Montáž keramických obkladů a dlažeb

Obložené zdi keramickými obklady představují jednu z nejpřitažlivějších a nejodolnějších povrchových úprav. V současné době existuje nepřeberné množství barev, vzorů a velikostí, z kterých si určitě vyberete. Zde je pár tipů.

Glazované dlaždice

Dlaždice mohou být neglazované nebo glazované. Glazované dlaždice se vypalují proto, aby dostaly pevný sklovitý povrch, čímž se stanou odolnější proti vodě, teplu a v podstatě všem chemikáliím. Nezanedbatelný je také estetický dojem glazované dlaždice. Ty pak mohou být lesklé, pololesklé, matné nebo polomatné.

Neglazované dlaždice

Neglazované dlaždice jsou jednolité v celé tloušťce. Mohou být režné nebo leštěné.
Dlaždice mohou mít nasákavý nebo nenasákavý podklad (střep). Nenasákavý podklad, zvaný někdy kompaktní, se svými vlastnostmi blíží porcelánu. Nasákavý neboli porézní podklad je charakteristický přítomností pórů. Čím je takový podklad poréznější, tím je větší absorpce vody, s čímž souvisí řada dalších vlastností stavební keramiky.

Druhy dlaždic a obkladů

Keramické obkladačky a dlažby jsou obvykle čtvercové nebo obdelníkové, různých rozměrů, existují také šestihrany či osmihrany. V poslední době jsou trendem obklady větších rozměrů, ale vše samozřejmě závisí na velikosti plochy, na které budou umístěny. Dlaždice mohou být lisované nebo tažené. Lisované vznikají z jemných granulí, které se pak tvarují v lisu za vysokého tlaku. Tažené dlaždice se dělají ze suroviny v podobě těsta, jemuž se vtiskuje tvar protlačováním. Dlaždice mívají různé tvary a rozměry (tj. formáty). Dlaždice, které mají plochu menší než 90 cm2 jsou označovány jako mozaika. K dlaždicím jsou v nabídce také doplňkové výrobky, jako jsou, schodové tvarovky, sokly, okapnice, listely a různé dekorační doplňky. Co se týče jejich vzhledu, tak v současné době je obrovské množství různých barevných odstínů, vzorů, dekorů, které mohou napodobovat různé jiné materiály, např. dřevo, kámen. Při výběru záleží, kde bude obklad či dlažba umístěna, zda to bude koupelna, kuchyň, či dlažba v hale, apod. Jestliže uvažujete o dlažbě v exteriéru, je třeba použít dlažbu mrazuvzdornou. Při takovém způsobu uplatnění je však potřebné použít mrazuvzdorné a flexibilní lepidla a provádět montáž se spárou 3 - 4mm mezi jednotlivými obklady.Zvláště u koupelny, její vzhled nejvíc ovlivní obklady, máte-li rádi extravaganci či toužíte po střízlivější, decentní koupelně, nic nebrání tomu, oživit ji vhodným dekorem. Z dekorových obkládaček můžete vyskládat i velkoplošný dekor, který může působit jako velký obraz. Pobyt v koupelně se vám tím pádem může stát o to příjemnější, že se kocháte pohledem na krásnou soukromou galerii.

Lepidla a spárovačky

Každý řemeslník si určitě koupí vlastní lepící hmoty, se kterými se mu dobře pracuje a má s nimi zkušenosti nebo Vám doporučí  jaké jsou nejlepší a které máte koupit. To stejné platí i o spárovacích hmotách. Každopádně je dobré zde zmínit, že výběr lepidla závisí na tom, kam se budou obklady a dlažba lepit. V místech, kde přicházejí do styku s vodou, jako je sprchový kout, pára v kuchyni, je důležité,  abyste použili  vodonepropustné druhy, to stejné,  jestli přijde obklad či dlažba do styku s mrazem, je třeba použít mrazuvzdorné lepidlo, tzv. flexi. Lepidla na obklady se nejčastěji prodávají v práškové formě v pytlích, jež je třeba smíchat s vodou. Lze je také koupit jako řídký tmel v soudcích. Nanášení lepidla se provádí zubatou stěrkou, čímž se vytvoří rýhy určité hloubky. Jestliže se musí obkladačka sundat, je třeba znovu stěrkou  nanést lepidlo, než se přilepí zpět. Vyplnění spár spárovací hmotou dodá obložené ploše celistvost, zabrání aby se mezi kachle dostala vlhkost a negativně tak působila na lepidlo. Spárování by se mělo provést 12 až 24 hodin poté, co byla dána poslední obkladačka. Spárovací hmoty se prodávají také ve formě prášku a před použitím se rozmíchají s vodou. Hmota se vtlačuje do spár pomocí houby nebo stěrky. Spárovačky se prodávají v několika barevných odstínech, existují také druhy, které jsou vhodnější do vlhkého prostředí. Poté co spárovačka zaschne a ztvrdne, je třeba ji otřít suchým hadrem. Do vlhkého prostředí, kde například obklady navazují na vanu, umývadlo, apod. je dobré požít silikonového tmelu.

Vhodné povrchy pro montáž dlažby a obkladů

Ideální povrch je plochý, suchý a pevný. Větší nerovnosti, dutiny, hrboly, atd. je třeba opravit.  To samé platí, pokud hrozí odpadnutí povrchu.  Vhodné jsou omítnuté zdi, které však dokonale uschly, dále pak sádrokartonové desky, musí být ale pevně zajištěny proti posunu.

Vady vzniklé v období pokládky

Při nesprávné pokládce se mohou vyskytnout nepříjemné vady, které nám mohou znehodnotit celou práci. Příčinou vad je například nesprávné navržení a provedené dilatačních spár, nesprávné položení a užití kotevních a lepících hmot, zvýšená vlhkost při provádění obkládání plochy, případně nevhodný výběr keramických prvků do určitého prostředí. Často se také v praxi vyskytují vady z důvodu podcenění kvality a vyzrálosti podkladu.  Například aplikace obkladu při nižší pevnosti podkladu než je pevnost lepidla (zvětralá zeď, apod.), se při zvýšeném namáhání může projevit i odloupnutím obkladu v místě nekvalitní podkladní konstrukce. S tímhle souvisí výběr opravdu dobrého řemeslníka, který všem těmto možným problémům předejde.

Rada na závěr

Jestliže se chystáte na rekonstrukci bytového jádra, rekonstrukci koupelny či kuchyně v domě, případně stavíte koupelnu zcela novou, je dobré navštívit nějaké koupelnové studio, případně nějakého dobrého prodejce keramických obkladů a dlažeb. Tam Vám mohou udělat prostřednictvím počítače grafický návrh, jak by Vaše koupelna či kuchyň mohla vypadat a rovněž Vám dodají nejen inspiraci a jasnou představu, ale i užitečné rady.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15054 (rodina-finance.cz#23032)


Přidat komentář