Plastika uší

Zakrýváte Vaše uši před veřejností rozpuštěnými vlasy? Neustále se hlídáte, aby vítr neodkryl víc, než chcete? Ale proč? Užívejte si života naplno a svěřte se do rukou zkušených odborníků, kteří si hravě poradí s Vašimi odstátými boltci.

Ušní boltce

Normální boltec má horní úpon ve výši zevního očního koutku a okraj boltce vystupuje vzhůru do výše obočí. Úpon ušního lalůčku bývá přibližně v rovině nosního hrotu. Boltec, pokud je zdravý, odstupuje v úhlu přibližně 20-30 stupňů. Ušní boltce představují tvarově i anatomicky velmi složité orgány. Poměrně často pak můžeme sledovat změny v jejich tvaru i postavení, které se pohybují od nepatrných odchylek od normálu až po výrazné a závažné nepravidelnosti a vady. Změny tvaru a postavení boltců mohou být jak získané, tak vrozené. Získané deformace a defekty vznikají nejčastěji po úraze nebo po chirurgickém zákroku. Vrozeně mohou být ušní boltce postiženy nedostatečným vyvinutím, což se projeví jak velikostními tak tvarovými změnami. Nejčastěji se jedná o odchylky tvaru, velikosti a postavení u jinak dobře vyvinutých ušních boltců. Změny tvaru mohou být také lokalizovány na ušní lalůček, který může být dlouhý, široký, rozdvojený, přirostlý, malý až nevyvinutý, různě rotovaný aj.

 

Proč Vás trápí odstáté ušní boltce

Odstávání ušních boltců je vrozenou vývojovou vadou, která je způsobená zvětšením úhlu úponu boltce k hlavě nebo odchylným tvarováním chrupavek boltců.

Operace odstálých boltců patří mezi nejčastější kosmetické vady ušních boltců. Většinou bývá tato vada oboustranná, i když úhel odstupu boltce nemusí být na obou stranách stejný.

Odstáté ušní boltce - psychická záležitost

Váš sluch není způsobenou vadou - odstátými ušními boltci, ovlivněn. Vaše potíže jsou spíše psychického charakteru, jedná se tedy o kosmetický výkon.

Ovšem jak víme, psychika hraje v našem životě velkou roli a nelze ji podceňovat. Vaše sebevědomí vzroste o několik desítek procent, pokud se rozhodnete pro plastiku uší. Již se nebudete muset neustále hlídat, zda Vaše uši nejsou náhodou vidět. Budete moci navštěvovat pláže, bazény, prostě všechna místa, která pro Vás byla tabu. Můžete nosit vyčesané vlasy, nebo do culíku. Uvidíte, i okolí si všimne Vaší změna, a hlavně Vaší lepší nálady a pozitivního přístupu k životu.

Možnosti odstranění odstátých ušních boltců

Operativní zákrok

Bohužel jiné možnosti, než zmiňovaný operační zákrok, nejsou. Operace však v současnosti není nikterak složitá, nemusíte mít obavy z případných komplikací.

V případě, že se pro operaci nerozhodnete, Váš problém bude přetrvávat. V žádném případě nečekejte, že časem by uši sami k hlavě přilehli, to není možné.

Kdy nejdříve je možné provést plastiku uší

Ušní boltce se operují až po ukončení jejich růstu, to znamená zhruba po 6. roce života. Jinak lze provést operaci ušních boltců v jakémkoliv věku, tedy nejen dětském, ale i dospělém.

V jakých případech se neprovádí plastika uší

Při zánětlivém onemocnění kůže, výsevu akné na kůži, ekzému, kožní plísni nebo špatném celkovém stavu, je plastický výkon odložen, do doby, než bude zdravotní stav zlepšen.

Předoperační průběh plastiky uší

Operace nevyžaduje žádnou speciální přípravu.

3 týdny před výkonem byste neměli užívat léky ovlivňující srážlivost krve či krvácivost. Většinou se výkon provádí v místním znecitlivění, při kterém není třeba zvláštní příprava.

Průběh plastiky uší

V rámci předoperační přípravy je nutné, abyste si sundaly náušnice a případně upravily vlasy v blízkosti boltce, jako prevenci proti případným zánětlivým komplikacím. Plastika uší se provádí v narkóze nebo u spolupracujících pacientů v místním znecitlivění spolu s tlumícími prostředky.

