběru podlahy měli mimo užitkových vlastností podlahy vybírat také podle vlastního vkusu.