Montáž dřevěných a masivních parket i z exotického dřeva

Pokud patříte k těm, kteří svůj domov chtějí zařídit vkusně a přitom s malou dávkou luxusu - pořiďte si podlahu z exotického dřeva! Správnou volbou dřeviny ovlivníte charakter celé místnosti.

Exotika lákala mysl i oko člověka již od pradávna. Kousek exotiky si můžete přinést i k sobě domů tím, že si pro pokládku nové dřevěné podlahy zvolíte dřevinu z cizích zemí.

Vlastnosti exotického dřeva

Cizokrajná dřeva mají naprosto odlišné vlastnosti od typických dřevin, které známe z našeho okolí, a to díky specifickému klimatu. Exotické dřevo dozrává v místech, kde je mnohem vyšší vlhkost, jiný vzduch a časté srážky. I teploty jsou zde vyšší během celého roku, než jak je tomu u nás v Evropě. Dřevo je tak tvrdší, vyznačuje se dlouhou životností, má hustější strukturu, malou nasákavost a velmi dobře se přizpůsobí povětrnostním podmínkám, proto je exotické dřevo tak často voleno právě jako součást zahradního nábytku nebo na pokrytí teras. Největším lákadlem těchto dřevin je jejich dekorativní kresba a originální barva.

Druhy exotických dřevin

Pokud chcete skutečně sáhnout po exotických dřevinách do Vašeho domova, je třeba se správně rozhodnout pro vhodný typ dřeva. S výběrem Vám mohou pomoci pokladačské firmy.

Palisandr

Pochází z Brazilie a jeho barva bývá** hnědofialová**. Svou barvou se liší od všech ostatních dřevin a zároveň toto dřevo rozpoznáte díky jeho velké hmotnosti. Využívá se hlavně jako dýha na pokrytí lehčího dřeva.

Eukalyptus

Barva -** žlutá až nažloutlá** až hnědá. Stromy eukalyptu rostou převážně v Austrálii a jsou schopny skvěle odolávat mrazu. Dřevo z eukalyptu se výborně hodí do dveřních rámů a oken a při práci s ním je třeba používat ostré břity z tvrdých kovů.

Eben

Nejkvalitnější ebenové dřevo můžeme získat z Madagaskaru, ale těží se také v Africe. Jeho barva připomíná** barvu silné černé kávy** a je vskutku nádherná. Dřevo z ebenu však v dnešní době můžeme obdivovat pouze na zámcích v kombinaci s perleťovým zdobením. Důvod? Vysoká cena dřeva, velká hmotnost, tvrdost a špatná opracovatelnost.

Mahagon

Získáme ho z Pobřeží Slonoviny v červené až nahnědlé barvě. Je výborný na opracování a využívá se především jako dýha.

Gingko

Gingko strom roste v Asii a jeho dřevo je vysoce kvalitní srovnatelné s naší borovicí.

Teak

Stromy teaku najdeme v Asii, Indii, Barmě a Indonésii. Barva dřeva bývá ovlivněná prostředím, ale většinou je** žlutá s tmavými hnědými pruhy.** Výhodou je, že pro tuto dřevinu není nutná impregnace a jeho využití je bohaté - můžeme jej umístit do koupelen, kuchyní i k bazénu.

Mezi další druhy exotických dřevin patří např. Ako, Wengé, Merbau a setkat se můžete i s názvy jako Mindi, Jatoba, Sungai, Tauari, Doussie nebo Bangkirai. Krása každé z těchto dřevin vynikne snad v kdejaké stavbě. Dřevo se může používat jako stavební materiál nebo jako forma nábytku a podlah.

Projděte se po exotice!

Exotické dřeva často nesou název místa, odkud pocházejí. Nebýt podlah, nikdy bychom se o takovýchto zemích nejspíš nedověděli. Získáváme je ze všech koutů světa a jsou odborníky velmi chváleny pro své pozitivní vlastnosti. Nabízí vysokou škálu barevnosti a odstínů od šedé, přes černočervené, černé až po hnědé, žluté a vícebarevné. Do ČR jsou cizokrajné dřeviny dováženy v syrovém stavu a je u nich potřebná dozrávající lhůta na aklimatizaci. Tato doba trvá cca 14 dní. Poté se dřeviny brousí, tmelí a lakují. Domov má představovat místo relaxace a odpočinku po těžkém dni. Kdo by netoužil po kousku přírody u sebe doma! Máme teď na mysli podlahu z exotického dřeva, který Vašemu domu propůjčí kousek luxusu a honosnější vzhled.

