Malířské, natěračské a tapetářské práce - Kroměříž a okolí

Čas od času je nutné upravit stěny vašeho bydlení. Někdo se rozhodne pro naprosto stejnou úpravu, jiný pro nové kombinace barev, vzorů, malby, tapet nebo dekorací. Každý způsob úpravy stěny oživí a bydlení získá novou atmosféru.

Čeká vás malování a tapetování?

Vybrat nový kabát pro stěny vašeho bydlení není vůbec jednoduché. Je třeba citlivě a rozvážně přistupovat k výběru úpravy stěn v každé místnosti. Správně kombinovat jednotlivé úpravy i barvy. Vše by mělo ladit a mělo by odpovídat nejen účelu místnosti, ale i potřebám a představám toho, kdo v místnosti bydlí. Svůj názor na úpravu stěn ve svém pokoji by měly říci i děti. Nezapomeňte, že v pokoji tráví dosti času ať již hraním nebo učením a pokud se tam nebudou cítit dobře, nejspíš se časem začnou pokoji vyhýbat nebo mohou být dokonce nervózní. Barvy totiž ovlivňují každého člověka. A to pozitivně i negativně. Proto je nutná tak pečlivá příprava při výběru konečné podoby stěn vašeho bydlení.

Malovat nebo tapetovat?

Mnoho lidí se stále nemůže rozhodnout, kterou metodu úpravy stěn použít. Není to opravdu jednoduché. Obzvlášť, když do výběru zahrnete ještě speciální a moderní povrchové úpravy. Každá z uvedených metod má svá pozitiva, ale i negativa. Při rozhodování by se však na zřetel měl vzít také typ a zaměření místnosti, kdo místnost bude obývat, jak se místnost bude nejlépe udržovat. Někde je opravdu těžké se rozhodnout. A ještě je zde osobní názor každého obyvatele místnosti. Jeho** cit** pro barvy i kombinace, oblíbenost jednotlivých barev i stylů. Pro někoho je úžasné** vymalovat** klidnými barvami, někdo naopak má rád barevnost tapet, jiný vše spojí dohromady a vytvoří ničím nenapodobitelné pohodové bydlení.

Klady a zápory malování

Malování patří mezi klasické úpravy stěn. Často se malování používá jako** desinfekce stěn**. Pro prostory, kde jsou nemocní, jsou k tomu určeny i speciální barvy. Ale i klasická barva dokáže stěny v bytě spolehlivě vydesinfikovat. Pravidelné malování zamezuje šíření plísní, hub a zabezpečuje vám čisté prostředí, které bude působit svěže a zdravě. Nevýhodou může být** složitá aplikace** nátěru a jeho relativně krátká životnost. Zejména pokud se jedná o protiplísňové nátěry. Ty je třeba opakovat častěji. Malování může místnost prosvětlit, kombinace barev může místnost i ozvláštnit. Na druhé straně ne vždy vyjde vaše představa. Vybraná barva se vám po aplikaci na stěnu již nemusí líbit. Pro malování mluví i jeho cena. Malování vychází levněji než tapetování, musí se však provádět** častěji.**

Klady a zápory tapetování

Tapety nabízejí spoustu** možností** vzorů, barev, kombinací. Pokud se držíte jednoho typu tapety a použijete různé vzory, můžete navodit naprosto výjimečnou atmosféru. Tapety daleko lépe zakrývají nedostatky stěn, jsou trvanlivější a mají i takové vlastnosti jako je** protihluková** nebo** protipožární** zábrana. Přestože tapetování vypadá velice snadno, je lépe pokud vám pokoj vytapetuje** odborník.** Problém totiž nastává při výpočtu metrů a navazování vzorů. Některé vzory mohou značně zvýšit spotřebu tapet. Vzor vás může i nemile překvapit. To co se vám může líbit v malém vzorku a na obrázku může v realitě působit naprosto odlišně. Cena tapetování je vždy vyšší než malování. Ovšem tapetuje se mnohem méně často a pak velkou výhodu mají i typy tapet. Podle potřeby si vyberete tapetu, která je odolná prachu, UV záření, dá se otřít vlhkou hadrou, dá se omýt nebo je odolná mastnotě. Výhodou u** tapet** je i možnost opravy roztržené nebo promáčklé tapety. Stačí si nechat kousek tapety při tapetování a pak postižené místo jednoduše přelepit. Zásluhou vzoru oprava splyne a poškození není téměř znát.

