Kamenické práce - Písek

Kamenictví je jedním ze starých řemesel, které přetrvalo do dnešní doby a hojně se využívá. Stále dochází k jeho rozvoji ruku v ruce s moderními trendy a technologiemi. Podívejme se, co vše patří pod kamenické práce.

Co je kamenictví?

Kamenictví je řemeslný obor, který se zabývá zpracováním kamene.** Kamenické práce** zahrnují velice široké spektrum výroby a následného osazení kamenických výrobků. Patří sem velice jednoduché prvky i náročné práce** kamenosochařské (reprodukce do kamene)**. Práce s kamenem je velice rozličná co se týče technik i samotného kamene. Využívají se různé druhy kamene, a to jak přírodního, tak umělého. Kamenická tvorba je velice individuální a přizpůsobuje se co nejvíce představám zadavatele.

Co všechno kameník vytváří?

Zkusme si pro začátek vyjmenovat některé příklady realizací.** Kameník** nám může vytvořit krby venkovní i vnitřní, obezdívky komínů, grily, zdi a zítky (interiér i exteriér) nebo celé kamenné stavby, ploty, sokly, schody, parapety, obložení zdí, sauny, kašny nebo fontány, kaskády, zděný bar nebo recepci, kuchyňské a umývadlové desky i rozličné dekorativní předměty z kamene (vázy, mísy, lampy, svícny, těžítka, stojany atd.).

Kameníci se také  podílejí na celkových realizacích zahrad na základě plánů zahradních architektů. Šikovný kameník je schopný vytvořit jakýkoli prvek podle přání, zadání a plánů zákazníka nebo architekta.

Dlaždičská práce

Pod kamenictví se může zahrnout i** práce dlaždičská**, ať na soukromých pozemcích (okolí rodinných domů: příjezdová cesta, chodníčky na zahradách, podlaha terasy atp.) nebo na veřejných prostranstvích (dlážděné plochy na náměstích, historické dlažby v centrech měst, cesty v parcích a zámeckých zahradách…). Za pomocí kamene se dají vytvořit různé mozaiky, vzory, geometrické i nepravidelné obrazce, nebo dokonce i erby a znaky měst. Využívají se k tomu různé barvy nebo druhy kamene.

Hřbitovní architektura

Kameníci se také zabývají** výrobou pomníků, náhrobních kamenů a hrobů**. Kameník obvykle zajišťuje výrobu i následnou montáž pomníku a náhrobků, často také rytí nebo psaní nápisů. Pro tyto účely se nejčastěji využívá žula. Každé kamenictví disponuje některými již hotovými** pomníky,** které jsou vystavené a můžete si z nich rovnou vybírat. Pokud jsou Vaše požadavky speciálnější,** kameník** Vám vyrobí náhrobek přesně podle Vašich představ a požadavků. Z kamene se vyrábějí i hřbitovní doplňky jako vázy, lucerny, lampy nebo i schránky na urny.

Památníky však samozřejmě nemusí být nutně jen hřbitovní, kameníci vytvářejí i různé památníky a pamětní desky k připomenutí významných událostí nebo desky na domech slavných osobností.

Restaurování

Někteří kameníci se podílejí i na restaurování, renovaci a rekonstruování památek a památkových objektů z kamene, kamenictví tedy můžeme v některých případech nazývat i uměním. Provádí se různé opravy pomníků, hrobů, památníků, schodů, portálů, soch apod., vyčištění a konzervování kamene nebo i jeho barevné retušování.

Průmyslové využití kamenické práce

Kámen najde své uplatnění i různých odvětvích průmyslu. Kameníci vyrábějí např. žulové válce pro použití v potravinářském a papírenském průmyslu nebo mlecí kola pro drcení.

Způsob kamenické práce

Kameník pracuje jak ručně za pomocí** paliček, dlát, špicí, sekáčů, dvojzubákům kružidel** atd.), tak za pomocí strojů (CNC pily, frézy, Waterjet čili řezání vodním paprskem, laserové gravírování, leštičky atd.). Využívá řezání, štípání, odsekávání, frézování a lámání, osazování a spárování kamenných dílů, povrchovou úpravu kamene (leštění, broušení, řezání, tryskání nebo flambování = opalování) atd.

