Pokládka koberců, laminátových a dřevěných podlah

Stavíte rodinný dům, rekonstruujete starší domek nebo předěláváte byt a chcete na to jít, jak se říká, „od podlahy“? Pak se vám budou jistě hodit informace o tom, jaké druhy podlah si lze v dnešní době pořídit.

Broušení a renovace starých podlah

Pokud rekonstruujete starý rodinný dům, byt nebo třeba i chalupu, pak je dost možné, že se v objektu nachází stará dřevěná prkenná nebo parketová podlaha. O takových podlahách majitelé starých objektů často ani nevědí, protože bývají skryté pod linoleem. Taková stará dřevěná podlaha může díky opotřebovanosti vypadat nevábně. Pokud však není hloubkově poškozená, třeba zatékající vodou, hnilobou, plísní nebo hmyzem, pak je velká škoda ji odstranit. Lepší je přistoupit k renovaci podlahy, díky čemuž získáme luxusně vypadající navíc léty prověřenou podlahu z přírodního materiálu, která však bude díky renovaci vypadat jako nová. Při renovaci dřevěných podlah se podlaha nejprve vybrousí, poté se směsí tmelu a jemných dřevěných pilin vytmelí případné spáry mezi prkny nebo parketami, pak se podlaha znovu vybrousí a nalakuje. Na přání je možno podlahu navoskovat nebo naolejovat. Klouzání se bát nemusíte. Existují speciální protiskluzové přípravky pro** ošetřování** dřevěných podlah. Díky renovaci dřevěné podlahy získáte podlahu která vypadá velice luxusně a přesto vás vyjde minimálně o polovinu levněji než kolik by stála nová nejlevnější dřevěná podlaha. U dražších dřevěných podlah se rozdíl v ceně počítá i na tisícikoruny na metr čtvereční.

Nová podlaha – druhy podlahových krytin

Ty tam jsou doby, kdy podlahu v domě tvořila ta nejjednodušší a nejpřirozenější „podlaha“, kterou byla udusaná hlína. Někomu se tahle představa může jevit jako čistá fantazie, jiný tenhle typ „podlahy“ možná ještě pamatuje z dob svého dětství. Movitější lidé nebo ti, kteří měli vlastní les si mohli dovolit mít doma na podlaze místo hlíny dřevěná prkna. A ti, kteří nebyli líní, si zase mohli udělat podlahu z jiného materiálu, který byl zdarma dostupný a to z kamenů. Dnes se již kamenné podlahy používají zpravidla jako** venkovní dlažba** avšak v předválečných objektech není žádný kumšt narazit na tuhle pracnou ale poctivou podlahu. V současnosti asi žádná firma kamenné podlahy v domech nedělá, takže případní zájemci si nejspíš budou muset pomoci sami.** Dřevěné podlahy** jsou však stále v kurzu.

Dřevěná podlaha

Pojem dřevěná podlaha se dnes posunul trochu jiným směrem, než kde byl před několika desetiletími. I dnes si můžeme vybrat z parket nebo z prken. Dříve však byly jak parkety, tak i prkna vyrobeny z masivního dřeva. To samé sice může platit i dnes avšak daleko častěji jsou v nabídce výrobky, které se řadí mezi takzvané plovoucí podlahy. Tyto prkna nebo parkety jsou vícevrstvé, většinou třívrstvé. Na povrchu ze spodní i horní strany je tenká dřevěná dýha (cca 3 mm) a uprostřed se nachází tlustší překližka rovněž z dýhy ale položené kolmo k podlaze. Přestože je povrchová dýha velmi tenká, lze i ji renovovat broušením, podle tloušťky většinou třikrát, někdy i vícekrát.** Plovoucí podlaha** je vhodná i pro podlahové vytápění.

I dnes si lze pořídit** dřevěnou podlahu z masivu**. Nabízí ji sice méně firem ale kdo hledá, najde. Dřevěnou podlahu z masivu lze renovovat prakticky neomezeně, díky tomu je její životnost tak vysoká, že jistojistě překročí životnost samotné budovy. Pokud máte obavy z vrzající masivní dřevěné podlahy, pak vězte, že odborníci na pokládku masivu dokáží podlahu položit tak, že bude vrzání a skřípání vyloučeno. Cena masivní dřevěné podlahy mže být o něco vyšší než u plovoucí dřevěné podlahy ale na druhou stranu lze sehnat i masivní prkennou podlahu za cenu výrazně nižší než plovoucí podlahu. Záleží na tom, z jaké dřeviny masivní podlaha bude a zda budou prkna již opracovaná. Výhodu masivní dřevěné podlahy je také přirozenější vzhled a delší životnost než u dřevěné plovoucí podlahy.

