Pokládka podlahových krytin a úklidové práce

Orientovat se v široké nabídce podlahových krytin a vybrat tu nejvhodnější právě pro nás není jednoduché. Proto, pokud si nejsme jistí, bychom měli vsadit na praktické zkušenosti profesionálů a nechat si poradit.

Kvalita podlahy je dána z jedné poloviny materiálem, který si zvolíme, a druhou polovinu tvoří dobrá práce zkušených podlahářů. Nekvalitně položená podlaha nemůže dobře plnit svůj účel. Proto je důležité vybrat nejen správnou podlahu pro nás, ale také firmu se zkušenými odborníky, kteří nám podlahu položí k naší plné spokojenosti.

Podlahy podle materiálu

Pokud se budeme zamýšlet nad druhy podlah podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, potom máme na výběr širokou nabídku. Jednotlivé materiály se liší především kvalitou, vzhledem, pevností a také svými nároky na údržbu.

Dřevěné podlahy

Není příjemnějšího a univerzálnějšího materiálu než je dřevo. Dříve bylo typickým materiálem, z něhož byly realizovány podlahy hradů a zámků, ale také chudých chalup. Společně s ubýváním lesů a strmým nárůstem poptávky se postupně dostal do kategorie luxusního zboží. Přesto jeho výborné mechanické a  izolační vlastnosti, ale především schopnost opakovaných renovací činí z dřevěných podlah ekonomicky výhodné řešení pro všechny, kteří si nepořizují podlahu jen jako módní záležitost na několik let, ale rádi by se z ní těšili po celý život. Dřevěné podlahy se jsou k dostání ve 3 základních provedeních a to jako dřevěné masivní prkenné podlahy, dřevěné 3-vrstvé podlahy a dřevěné parkety.

Dřevěné parkety

Díky moderním technologiím byly vyvinuty dřevěné parkety, u kterých si můžeme vybrat z několika léty ověřených technologií. Dřevěné parkety mají mnoho podob, mezi nejčastěji používané se řadí:

  • parketové vlysy - klasické dřevěné parkety vyrobené z jednoho kusu masivního dřeva, z nichž se poskládáním do pravidelného vzoru skládá masivní dřevěná podlaha
  • mozaikové parkety - parkety z tvrdého dřeva skládané do anglických, rybích nebo tabulových vzorů
  • zámecké parkety (kazetové) - čtvercové parkety z velmi kvalitního dřeva, skládané do mozaiky či kazet, tvořících opakující se vzory

Parkety mají na rozdíl od masivních dřevěných prkenných podlah několik významných výhod, kterými jsou především odolnost proti deformacím, nižší cena za podlahovou plochu, nižší výrobní a prodejní cena, snadná manipulace a skladovatelnost materiálu, minimalizace stavebního odpadu a téměř nekonečná životnost (obnovitelnost) podlahy.

Laminátové podlahy

Laminát je nejen levnější náhražkou dřeva. Je to materiál podlah moderní doby s mnoha dobrými vlastnostmi, které splní naše očekávání od kvalitní podlahy. Množství odstínů a vzorů, jejich barevná a tvarová stálost, odolnost proti otěru, to jsou vlastnosti u čistě přírodního materiálu nedosažitelné. Proto jsou laminátové podlahy praktickým materiálem,  vhodným do většiny interiérů. Vyrábějí se ve třech třídách odolnosti, přičemž již nejnižší třída je 32 je vhodná v domácnostech i do místností se silnějším provozem jako je například kuchyně.

Laminátovou podlahu sice nelze renovovat broušením či lakováním, poškozené díly ale je možné kdykoli později levně vyměnit za nové, bez nebezpečí barevné či vzorkové odlišnosti od původního  materiálu.

Korkové podlahy

Korkové podlahy vynikají několika výbornými užitnými vlastnostmi, pro které jsou velmi oblíbené všude tam, kde je příjemný pocit z kontaktu s podlahou přednější než požadavky na vysokou mechanickou odolnost. Výhodou korkových podlah je především jejich výborná tepelná izolace a zvuková izolace, pružnost, tvarová stálost, snadná údržba a nízká cena. Korkové podlahy se nehodí do mechanicky namáhaných provozů.

Bambusové podlahy

Bambus je univerzální přírodní materiál, který již odedávna využívají miliony lidí na celém světě místo dřeva, jako základní materiál pro konstrukce staveb, výrobu nástrojů, papíru, nábytku i potravin. Bambusové podlahy nejsou jen levnější náhražkou podlah dřevěných. Kromě skutečnosti, že jimi zcela jistě překvapíte každou návštěvu, splňují bambusové podlahy náročná kritéria kvality a dlouhé životnosti. Bambus roste oproti dřevu mnohokrát rychleji a vytěžený bambusový porost se za několik měsíců zcela obnoví, čili poškození přírody při jeho těžbě není zdaleka tak zásadní, jako u dřeva.

Velkou výhodou podlahy z bambusu je hlavně jeho tvrdost, která je dvakrát vyšší než u dubové podlahy. Proto je bambusová podlaha dobrou volbou tam, kde dochází k mechanickému namáhání podlahy.