Jaké jsou výhody kamene?

Pokud použijeme kámen např. k obložení, můžeme těžit především z jeho praktičnosti. Kámen se snadno udržuje a je velmi trvanlivý, takže nám může sloužit po dlouhá léta. Navíc jeho použití vypadá velice decentně a ušlechtile. Pokud použijeme kámen přírodní, jsme šetrní k životnímu prostředí.

Údržba kamene

Pro údržbu stačí kámen pouze omytí čistou vodou. Z chemických prostředků se používají pouze ty, které jsou vhodné na přírodní kámen. Uvnitř i venku se doporučuje kámen pravidelně ošetřovat impregnačními prostředky chránícím zejména proti klimatickým vlivům.

Materiály - přírodní kámen

Každý přírodní kámen je jedinečný a nezaměnitelný, má tak své kouzlo. Mezi nejčastěji využívané druhy kamene patří žula a mramor.

Žula

Žula (také granit) je hlubinná vyvřelá hornina. Skládá se z ** křemene, živce, slídy (amfibolu a draslíku)**. Vyznačuje se velkou tvrdostí a zároveň odolností i proti chemikáliím (výborně se tedy hodí do kuchyní i koupelen) a vysokým teplotám. Je také extrémně odolná vůči poškrábání. Vybrat si můžete z různých barevných provedeních. Nejčastěji se žula používá pro rozličné obklady.

Mramor

Mramor (krystalický vápenec) je také velice tvrdý kámen. Jedná se o jeden z nejstarších stavebních materiálů vůbec, který se používal a dodnes používá pro různé stavby. Počátky mramorových staveb sahají do starověku, kdy byl** mramor** oblíbený pro možnost opracování nástroji z bronzu. Obsahuje přes 95 % kalcitu (uhličitan vápenatý), který vytváří bílé zbarvení. Vzniká přeměnou vápence. Stejně jako žula je charakteristický různými barvami (světlé i tmavé, teplé i studené) a strukturou. Jednotlivé barvy jsou vytvořeny rozličnými příměsmi (jílové hmoty, organické látky, různé druhy nerostů – např. grafit, hematit). Jeho povrch je hladký. Protože se mramor dobře opracovává a je homogenní, hojně se používá také v sochařství, navíc i proto, že lom světla v krystalech dodává dojem živosti.

Pískovec

Dalším často používaným materiálem je pískovec. Jedná se o usazenou zpevněnou horninu tvořenou naneseným vápníkem. Hojně se používá pro kamenosochařské práce díky své tvárnosti.** Barvy pískovce jsou různé (červená, žlutá i šedá, někdy dokonce může být pískovec několikabarevný**), textura je též různorodá a působí zcela přirozeně.

Porfýr

Porfýr je vulkanický kámen, který obsahuje velké krystaly křemene nebo živce. Využívá se jako dekorace v zahradách, k obložení schodů nebo bazénů a k dláždění. Jeho životnost je velice dlouhá. Porfýr je odolný vůči mrazu a jeho povrch neklouže.

Onyx

Onyx je druh luxusní odrůdy křemene (transformace působením vysoké teploty). Je propustný světlu, čehož se dosahuje postavením proti světlu nebo jeho podsvícením. Pro svou exkluzivitu a jedinečnost se používá v luxusních interiérech.

Travertin

Zejména k obkladům se používá hornina velice** podobná mramoru – travertin**. Jedná se o masivní formu usazeného uhličitanu vápenatého z nánosů řek. Jeho struktura je pásková, zbarvení je obvykle bělavé až nažloutlé, možné je také červené zbarvení.

Břidlice

Břidlice je jemná hornina ze sopečného popela a jílu. Velice dobře se štěpí. Používá se na podlahy ve venkovních prostorách a jako střešní krytina. Plní také dekorativní funkci v interiérech.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15018 (rodina-finance.cz#22960)


Přidat komentář