Pokládka obkladů a dlažeb - Znojmo

Je Vaším cílem vykouzlit z fádní koupelny přitažlivé místo s vlastní atmosférou? Věnujte tedy zvýšenou pozornost vhodně vybraným dlaždicím, obkladům a dalšímu materiálu, který si zaslouží profesionální pokládku, aby celkový výsledek stál za to.

Keramické obklady a mozaiky

Keramické obklady v koupelně jsou stará dobrá klasika. Nepředstavují pouze krátkodobou módní záležitost, neboť neustále dochází k rozšíření nabídky barevnosti a vzorů a pořád je z čeho vybírat. Keramické obklady můžete vybírat jak lesklé, tak i matné, případě s drsnější glazurou, která se doporučuje do koupelny, nebo jako dlažba kolem bazénů, nebo s imitací kresby přírodního kamene. Mozaiku dnes lidé volí nejenom z dekorativního hlediska, ale zpravidla k ochraně stěny před působením nepříznivých vlivů. Mozaiky se nevyrábí pouze z keramiky, ale také mramorové, skleněné, z plastu, z nerezu, a dalších jiných materiálů.

Podle čeho vybrat správný obklad nebo dlažbu?

Pokud nevíte, jakými kritérii se při výběru obkladu či dlažby řídit, zde Vám nabízíme pár užitečných rad a informací, které Vám mohou při výběru a následné koupi pomoci. Obklady a dlažby se dělí podle materiálu, ze kterých jsou vyrobeny. Rozlišujeme pórovinové, s nasákavostí a na hutné glazované dlažby, které jsou mrazuvzdorné. Pokud pořizujete obklady a dlažbu do interiéru, plně postačí, když zvolíte pórovinové obklady. Co se týká dlažby, tak tou největší kvalitou a špičkou mezi nimi představují glazované dlažby. Pokud zvolíte kombinaci matné či lesklé glazury s reliéfním povrchem, vytvoříte tak obrovský prostor pro jedinečné grafické ztvárnění. Takové dlažby zachovávají perfektní vlastnosti spékaných materiálů a další výhodou je, že se jejich glazovaný povrch snadno udržuje.

Pokud vybíráte dlažbu do koupelny nebo do prostor, kde se nachází bazén, tedy do míst, kam chodíte s bosýma nohama, volte zdrsněné nebo protismykové dlaždice. Další důležitou vlastností dlažby je, aby byla oděruvzdorná. To, jakou má dlažba odolnost vůči oděru, poznáte dle označení dlaždic, které se značí stupnici PEI 1-5. Před tím, než se vydáte si dlažbu koupit, spočítejte si alespoň orientačně, jaké množství obkladů či dlažby potřebujete. Jestliže budete k pokládce používat pásky, linky a listely, změřte obvod Vaší koupelny. K celkovému množství, které plánujete dle Vašeho výpočtu koupit, se doporučuje přidat ještě 10-15 % rezervy.

Jaký formát obkladu nebo dlažby zvolit?

Než se rozhodnete pro formát obkladu nebo dlažby, vždy berte v úvahu velikost místností, do které se bude zmiňovaný materiál pokládat. Např. mozaiky náramně vyniknout ve velkých prostorách. Pokud máte malou koupelnu, i zde můžete kombinovat různé rozměry jednotlivých obkladů. Ovšem myslete na to, že co se týká realizace obkladů a dlažby, dobrý a kvalitní výsledek zaručí nejenom jejich kvalitní materiál, ale zejména dokonalá profesionální pokládka a doladění těch nejmenších detailů. Než dojte k samotné pokládce, je potřeba, aby stěny nebo podlahy byly vyčištěny a vyrovnány. Pokud není možné vytvořit úplně rovný podklad, zvolte raději kachličky menších rozměrů, protože velké kachličky se pokládají hůře a nerovnosti se na nich spíše odrazí.

Jakou barvu obkladů a dlažby zvolit?

Pokud Vám záleží na tom, zda Váš interiér má působit opticky větší nebo menší, volte podle toho i barvu obkladů a dlažby. Mějte na paměti, že tmavé a lesklé obklady, které jsou ve velkých rozměrech, navodí ve Vaší domácnosti pocit luxusu a často jsou používány při realizaci prostorných koupelen. Tmavý obklad se však nedoporučuje pokládat do panelákových koupelen, neboť již tak malá koupelna se může opticky ještě zmenšit a po žádaném luxusu nebude ani památky. Naproti tomu světlé odstíny prostor opticky zvětší. Pokud tedy vybíráte barvu do malé koupelny, volte z jemných pastelových tónů. Stejně tak vhodnou volbou bude i světlý obklad v kombinaci s obkladem barevným.

Jak postupovat při pokládce obkladů a dlažby?

Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci Vašeho interiéru, nepochybně s tím souvisí i rekonstrukce koupelny a tedy pokládka nové dlažby či obkladů. V těchto případech je vhodné přenechat veškerou pokládku na profesionální firmě, která přesně ví, jaký materiál použít, aby obklady nebo dlažba nezačala odpadávat. Ke správné pokládce je nutné si uvědomit, že stavba musí působit jako jeden celek a tedy i všechny použité materiály musí být vzájemně sladěné. Podklad pod obkladačky nebo dlaždice musí být zbaven mastnoty, prachu a všech nečistot a musí být vyrovnaný. Pokud budete pokládat na zděné cihlové stěny, je potřeba tyto vyrovnat omítkou. Případné možné nerovnosti omítky se musí začistit maltou, která se zpravidla nanáší v tloušťce 0-20 mm. Pokud je zdivo z pórobetonových tvárnic, není potřeba jej nijak vyrovnávat, protože už rovné je, ale je lepší jej ošetřit penetračním nátěrem. Pokud budete pokládat dlažbu či obklady na betonové stěny nebo podlahy, dbejte na to, aby byl beton minimální 3 měsíce starý.

Přírodní kámen

Přírodní kámen představuje takový materiál, který dodá vašemu interiéru požadovaný luxus a zároveň zvýrazní jeho estetickou úroveň. Často se používá mramor a tvrdá žula. Na obkládání se používá i travertin, vápenec, pískovec, břidlice a další jiné druhy lomového kamene. Vzhledem k tomu, že je kámen velké hmotnosti, používají se na obklady tenké desky z přírodního kamene, které se vyrábějí v různých tloušťkách. Vše závisí na druhu. Tenkostěnné kamenné obklady se používají pouze v několika málo formátech. Nejčastěji jsou k dostání formáty o rozměrech 30x30 cm, u žuly tomu je 40x40 cm. Vybírat ovšem nemusíte pouze z mramorových a žulových obkladů, ale z nepřeberného množství dalších druhů kamenů v různých barevných odstínech. Kameny bývají dováženy jako desky v různých tloušťkách a to od 12 do 50 mm a to buď s pravidelnými nebo nepravoúhlými tvary.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15110 (rodina-finance.cz#23239)


Přidat komentář