Linoleum

Jestliže preferujeme odolnou, téměř bezúdržbovou a levnou podlahovou krytinu s výbornými tepelně i zvukově izolačními vlastnostmi, pak je linoleum tou správnou volbou. V současnosti si lze linoleum vybrat ze stovek vzorků, výšek a tvrdostí.

Marmoleum

Marmoleum je poměrně novým, ekologickým podlahovým materiálem firmy. Jedná se o linoleum, které je vyrobeno z čistě přírodních materiálů. Jeho základ tvoří lněný olej , nášlapná vrstva je složena z korkové drti, pryskyřice, vápence a dřevité moučky. Směs je lisována na jutovou textilii zvolené tloušťky a tvrdosti. Barevnost podlaze dodávají ekologicky šetrné pigmenty. Marmoleum je plně přírodní materiál, který lze snadno recyklovat a rozložit v půdě či ekologicky spálit. Má výborné antibakteriální  vlastnosti a je proto velmi vhodné pro alergiky. Je dostatečně tvrdé, ale přitom pružné, takže dobře působí na klouby člověka. Mimo to působí jako výborná hluková a tepelná izolace podlahy. Při doporučené údržbě může vydržet až 50 let a je nehořlavé.

Vinylové podlahy

Pro ty z nás, kteří si přejeme kráčet po bytě tiše a měkce s pocitem tepla od nohou a nemáme rádi koberce či syntetické materiály, jsou ideálním řešením přírodní PVC, které kombinují nejlepší vlastnosti dřeva a linolea. Vinylové podlahy vynikají několika výtečnými užitnými vlastnostmi, jako jsou například výborná tepelná i zvuková izolace, měkký povrch, pružnost, tvarová stálost a také nízká cena.

Kamenné podlahy

Kamenné podlahy vynikají mnoha praktickými přednostmi. Ve srovnání s ostatními materiály podlahovin vykazuje kamenná podlaha nejvyšší únosné zatížení a nejmenší opotřebení. Případné drobné oděrky se navíc v kresbě a reliéfu podlahy snadno ztratí a často dodají podlaze punc autentičnosti. Kamenné podlahy jsou vhodné všude tam, kde je na prvním místě snadnost údržby a odolnost proti vlhkosti a vysokým teplotám. Díky schopnosti akumulovat teplo je kamenná podlaha velmi vhodná pro podlahové vytápění. Kamenná podlaha je jedním z nejhygieničtějších materiálů a je vynikajícím řešením pro alergiky a astmatiky. Roztočům neposkytuje prostor k přežití a je pachově neutrální.

Podlahy podle způsobu uchycení k podkladu

Způsob uchycení podlahy k podkladu je velmi důležitý. Ovlivňuje nejen rychlost a pracnost pokládky, ale také nám dává možnost podlahu měnit tak často, jak chceme.

Plovoucí podlahy

Obliba** plovoucích podlah** vzrostla v dnešní době plné spěchu, kdy chceme bydlet podle našich představ především rychle. Výsledkem vývoje je pestrá nabídka materiálů plovoucích podlah ze dřeva i laminátu. Plovoucí podlahy jsou oblíbené díky minimálnímu nebezpečí tvorby spár, komfortu při chůzi, pružnosti a snadné údržbě. Jejich pokládka je velmi rychlá bez hluku a zápachu a poskytují dobrou izolaci proti hluku. Mezi několik nevýhod plovoucích podlah patří malá odolnost proti kolísající vlhkosti a teplotě, proti náhodnému zatečení a horší izolační vlastnosti proti hluku než lepená podlaha.

Lepené podlahy

Tyto podlahy jsou spojované s podkladem pomocí konstrukčního lepidla. Oproti plovoucím podlahám mají několik výhod, kterými jsou dokonalý jednolitý vzhled, nedochází u nich k teplotnímu roztahování, nehrozí nebezpečí vzniku spár na velkých plochách, snadnější údržba - lze ošetřovat vlhkou cestou, lze je bodově více zatížit bez nebezpečí zvlnění podlahy.

Podlahy na roštu

Je osvědčenou alternativou rychlé, čisté a kvalitní přípravy podkladu a dobrého základu pro podlahu. Podlahy uložené na roštech (polštářích) se používají všude tam, kde není při přípravě rovného podkladu budoucí podlahy žádoucí práce s betonem, stěrkou či jinými litými podkladovými materiály. Výhodou je čistá práce vez velkého hluku a stavebního provozu. Nejvhodnější je tato technologie při renovaci starých podlah. Mezi hlavní nevýhody podlah na roštech patří horší izolace proti hluku a náchylnost podlahy k vrzání.

Jak vybrat tu správnou podlahu?

Při výběru podlahy bychom měli dbát nejen na to, aby se nám podlaha líbila, ale především bychom měli pečlivě uvážit její vlastnosti a vhodnost do daných místností. Ne všechny podlahy v jednotlivých místnostech jsou stejně zatíženy a také se liší v odolnosti proti otěru a podobně. Jelikož je investice do podlahové krytiny nemalá, měli bychom se, pokud si nejsme jisti obrátit na profesionály.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15058 (rodina-finance.cz#23056)


Přidat komentář