Pokládka a renovace dřevěných podlah i parket

Dřevěné podlahy jsou vysoce efektní a luxusní obdobou podlahové krytiny. Pokud se rozhodujete nad výběrem podlah, tak poznejte tajemství této ryze přírodní krytiny, která může zdobit váš domov.

Dřevo jako přírodní surovina

Dřevěné podlahy mají spousty předností a můžete vybírat mezi různými typy. Dnes se již nejedná o nevzhledné parkety, které pamatujete z dob dávno minulých. I dnešní parkety mají vkusný dezén a lze si vybírat z širokého spektra položení i barev. Ne vždy to ale musí být pouze obdélníkové parkety. V nabídce jsou i čtvercové desky a zhotovení, které odlišuje ve své flexibilnosti dřevěné podlahy od jiných typů krytin. Výhodou dřevěných podlah je ovšem i jejich možnost renovace. Protože se jedná o součásti, tak je lze vyměňovat, aniž by se musela obnovit celá podlaha. Nakonec ani vyšší cena není tak markantní, protože ušetříte právě při oné obnově. Se všemi prvky vás ale seznámíme podrobněji, abyste skutečně věděli, co od dřevěných podlah očekávat.

Dřevěné podlahy a parkety – Děčín

V oblasti dřevěných typů podlah existuje několik prvků. Jednak to jsou klasické parkety, které známe, ale také jiné dřevěné krytiny, které si můžete objednat. Jejich rozdělení je ovlivňováno jak barvou, tak i tvarem nebo položením dané podlahy. Můžete rovněž mít jednotný typ odstínu, nebo lze experimentovat mixem barev. Možností je spousta, proto si jednotlivé typy a položení přibližme více.

Dřevěné podlahy a parkety – typy podlah

Začneme u typu zvaný parkety. To jsou obdélníkovité tvary, které můžete mít v různých velikostech zabarveních. Lze si pořídit jak malé parkety, tak i masivnější typy a stejné to je i s typem dřeva. To může být světlé nebo tmavé, tuzemské i exotické a více či méně linkované (kdy se ukazují tzv. léta). V této souvislosti se pak nabízí i položení parket, protože právě velikost, odstín a linkování mohou tvořit zajímavé efekty.

Vzory položení parket mohou být vícero typu. Jednak jako standard je položení jež připomíná copánek. Pokud zvolíte menší velikosti a časté linkování, tak podlaha vytvoří dojem pokládky z jemných vlásků. Můžete mít ale i konstantnější dezén, kdy má barva celistvější podobu. Stejně tak se nabízí i střídavé obměny parket, kdy je podlaha více plastická – jednou světlý odstín, pak tmavší, jindy větší linkování, podruhé vůbec. Jako další vzor se pak nabízí položení, jež připomíná cihlovou zeď a to jak klasická pokládka, tak i obohacení o menší díly. Rovněž se nabízí propletení kratších a menších dílů, které připomíná vzor slaměného prostírání.

Jako další typ dřevěných podlah jsou čtvercovité desky, jež vytvářejí celistvější podlahu, pokud chcete mít efekt jednotného dezénu. Ten se nabízí v souvislosti s rovnoměrným položením, ale i zde můžete experimentovat s položením a výběrem. Další možností položení je rovněž rovnoměrné zasazení daných produktů vedle sebe, ale k rohům spojnic se pak přidají menší čtverce, jež mohou mít stejný nebo kontrastní odstín.

Výběr materiálů

Zde by bylo přesnější uvést typy stromů. Pro běžného zákazníka se nabízí, že se bude orientovat víceméně podle barev a linkování. Pokud byste ale chtěli znát původ dřevěných podkladů, tak se nabízí naše duby, buky, jasany, ovocné stromy či ořechy. Z cizokrajných se nabízí bambus, teak, merbau a další dřeviny, jež pocházejí jak z Afriky, tak i Asie nebo Jižní Ameriky. Jednotlivé typy můžete volit jednotně, ale stejně tak můžete kombinovat třeba i dva typy, čímž vytvoříte zajímavou mozaiku.

Údržba dřevěných podlah

Co se týká dřevěných podlah, tak jejich údržba není nijak náročná a snesou i větší tlaky jako je obuv nebo posuvný nábytek. Podlahy stačí jen zametat a občas utírat, ale když už jim věnujete péči, tak kvalitní. Kupujte jen příslušné prostředky, které jsou na tento typ podlah a jednou za čas s nimi vytřete danou podlahu, aby se špína neusazovala v povrchu. Pak se vyhněte samozřejmě takovým situacím jako je znečištění agresivními prostředky, vytékání vody z květináčů nebo topení a rovněž dbejte na to, aby je nepoškrábaly ostré hroty.

Renovace dřevěných podlah

Jak jsme již zmínili, předností dřevěných podlah je ta skutečnost, že je lze snadno renovovat po částech. Pokud se vám tedy stane, že bude poškozena jen část podlahy, tak stačí vybrat příslušný díl daného stromu a lze jej bez problémů vyměnit. Tím už se vám navrací investice do dané krytiny, protože u jiných typů se musí obnovovat celá plocha. Když k tomu připočteme, že dřevěné podlahy jsou odolnější a mají delší životnost (zejména oproti měkčím povrchům), tak se finanční návratnost rovněž zvýší.

Renovací může ale být i údržba, která se provádí jednou za čas. I to připočtěme ke kladům přírodní suroviny. Protože se jedná o kompaktní vzor i když jej obrousíte, tak nenastává ten moment jako u umělého povrchu. U něj to je, jako byste seškrábli vrstvu laku a pod ním už je jiný dezén. Dřevěné komponenty tuto vlastnost ale nemají, a pokud tedy se jejich povrch oškrábe, tak není problém je jemně speciálním strojem obrousit a tím se obnoví struktura. Následně se podlaha může navoskovat a nalakovat a hned máte novou podlahu, aniž byste museli utrácet velké peníze.

Pokud si vyberete dřevěnou podlahu, tak budete mít efektní, luxusní a také více odolnou podlahovou krytinu. Protože se jedná o kvalitnější materiál, tak výrobcům záleží na tom, aby je majitelé využívali co nejdéle. I když se stane, že se vám určitá plocha poškodí, tak pak není problém danou část vyměnit, což je rovněž ekonomicky příjemné. Samotná podlaha pak připomíná interiéry jak luxusních bytů, tak i dřevěných obydlí jako jsou třeba hájenky nebo roubenky. Pokud váháte nad výběrem přírodní podlahy, tak si vedle sebe dejte přednosti: efektní vzhled, snadná udržovatelnost a možnost částečné renovace. Pokud nejste vyloženě ve finanční tísni, pak se nabízí pořízení právě dřevěného typu podlahy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15031 (rodina-finance.cz#22996)


Přidat komentář