Kamenické práce - Stračov

Kámen je pro svůj jedinečný a přirozený vzhled velmi oblíbeným materiálem. Ruce šikovného kameníka dokáží z neforemného kusu kamene vytvořit pozoruhodné předměty, které dodají exteriéru i interiéru nádech jedinečnosti.

Kámen se jako materiál stává v současnosti stále více oblíbeným a používaným, jak v interiérech, tak i exteriérech. Jeho nesporné výhody a jedinečný vzhled si získávají stále více příznivců. Nabídka druhů je široká, ať už se jedná o přírodní nebo umělý kámen. V rukou odborníků se surový materiál mění doslova v umělecká díla.

Práce kameníka

Kameník je řemeslný obor, který má za hlavní náplň opracování kamene. Kameník vytváří kamenné práce většinou průmyslovějšího charakteru. Musí zvládat nejen opracování většinou pravidelných kamenných útvarů, ale také musí ovládat nástroje a jejich používání v kamenictví. Součástí práce kameníka je také zvládnutí kamenořezu. Jedná se o geometrické zobrazení a provedení prostorových tvarů, složitějších kamenných prvků stavebních konstrukcí, jako jsou různé části kleneb a podobně.

Přírodní či umělý kámen?

Každý** přírodní kámen** je jedinečný. Na jeho výsledném estetickém vzhledu se podílí odlesky nebo opalizace krystalových ploch uvnitř struktury, třpyt slíd i rozdílná leštitelnost jednotlivých krystalů. Tyto jevy lze jen těžko napodobit při výrobě umělých kamenických materiálů. Žádný tvar se neopakuje a vzhled kamenů je oživen zajímavými anomáliemi.

Umělý kámen

Výrobky z umělého kamene v různých druzích a provedeních mohou napodobovat jakýkoli přírodní materiál nejen reliéfem a svou strukturou, ale i barevným provedením. Tyto výrobky předčí tradiční materiály nejen cenou. Jejich hlavními výhodami jsou pevnost, mrazuvzdornost, oděruvzdornost a také paropropustnost. Rychlost montáže a úspora materiálů je taktéž překvapivá.

Umělý kámen je betonový výrobek, jehož povrch a vzhled je upraven tak, aby připomínal přírodní kámen. Aby toho bylo možné dosáhnout, je třeba, aby beton prošel určitou úpravou, jako je například štípání, vymývání, pískování, probarvení apod. Vybírat můžeme z trvale vyráběné barevné škály bílé, žlutobílé, žluté, šedé, šedozelené nebo zelené. Na přání je však možné vyrobit jakoukoli barevnou i rozměrovou variantu. Při barvení jsou používány kvalitní anorganické pigmenty, promíchané v celé hmotě, což zaručuje stálobarevnost i v případě mechanického poškození.

Kde všude můžeme umělý kámen využít?

Umělý kámen lze uplatit jak ve stavebnictví, tak v zahradní architektuře. Ve stavebnictví nachází nejvíce uplatnění při stavbách plotů, podezdívek nebo zdí. Při stavbě plotu lze použít prefabrikáty na plotové sloupky, plotové desky a čepice, které se lepí na již zabetonovaný sloupek. Čepice bývají často doplněny o okapovou drážku. Dále se využívá na komíny, u kterých je však třeba nutné zabránit pevnému spojení vnitřní komínové vložky s prefabrikátem. Samozřejmě ho můžeme použít i na stavbu krbů, které dotvářejí příjemné posezení v zahradě, na chatě nebo v pergole. Lze do nich instalovat spodní opékací rošty, případně otočný gril a dokoupit krbové nářadí. Jejich základní konstrukce je z betonu a prostory, kde jsou vysoké teploty, jsou chráněné žárobetonovými plotnami. V tomto případě je však potřeba dbát na to, aby pohledový beton nebyl vystaven větší teplotě než 300 stupňů, aby nedošlo ke vzniku trhlin. V zahradní architektuře jsou k dostání nejrůznější potřebné díly, ze kterých můžeme na zahradě vytvořit příjemné a klidné prostředí, vyplněné zelení. Jedná se o kruhové, šestihranné a čtyřhranné vázy rozmanitých rozměrů, truhlíky pro květiny, zahradní stolky, lavičky, pískoviště pro děti, kamenné krytí studny, svahové tvárnice, chodníkovou hladkou dlažbu, nepravidelné nášlapné kameny, obrubníky, lávky přes vodu, zahradní schody, zahradní lampy a řadu dalších doplňků.

