Pokládka a renovace parket

Dřevěná podlaha je velmi elegantní prvek každého interiéru. Pro to, abyste ji měli déle pěknou, je třeba dodržovat i několik zásad údržby. Seznamte se tedy s možnostmi, které se vám s dřevěnými podlahami nabízejí.

Dřevo jako přírodní materiál

Výhodou každého produktu, vzešlého z přírody, je skutečnost, že dokáže být přirozený a tedy i lépe vypadající. I když se dnes právě s případy podlah nabízí velmi vkusné a pěkné dřevěné imitace, tak přírodní produkt to stále ještě nenahradí. Dřevo je navíc ekologický prvek, který není škodlivý životnímu prostředí a zdraví. Pokud lidé uvažují o dřevěné podlaze, ale váhají, tak častým problémem je cena. Logicky, hodnota je vyšší vzhledem k přírodnině. Investice ale v konečném důsledku nemusí být tak markantní. Pokud se vám třeba poškrábe lino nebo laminát, tak musíte pro čistý dezén obnovit celou podlahu. V případě dřevěných komponent stačí vyjmout jen části a určitou údržbou je i obnovitelnost vzhledu dřeva. Tím se tak podlaha stává prvkem s delší životností a tedy nemusíte vynaložit tolik financí na obnovu podlahy. Pojďme se ale na dané krytiny podívat blíže.

Výhody dřevěných podlah

Některé výhody jsme už naznačili, tak se na ně podíváme blíže.

Jako první se nabízí možnost obnovení celého povrchu zbroušením a výměny komponent jen v poškozených částech. Pokud se vám podlaha poškodí, tak je zde výhoda, že dřevo má ve svých hloubkách pořád stejný dezén, tudíž stačí lehké obroušení a nový vzhled je na světě. Pak se nabízí, že se vymění jen některé části, což vede k tomu, že nemusíte platit celou pokládku znovu. Samotné dřevo je pak odolné a při zpracování pro tento účel je navíc podpořené různými prvky. Cena tedy v konečném důsledku není tak vysoká a vlastně je to dobrá investice.

Pokud chcete ekologický materiál, který navíc nedráždí zdraví, tak je to zase dřevěná podlaha. Výhodou zde je, že jak při pokládce, kdy je odpadní materiál, tak i při likvidaci zbudou přírodní prvky, které lze ekologicky odstranit.

Výhodu tohoto typu podlah je i jejich vzhled. Ten evokuje luxusní prostředí a zútulňuje daný domov. Díky speciálním povrchovým úpravám je i lesklý, a pokud se k podlaze chováte přiměřeně šetrně, tak vám tento vzhled dlouho vydrží.

Jak jsme rovněž zmínili, tak můžete mít několik typů dezénů. Světlé, tmavé, kombinace více prvků, vzorové položení jednotlivých komponent a další možnosti, které z vaší podlahy udělají originální a neotřelou krytinu.

Typy dřevěných podlah

Dřevěné podlahy mají v podstatě dva komponenty, které můžete využít. Jsou to klasické parkety a dřevěné desky čtvercových rozměrů.

Parkety

Jedná se o velmi časté typy, které si lidé pořizují.** Parkety** samy o sobě mají různé rozměry, obecně platí, že pro větší místnosti se volí větší parkety, pro menší prostory zase menší komponenty. Parkety mohou být vícero typu – světlé, tmavé více či méně linkované (v důsledku souvislosti vzoru tzv. let na stromě) a také jiné velikostně. Od těchto faktorů se pak odráží i typ vzoru položení parket.

Jestli chcete vzor jemných vlásečnic, tak volte hodně linkované typy (nejlépe i s odstínovými kontrasty) a menší rozměry. Tento vzor pak nejlépe vynikne na typu položení, jež připomíná copánek. Jestli chcete kompaktnější podlahu, tak volte vzor proplétání, jaký mají třeba slaměné prostírání anebo zkuste systém, který vypadá jako cihlová zeď. Zde stačí mít i jednolitý tvar, pokud  chcete kompaktnější ráz podlahy. V tomto typu zpracování se pak nabízí i střídaní větších a menších komponent, které celou podlahu ozvláštní. V této fázi, pokud chcete mít třeba jiné odstíny, se doporučuje jen tlumenější vzor dané barvy. To znamená, že když máte světlou krytinu, tak volte jen o pár tónů rozdíl. Kontrasty se zde příliš nevyužívají, ale záleží na vašem výběru samozřejmě.

Desky

Co se týká celistvosti podlahy, tak pokud chcete mít opravdu celodřevěnou, nabízí se vám větší plochy v podobě dřevěných desek. Tyto typy mohou být rovněž různého zbarvení či velikostí. Jako základní surovina jsou pak různé typy stromů od těch, jež vídáme v našich krajích (dub, buk, jasan, ovocné stromy apod.), ale můžete si dopřát exotický typ jako jsou bambusy, marabu, teak a další dezény, které jsou svoji strukturou nezaměnitelné.

Co se týká vzorů položení, tak i zde existuje více možností. Jednak je to klasická pokládka, která je běžná třeba v případě dlaždic. I zde můžete mít různě barevné obměny, doporučují se však dva typy, aby podlaha nebyla stylově přeplácaná. Pak to může být i forma střídání menších a větších čtverců a čtverečků, které mohou být v jedné barvě, ale lze je odlišit i typem dřeva nebo můžete použít motiv kontrastu. Nabízí se například kombinace světlých typů a mahagonových miniatur, které dají podlaze plastický vzhled.

Renovace parket

Existuje několik technik, jak obnovit vzhled parket. Už jsme zmínili, že právě v této obnově tkví finanční návratnost do dřevěných podlah. Pokud se vám parkety poškrábou, zmatní se vzhled a podobně, tak se nejprve zbrousí. Tím se dostane na povrch nová struktura, která je v celé hloubce materiálu neměnná. Pak se mohou vyrovnat spáry mezi parketami, pokud se objeví zvětralá místa. Následně se podlaha znovu nalakuje či naolejuje a rovněž se může využít vosk. Následnou údržbou, kterou vám odborník doporučí, můžete prodloužit životnost podlahy, ale jednejte střídmě. Dřevo je přírodní materiál, a tak přílišné šlechtění může být i na škodu.

Pokud si necháte aplikovat dřevěnou podlahu, tak dbejte i na její údržbu. Jednak se optejte samotného odborníka, jenž vám danou podlahu namontoval a také kupujte speciální přípravky na dřevěné podlahy. To mohou být jemnější vosky, protiskluzové přípravky nebo čistící prostředky. Zde ovšem platí jedno pravidlo – dřevěným podlahám nesvědčí voda. Proto čistěte mokrou metodou co nejméně. Zároveň se vyvarujte toho, abyste vystavili danou podlahu účinkům vody, což může být v případě kapajícího topení, přetékající vody z květináčů a podobně. Tak si zajistíte dlouhotrvající a efektní dřevěnou podlahu, o jaké jste snili.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15044 (rodina-finance.cz#23013)


Přidat komentář