Elektroinstalace - Nový Jičín a okolí

Bez elektrické energie jste dnes jako bez ruky, a to už při pouhém hodinovém výpadku za bouřky. Co by teprve způsobila rozsáhlejší porucha! Proto při pořizování, modernizaci či opravách elektroinstalace svěřujte práce raději vždy jen odborníkům.

Bez elektřiny jako bez ruky

V posledních letech jsme si nějak extrémně výrazně zvykli na používání elektřiny. Vodu na čaj už neohříváme na plynovém sporáku, ale v rychlovarné konvici, jídlo nepečeme v troubě, ale v elektrické mikrovlnce, ruční šlehače nahradily výkonné elektrické mixéry, děti se namísto za míčem honí za počítači, a namísto listování v knihách surfují na internetu. Toto všechno má své výhody i nevýhody. Řada věcí je pro nás snazší, dostupnější, a život tedy o poznání příjemnější. Nepřejte si ale vidět ten chaos, když najednou nepůjde elektřina. Z lednice vám začne téct, budete bez světla, počítače nepůjdou, takže si ani nebudete moci najít dobrou radu na googlu, bez televize a rádia nebudete vědět co s nudou, pokud nemáte sporák na plyn tak si ani neuvaříte, no zkrátka budete v koncích. Elektřinu potřebujeme denně, od rána do večera, aniž si o mnohdy uvědomujeme – bereme to tak nějak samozřejmě, že stačí připojit vybraný spotřebič do zásuvky a vše funguje jak má. To vše je ale možné jen díky elektroinstalaci, kterou má pochopitelně každá budova, a na jejíž kvalitu bychom měli vždy důsledně dbát – a to nejen při pořizování, ale i s postupem času, jak bude stárnout a opotřebovávat se.

Nová elektroinstalace

Elektroinstalací se budete nejčastěji zabývat pokud stavíte nový dům, či jakoukoliv jinou budovu. I zde platí pořekadlo, že elektřina je výtečný sluha, ale zlý pán. Proto neváhejte se svěřit do rukou odborné firmy. Sice vás tak zavedení** elektroinstalace** vyjde dráž, než kdybyste si ji zrealizovali svépomocí, na druhou stranu odborníci ví co a jak, nedopouštějí se chyb (které mohou mít v souvislosti s elektřinou i smrtelné následky) a na veškeré práce vám poskytují záruku, takže i pokud by se nějaká drobnější chybka našla, máte se kde domáhat nápravy. Přestože budete realizaci elektroinstalace v domě svěřovat odborné firmě, nebojte se ale zasahovat. Pokud jde o použité materiály, měl by mít hlavní slovo profesionál. Pokud jde ale například o umístění zásuvek, vypínačů nebo výstupů pro umístění osvětlení, diktujte si podle vlastních přání. Firma je tu na to, aby vám je splnila – může sice navrhnout řešení na základě vlastních zkušeností a praxe, poslední slovo by však mělo být na vás, a pokud budete chtít vypínač na stropě, měla by vám ho tam firma umístit. Vstříc by vám pak měla vyjít i pokud jde o design – například u vypínačů je nabídka trhu skutečně pestrá – existují kryty plastové, kovové, imitace dřeva nebo kamene, a to ještě není řeč o nepřeberné škále barev. Kromě klasických vypínačů jsou k dostání i vypínače s regulací intenzity světla, ideální pro romantické večery, nebo do dětských pokojů, kde malí andílci neradi usínají za tmy, ale intenzivní světlo je pochopitelně rušivé. To vše by vám měla kvalitní firma nejen nabídnout, ale i ochotně sehnat a nainstalovat.

Revize elektroinstalace

Všechno má svou životnost, a tak je to i s elektroinstalací. Pokud je ta vaše staršího data, není třeba ji hned měnit, zvýšenou pozornost byste ale měli věnovat jejím kontrolám, a pochopitelně ji svěřovat odborné firmě. Věřte, že pouhý pohled v tomto případě nestačí. Revize chce to správné vybavení, které vy pravděpodobně doma mít nebudete. Kromě samotné** elektroinstalace** byste také čas od času měli nechat zkontrolovat přípojku pro dům či chatu. Nejedna série vyhořelých spotřebičů měla příčinu právě ve vadách na přípojce, a vězte, že když se s vámi během jediné minuty rozloučí televize, mikrovlnka, DVD přehrávač, tiskárna i počítač, úvěrové společnosti si na vás rády smlsnou. Litovat nad ušetřenými pár stovkami za revizi pak bude příliš pozdě.

Modernizace a opravy elektroinstalace

Když už má elektroinstalace svá nejlepší léta za sebou, mohou být na některých místech třeba drobné opravy, které odborná firma bez větších problémů zajistí, případně se můžete sami rozhodnout pro celkovou či částečnou modernizaci, abyste v budoucnu do dílčích oprav nemuseli investovat třeba mnohonásobně více. V rámci modernizace si můžete například nechat vyměnit část elektroinstalace, nechat namontovat nové vypínače či zásuvky, případně požádat o demontáž a montáž rozvaděčů. Pokud jde o nové trendy, můžete si například pořídit zásuvky s ochranou před přepětím s optickou nebo akustickou signalizací poruch, díky kterým budete mít o stavu své elektroinstalace skvělý přehled. Zde ale platí upřednostnění odborné firmy dvojnásob. Se starými rozvody totiž není nikdy radno si zahrávat.

Revize a opravy spotřebičů

Nejen elektroinstalace ve zdech, ale i vadné elektrospotřebiče mohou způsobit značné škody – a to nejen na samotném spotřebiči, ale i na lidském zdraví (u malých dětí dokonce bez problémů i na životě). Proto je na místě nechat starší spotřebiče, případně ty, které se vám „nezdají“ nechat také zkontrolovat u specializované firmy. Starý vysavač, fén, zahradní sekačka, elektrický gril – to všechno jsou potencionální rizika, především v případě, kdy necháváte tato zařízení ve vlhkých zahradních domcích. Krátká kontrola vás vyjde na poměrně malou sumu, obzvláště pokud ji srovnáte s cenou lidského zdraví. Raději tedy nikdy neriskujte, nestojí to za to. Nechte zařízení raději zkontrolovat, případně i opravit, pokud se s ním nechcete loučit, jistota je ale jistota.

Slaboproudá instalace

Součástí práce elektroinstalačních firem bývá i realizace slaboproudých instalací, lidově řečeno zapojení domácích spotřebičů a elektrických zařízení. Pro zapojení mixéru do zásuvky ale snad odbornou firmu volat nepotřebujete. V rámci slaboproudé instalace realizují převážně zapojování komplikovanějších zařízení, tedy počítačů, kamerových systémů, bezpečnostních zařízení, satelitu, a také celé řady spotřebičů jako jsou myčky, pračky, digestoře, sporáky a podobně.

NON-stop linky

Pokud se vám přihodí nějaká skutečná havárie s elektřinou například v noci, není zapotřebí čekat až do rána na řádnou pracovní dobu většiny firem. Pro tyto případy existuje v každém kraji několik NON-stop telefonních linek, prostřednictvím kterých můžete svůj problém nahlásit a v případě že si to bude situace žádat, pošlou vám specialistu okamžitě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15011 (rodina-finance.cz#22841)


Přidat komentář