Umělý kámen si samozřejmě našel uplatnění i v interiérech, kde se nejvíce používá na obkládání krbu, sloupů v halách a v obývacích místnostech.

Jak s kamenem pracovat?

V případě, že se rozhodneme s kamenem pracovat sami, potom je dobré sestavit si nejdříve každý prefabrikát před vlastní betonáží „nasucho“. Tím vyloučíme vznik  případných nesrovnalostí. Všechny prefabrikáty by měly být vyplňované pouze kvalitním betonem. Při vyplňování se v žádném případě nemá beton vibrovat, ale pouze lehce zhutňovat dřevěnou tyčkou. Betonovat bychom neměli při teplotách pod bodem mrazu a prefabrikáty by se měly vyplňovat po vrstvách. Veškeré spoje je nutné předem zatmelit, aby nedocházelo k vytékání betonové směsi. K lepení všech betonových prvků bychom potom měli používat pouze kvalitní a čerstvé lepidlo. Betonové části se nespojují s částmi tepelně namáhanými např. žárobetony. Pod visutými podezdívkami je nutné nechat volný prostor, alespoň 3 cm, pro mrazovou dilataci.

Výrobky z umělého kamene, které jsou určené pro exteriéry, je vhodné ošetřit speciálním** impregnačním prostředkem**, takzvanou** hloubkovou penetrací**. Ta jim uchová stále pěkný vzhled a zabraňuje vodě vnikat do výrobků.

Přírodní kámen

Přírodní kámen má díky svým přirozeným vlastnostem své stálé místo v exteriérovém využití. Může být základním charakteristickým rysem celé stavby, anebo ji může jen dotvářet v určitých detailech. Kámen má nenahraditelné technické vlastnosti např. tepelné, izolační, mrazuvzdorné, otěru vzdorné, vodě a vlhku vzdorné, minimální roztažnost, atd. Zároveň dodává exteriéru neopakovatelnost a dojem exkluzivity. Přírodní kámen je velice vhodný pro fasády a vnější obklady, parapety, ploty, chodníky a schodiště, terasy, bazény, zahrady a mnoho dalších.

Jak na údržbu přírodního kamene?

Běžná údržba přírodního kamene, bez použití speciálních přípravků na kámen, zahrnuje umývání čistou vodou a čistidly s neutrálním PH. Samozřejmě naprosto nejlepší jsou čističe bez mýdel, protože minimalizují vznik šmouh. Pokud je potřeba, můžeme použít i jemná bezfosfátová tekutá mýdla nebo prášky, které neobsahují přídavné aroma. Kamenný povrch je třeba vždy dobře opláchnout, aby se odstranily všechny stopy po mýdle nebo čistidle. Vápence se skládají převážně z karbonátu sodného, a proto jsou náchylné vůči kyselinám. Na většině běžně dostupných čističů je na zadní etiketě zmíněna vhodnost či nevhodnost použití na přírodní kámen. Používané čistící prostředky nesmí obsahovat kyseliny!

Tvorbě skvrn se předchází běžnou údržbou. Pokud se už ale skvrny objeví, je třeba k jejich odstranění jiných postupů, než při běžné údržbě, a to pomocí speciálních přípravků na odstranění skvrn.

Použití nevhodného prostředku může způsobit nevratné poškození přírodního kamene, proto je vhodné konzultovat vhodné prostředky s kameníkem již při koupi kamene. Kamenné prvky v exteriéru (parapety, schodiště, podesty, stoly apod.) a také namáhané plochy (kuchyňské pracovní desky, obklady sprchových koutů nebo umyvadlové desky) by se měly pravidelně impregnovat nátěrem pro zvýraznění struktury a barvy kamene a zvýšení odolnosti proti klimatickým a jiným vlivům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15066 (rodina-finance.cz#23087)


Přidat komentář