Klady a zápory speciálních úprav

Pod speciální úpravy stěn patří, malování s odlesky, batika, štuk, plastické nástřiky, plastické omítky, šablony, linky, tupování, imitace, obrázkové malby, obrázkové malby dětských pokojů, malba přes tapety, reliéfy a mnohé další. Jde prostě o** dekorativní úpravu stěny**. Tato úprava se většinou pokaždé vyvede** jinak.** Dá se říci, že není nikdy totožná a to i když se použije stejná barva i stejný styl. Tyto úpravy jsou** náročné** a provádí se** ručně** různými pomůckami, Může to být houba, štětec, hadra, špachtle nebo přetíratelná tapeta s minerálním vzorem. Výhodou těchto úprav je jejich zajímavé provedení, ale i vlastnosti, které dokáží například dát stěně odolnost proti plísni, vodě, mastnotě. Například benátský štuk napodobuje mramor. Povrch je téměř k nerozeznání a můžete tuto úpravu použit klidně i v koupelně na sádrokartonové stěny, kde klasický mramor není možné použít. Rozdíl pozná jen odborník. Nevýhodou těchto úprav je jejich náročnost a tím i vyšší cena. Pokud se však použijí jako náhrada mramoru, keramiky či jiných materiálů, pak je jejich cena velmi přijatelná a užitné vlastnosti vynikající. V jedné místnosti se však většinou dekorativní úprava nepoužívá na všech stěnách. Buď se požije na stěně, která má přitáhnout pozornost nebo na protilehlých stěnách nebo na částech stěn a doplní se klasickou barvou bez vzoru, která by měla buď ladit tón v tónu, nebo naopak být v kontrastu. Použít lze i neutrální barvu, která však nezajistí dostatečný efekt.

Kombinace stylů

Jednotlivé styly, ať již tapetování, malování nebo dekorativní úpravy nikoho neomezují použitím jen jednoho stylu. Právě naopak. Kombinace stylů dodá místnosti na** zajímavosti a originalitě.** Malba, tapeta nebo dekorace, vše je možné. Dívčí pokoj vynikne s krásnou květinovou tapetou doplněnou barvou tón v tónu a klidně centrálním vzorem, který může mít podobu** nástěnné dekorace** nebo fototapety či malby. Chlapecký pokoj bude zajímavý s pruhy, vlnovkami i dalšími vzory na tapetě doplněné kontrastní barvou. Může být zajímavý i tematický chlapecký pokoj, kde použijete tematickou tapetu nebo i fototapetu, doplněnou malbou a dekorativní samolepkou. Například zaměření na fotbal bude mít zelené stěny, fotbalový míč a klidně i branku nebo fototapetu s oblíbeným fotbalistou. Obývací pokoj bude nádherně vypadat s kombinací dekorativní úpravy, například antické zeminy nebo minerální tapety a malby. Kuchyň vynikne s dekorativní úpravou nebo tapetou a malbou.

Co doporučit?

Při rozhodování jak upravit jednotlivé místnosti přemýšlejte o** každé** místnosti zvlášť. Mějte na mysli** účel** místnosti, kdo ji bude obývat, jak se v ní bude cítit, jak má místnost celkově** působit**. A nezapomeňte, v celé místnosti by se měly opakovat jen** tři barvy**. Přílišná barevnost je spíše na škodu. Pokud si nebudete sami vědět rady, vždy vám pomůže** odborník**, který vám předvede** možnosti** ve vzornících barev, na barevném kruhu i na obrázcích hotových místností. Zajímavá je i možnost vytvořit si vzor v 3D provedení na počítači.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15121 (rodina-finance.cz#23291)


Přidat komentář