Finanční poradenství - Most a okolí

Potřebujete peníze na bydlení? Váháte, zda si vzít hypotéku anebo jinou půjčku, či dát přednost spoření a s koupí zatím počkat? Hledáte vhodné pojištění, anebo přemýšlíte nad možnostmi investování? Poradíme Vám.

Peníze jsou velmi silnou hybnou silou, která má výrazný vliv na naše osudy. I když by se peníze rozhodně neměly stát tím nejdůležitějším činitelem v našem životě, přesto platí, že bez peněz se nežije lehce, ba spíše naopak. Proto je dobré se v otázce peněz neuchylovat k unáhleným rozhodnutím a pokud možno, poradit se s někým povolaným.

Pokud před Vámi stojí důležité rozhodnutí ohledně financí, kontaktujte finančního poradce.

Finanční poradenství - Most a okolí

Ideální volbou je nezávislý finanční poradce, který není zástupcem konkrétní banky nebo pojišťovny, neboť jedině takový pro Vás porovná všechny možnosti dostupné na našem finančním trhu bankovních nebo pojišťovacích produktů.

Proč oslovit nezávislého finančního poradce?

Možná si říkáte „k čemu finanční poradenství“, vždyť ceny půjček nebo pojistek anebo spořící účty a jiné produkty si lze dnes snadno porovnat pomocí zaměřených internetových stránek. To je sice naprostá pravda, ale výše úroků anebo pojistky není vždy tím rozhodujícím. Důležité jsou i další služby a podmínky s produktem spojené, jako například výše nejrůznějších poplatků anebo sankcí či případné další výhody anebo nevýhody ve srovnání s jiným produkty.

Kromě toho Vám nezávislý finanční poradce může doporučit** vhodné řešení Vaší aktuální životní situace**. Nejste si jistí, zda je pro Vás půjčka to pravé, zda ji budete opravdu zvládat bez problémů splácet po mnoho let? Nebo přemýšlíte, zda namísto půjčky raději spořit a pak si kýženou věc či nemovitost koupit za ušetřené peníze? A kam vlastně investovat anebo jaký spořící produkt zvolit tak, aby nejlépe vyhovoval Vašim možnostem, potřebám a požadavkům? Anebo zvažujete pojištění? Nejste si jisti, které si vybrat, které pro Vás bude to nejlepší?

Na nezávislého finančního poradce se můžete obrátit s jakoukoliv otázkou nebo problémem týkající se financí.

Půjčky a hypotéky

Velmi častým důvodem pro snahu o získání půjčky je pořízení vlastního bydlení anebo jeho rekonstrukce. Pokud jde o financování bydlení, pak se jako nejvýhodnější půjčka jeví hypotéční úvěr, který je určen přímo k tomuto účelu.

Jiné typy spotřebitelských úvěrů, které je možné použít na cokoliv, mají obvykle o něco vyšší úroky a zároveň neposkytují takové výše částek, kterých je obvykle pro financování bydlení zapotřebí. Na druhou stranu je zase většinou snadnější je získat, neboť splácení netrvá tak dlouho a není nutné ručit nemovitostí jako u hypotéky.

Je půjčka skutečně nezbytná?

Ať se jedná o jakoukoliv půjčku v jakékoliv výši, vždy byste si jako první měli ujasnit, zda peníze opravdu potřebujete, anebo se dokážete obejít i bez nich. Půjčka totiž vždy znamená, že se zavážete splácet pravidelně každý měsíc předem určenou částku často i po mnoho let nebo až několik desetiletí, což nepochybně vytváří nemalou zátěž pro finanční rozpočet domácnosti.

A dokonce ani tzv. „půjčky před výplatou“ nebo „mikropůjčky“, kde splácení trvá jen jeden nebo dva měsíce, nejsou nijak bezpečnou akcí, právě naopak, neboť ten, komu před výplatou schází několik tisíc korun, bude jen těžko za tak krátkou dobu splácení dávat dohromady ještě vyšší částku, aby mohl půjčku následně splatit.

Budete zvládat půjčku splácet aneb jednoduchá finanční rozvaha

Pakliže si chcete být jistí, že je půjčka pro Vás tím pravým řešením, je dobré si předem vytvořit jednoduchou finanční rozvahu, kde na jedné straně zapíšete veškeré pravidelné měsíční výdaje domácnosti a na druhé straně zase veškeré pravidelné měsíční příjmy domácnosti.