Výběr podlahy

Výběr podlahy nemusí být zrovna složitý, ale je třeba věnovat mu čas. Dřevěné podlahy se stále těší své velké oblíbenosti a klienti si je často přejí právě z exotických dřevin. Vyzařují přirozené teplo, jsou bezhlučné a vyznačují se vysokou životností. Tvrdost těchto podlah je založena na tvrdosti dřevin. Dřevěná podlaha se nedoporučuje do prostor, která je extrémně zátěžově namáhaná a není vhodná také pod nábytek s bez ochrany. Dekor podlahy záleží na Vás - Vašem vkusu! Podlaha je však dlouhodobá záležitost a její výměna bývá složitá, proto se o dekoru poraďte s celou rodinou a pečlivě si vyberte z nabízených vzorků tak, aby se vybraný dekor hodil k nábytku i charakteru celé místnosti. Tmavé dřevo se obecně hodí do větších a osvětlených prostor, světlé zase do místností s nedostatkem světla a volnosti. Váš výběr by rozhodně neměla ovlivňovat jen cena, a to hlavně chcete-li se vyvarovat pozdějším nákladům na opravu a údržbu.** Montáž podlahy raději přenechejte specializované firmě!**

Reklamace a záruky na podlahy

Záruky na dřevěné podlahy bývají ožehavým tématem. Neexistuje na ně žádná evropská norma, a tak vlastně ani nemůžete vědět, na co přesně se záruka vztahuje, protože na mnoho let dopředu to určitě není. Vy jako zákazník byste si měl od firmy vyžádat technické parametry montované podlahy, z kterých se dozvíte maximální výškový přesah, dovolenou šířku spár a dozvíte se díky nim také jak má vypadat kvalitní dřevo, dýhy a jeho vlastnosti. Odolnost povrchu podlahy závisí na jejím vytížení a namáhání.

Údržba exotické podlahy

Údržba podlahy neznamená jenom její vyčištění - to si pamatujte! Každá podlaha potřebuje svou péči, která počíná odstraněním povrchových nečistot, vytvoření ochranné vrstvy a končí pravidelným čištěním a leštěním. Na mytí exotických podlah rozhodně používejte pouze přípravky a prostředky určené přímo na dřevěnou podlahu! Dodavatel podlahy by Vám měl předložit přesný návod, jak svou novou podlahu ošetřovat a tím se řiďte! Nikdy neexperimentujte! Prostředky na dřevěné podlahy jsou testované, schválené a ohleduplné k životnímu prostředí, proto k mytí podlahy nepoužívejte obyčejné saponáty, kterými čistíte např. koupelnu nebo PVC. Pokud budete svou podlahu správně a pravidelně čistit, odmění se Vám za to svým krásným vzhledem a dlouhou životností.

Pokládka ostatních druhů podlahových krytin

Nemusíte být zrovna domácím mistrem kutilů, abyste dokázal sám zvládnout některé základní dovednosti, jakou je třeba** pokládka koberce nebo PVC**. Pokud si však na tuto práci netroufáte, pozvěte si k sobě domů profesionála!

Plovoucí podlahy

U** pokládky plouvoucí podlahy** je potřeba držet se přesného technologického postupu. Výběr samotné podlahy je pak většinou ponechán na Vás. Velmi důležitou součástí pokládky je podklad, který musí být stabilní, rovný a suchý. S** pokládkou plouvoucí podlahy** se začíná vždy zleva a s její montáží si poradí každý zručný řemeslník.

Pokládka PVC

Podlahová krytina z PVC je ideální na místnosti, ve kterých je neustálý pohyb. PVC materiál je vysoce odolný a velmi dobře se udržuje. Pokoj před pokládkou je nutno si dobře poměřit.

Po naměření i správné délky krytiny je možno PVC zakoupit spolu s pásky na jeho přilepení a oboustranně lepící pavučinou. I zde musí být podklad pod PVC pevný a suchý. Krytina se pokládá na podlahu a vyrovnává směrem ke zdi.

Pokládka koberce

Pokud nepočítáme s tím, že koberec v nejbližší době odstraníme, můžeme použít formu pokládky celoplošného lepení. Koberce tak zůstávají zafixovány, nedeformují se ani nevlní. Používají se speciální lepidla bez rozpouštědel a švy se spojují na těsno ke koberci pomocí napínáku.

Korková podlaha

Korek je stále velmi oblíbeným materiálem pro pokládku podlahy. Využívá se nejen na pokládání, ale také pro obkládání. Velmi dobře se udržuje. Korek se liší podle své povrchové úpravy – lakovaný, foliový, voskovaný a přírodní. Prodává se ve formě dlaždic. Pro lepení korkové podlahy se využívá disperzního nebo kontaktního lepidla. Při práci s kontaktním lepidlem musíte místnost dobře větrat a dávat si pozor na kontakt s ohněm. Největší výhodou korkové podlahy je fakt, že na dotek hřeje a dá se jednoduše vytřít vlhkým hadrem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15037 (rodina-finance.cz#23003)


Přidat komentář