Špalíková dřevěná podlaha

Nepříliš známou, přesto velice zajímavou, je** špalíková dřevěná podlaha z masivu**. V podstatě se jedná o dlažební kostky, které jsou však vyřezány z masivního dřeva, většinou dubového, bukového, modřínového ale i jiného. Špalíkovou dlažbu je možno použít uvnitř ale i venku. Kostky jsou pokládány tak, že „strom stojí“, tzn. že vidíme letokruhy. Někdy jsou k vidění místo kostek kulaté špalky z tenčích kmenů položené rovněž nastojato – toto řešení se častěji využívá venku. A jaká je hlavní výhoda špalíkové dlažby? Kromě toho, že velmi pěkně vypadá a má stejně jako jiné masivní podlahy téměř neomezenou životnost, její další významnou přednost pocítíme jakmile se po ní projedeme. Asi největší nebo spíše nejpříjemnější předností špalíkové dlažby je totiž její pružnost. Špalíková dlažba velice příjemně pruží a tak při procházce po ní máte pocit, jako byste měli v podrážkách nějaké mikro pružinky, jako byste chodili po měkké lesní půdě. Špalíková dlažba je tudíž ideální pro každého, kdo chce šetřit své klouby a mít při chůzi neskutečně příjemný pocit. Skvělé na tom všem je to, že** špalíková dlažba** není nikterak drahá. Svou cenou se řadí níže než většina druhů plovoucích dřevěných podlah.

Linoleum, marmoleum

Možná to někoho překvapí ale mezi další podlahové krytiny z přírodních materiálů řadíme linoleum a méně známé marmoleum.** Linoleum** se vyrábí z juty, dřevní moučky, lněného oleje, pryskyřice a vápence.** Marmoleum** má téměř stejné složení ale neobsahuje jutu a vápenec. Oba materiály jsou velmi tenké (2-3 mm), snadno a rychle se pokládají nebo demontují, jsou odolné proti opotřebení, snadno se udržují a jsou voděodolné.

Korek

Výčet podlah z přírodních materiálů zakončíme korkem, který se vyrábí z korkového dubu. Stejně jako jiné dřevěné podlahy i korková podlaha se dá pořídit jak z masivu tak i v plovoucí verzi. Korek je lehký, nenasákavý, pevný a odolný. Dobře izoluje tepelně i akusticky. Cena korku, marmolea i linolea začíná nejníže ze všech krytin z přírodních materiálů.** Plovoucí korková podlaha** ani linoleum a marmoleum se však přes tyto vlastnosti neumisťují na předních příčkách oblíbenosti pro svůj „průmyslový“ a nepřirozený vzhled. Jak vypadá „lino“, to ví asi každý z nás a pokud neznáte korkovou podlahu, možná máte doma korek z lahve. Prohlédněte si jej. Korková podlaha většinou vypadá stejně nebo podobně.

Koberec

Mezi podlahové krytiny z umělého materiálu se dnes řadí i koberec. Dříve se sice koberce vyráběly z vlny nebo hedvábí, dnes jsou však přírodní koberce drahé takže se používají spíše jako malé kusové ozdobné koberce a koberce jako podlahová krytina bývají syntetické. Koberec zná snad každý. Jeho údržba je ze všech krytin zřejmě nejobtížnější. Zvláště pak, pokud se koberec znečistí, máme o problém postaráno.

Vinyl, PVC, laminát, plovoucí podlahy

Z** vinylu, PVC a laminátu** se dají vyrábět vzhledově i cenově velice zajímavé a atraktivní krytiny, které dokáží dobře napodobit i dřevo a jsou odolné proti poškrábání. Známe je pod pojmem plovoucí podlahy. Ve srovnání se dřevem jsou sice cenově velmi výhodné avšak mají i nežádoucí vlastnosti, kterými jsou: nízká odolnost proti kolísání teploty a vlhkosti, malá odolnost proti zatečení tekutiny do spár, menší odolnost proti krůčejovému hluku. Navíc jsou syntetické plovoucí podlahy zcela nevhodné do místností s bodovým zatížením podlahy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15086 (rodina-finance.cz#23184)


Přidat komentář