Pokud si poctivě a pravdivě vypíšete všechny výdaje a příjmy, vypočtete si díky tomu snadno, jaká částka Vám každý měsíc zbývá a kolik peněz jste tím pádem schopni odložit na splátku. Berte však v potaz, že některý z příjmů domácnosti může vypadnout (obvykle kvůli ztrátě zaměstnání anebo v horším případě z důvodu úmrtí člena rodiny, příp. z jakýchkoliv jiných důvodů), takže při sestavování finanční rozvahy a přemýšlení nad zbytností nebo nezbytností půjčky raději počítejte se vším a nechte si i zadní vrátka pro krajní řešení (například část úspor, které by bylo možno použít jako rezervní zdroj pro splácení půjčky a zajištění základního chodu domácnosti anebo domluvu s blízkými příbuznými, zda by Vám v případě problémů pomohli aj.).

Žádost o hypotéku a její schválení

Pakliže jste dospěli k rozhodnutí, že půjčka je pro Vás tím správným řešením, nyní Vás čeká výběr vhodného poskytovatele úvěru. Který úvěr je nejvýhodnější a který Vám poskytne to, co potřebujete a za výhodných podmínek? S porovnáním nabídek od různých poskytovatelů hypotéčních nebo jiných úvěrů Vám jistě pomůže nezávislý finanční poradce.

Při žádosti o hypotéku či jiný úvěr budete obvykle nuceni poskytnout bance určité informace, na základě kterých se banka rozhodne, zda Vaši žádost schválí.

Je lepší půjčka nebo spoření?

Může stát, že Vaše žádost z rozličných důvodů nebude bankou schválena a na kýženou hypotéku tak nedosáhnete. Ani pak není vše ztraceno – peníze můžete získat například pomocí stavebního spoření.

Stavební spoření je dobře známý produkt, jehož obliba v posledních letech poklesla kvůli snížení státního příspěvku a prodloužení doby spoření na 6 let. I tak stavební spoření stále nabízí o něco vyšší výnosy než jiné spořící produkty a především možnost získání atraktivního úvěru ze stavebního spoření, jehož výhodnost je srovnatelná s hypotékou.

Pojištění a jeho druhy

Při přemýšlení o financích často zapomínáme na vhodné pojištění. Pojištění domácnosti a nemovitosti je základ, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Nabízejí se i různá další pojištění, jako například havarijní, soukromé zdravotní, pojištění odpovědnosti nebo právní ochrany aj.

Jinou kategorii pojištění představují životní pojištění, která jsou určena především pro živitele rodiny, tedy osobu, na jejichž příjmech je závislá celá domácnost. V případě úmrtí anebo takového úrazu živitele rodiny, který by mu znemožnil dále pracovat, je pak díky životnímu pojištění domácnost zajištěna proti finančním problémům.

Investice a spoření

Máte úspory a nevíte co s nimi? Pokud v nejbližší době neplánujete nějaké výdaje, určitě není dobrou cestou nechat peníze ležet na běžném účtu anebo schované někde doma, kde se sice neztratí, ale pomalu, leč jistě je znehodnocuje plíživý zloděj jménem „inflace“.

Nabízejí se například** spořící účty**, kde však nelze očekávat žádné vysoké úroky – ty dokonce bohužel nepředčí ani inflaci. Na druhou stranu je to stále lepší nežli nic a navíc máte peníze kdykoliv po ruce.

Peníze lze také investovat, ale zde již musíte obvykle počítat s určitou dobou návratnosti, která je dlouhá podle typu zvolené investice. Investovat se dá například do akciových investičních fondů a pokud se chcete vyhnout finančním trhům, pak můžete zvolit drahé kovy nebo drahokamy, starožitnosti a umění, stále oblíbenější filatelii, numismatiku či další sběratelské obory anebo třeba nemovitosti, kde můžete navíc vydělávat i na pronájmu.

Možnosti spoření a investování jsou dnes velmi rozsáhlé a pokud si sami nevíte rady, určitě se neváhejte obrátit na finančního poradce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id15009 (rodina-finance.cz#23445)


Přidat komentář