Řez se provádí na zadní ploše boltce, poté se chrupavka upraví do vyhovujícího postavení. Tvar a poloha boltce se zevně zafixují mastným proužkem, který se přišije k boltci.

Doba provedení plastiky uší

Celá plastika uší trvá zhruba jednu hodinu.

Vzniklá jizva po plastice uší

Po operaci počítejte s jizvou, ovšem ta se nachází na zadní ploše boltce, a je tudíž naprosto skrytá před okolním světem. Nikdo si jí nevšimne.

Pooperační průběh související s plastikou uší

 • První dva dny po operaci nedoporučujeme umývat hlavu a vlasy.
 • První dny po operaci uší také pokud možno ležte a spěte na zádech, čímž zabráníte výraznějším stranovým otokům a s tím související případné bolestivosti.
 • Děti snáší pooperační průběh dobře, protože jemná a pružná chrupavka dětských boltců nezpůsobuje tak výraznou bolestivost.
 • Po operaci Vám bude dána krycí čelenka, která překryje zevní boltce. Tuto čelenku je nutné nosit po dobu dvou týdnů od provedené operace, a to trvale. Následně budete čelenku nosit po dobu dalších dvou týdnů, pouze na noc, a to z důvodu, aby nedošlo případnému přehnutí boltců během spánku.
 • Po dobu dvou až třech týdnů se vyvarujte sportovním aktivitám, mohlo by totiž dojít k poranění.
 • Také se snažte vyvarovat prostředí, kde hrozí zvýšené riziko infekce, jako je například koupání ve veřejných bazénech nebo rybnících.
 • Může u Vás také po nějakou dobu přetrvávat snížená citlivost boltců, a to i po dobu několika týdnů. Není důvod se však znepokojovat.
 • Obecně je celková rekonvalescence zcela individuální a závisí na daných schopnostech hojení organismu každého jedince a rozsahu výkonu.

Nutnost hospitalizace při plastice uší

Počítejte krátkodobou hospitalizací, a to maximálně na pět dnů.

Převazy po plastice uší

Po Vašem propuštění do domácího ošetřování, počítejte se zevními převazy, a to dvakrát až třikrát týdně, po dobu dvou týdnů.

Doba pro vyndání stehů po plastice uší

Tamponáda i stehy Vám budou odstraněny zhruba do dvou týdnů, po plastice uší.

Komplikace související s plastikou uší

 • Bolestivost v místě provedeného zákroku nebývá zpravidla výrazná, je běžně řešitelná prostředky tlumícími bolest. Při sklonu k tzv. překotnému hojení ušních boltců, může vzácně dojít ke vzniku výraznější jizvy na zadní ploše boltce. Velmi vzácně se mohou vyskytnout zánětlivé komplikace vyžadující podání antibiotik.
 • Dojde-li však k postupnému zvýraznění bolesti, otoku tváře nebo ke zvýšení teploty nad 38° C, je potřeba, abyste se dostavili co nejdříve na kontrolu a převaz k odbornému specialistovi.
 • Další komplikace mohou být všeobecně chirurgické, jako například otok, infekce, nekróza kůže, rozestup rány) nebo specifické k tomuto zákroku, např. přetrvávající otok či zarudnutí boltce, snížená citlivost, uvolnění fixačních stehů a recidiva odstálých boltců, nerovnosti či drobné deformity, zbytnělé jizvy apod.

Proplacení plastiky uší zdravotní pojišťovnou

V případě, že Vaše děti trápí odstáté ušní boltce a rozhodnete se, aby podstoupily plastiku uší, do jejich 10. roku věku, je zákrok proplácen zdravotní pojišťovnou. Informujte se u Vaší zdravotní pojišťovny, u které je Váš potomek registrován.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14957 (rodina-finance.cz#21165)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 03.10.2010 17:27
Odstáté uši Dřív sem si toho nějak nevšímala, že mi dostávájí uši, ale ted když mi to začalo říkat okolí mi to začíná vadit. Každý den stojím u zrcadla a říkám si že je to taková maličkost ale dokáže udělat mnoho. Jsem pořád ve stresu na nic se nesoustředím .. v kuse brečím.. je mi to moc líto.. chtěla bych si dělat tolik účesů a nemužu!! chci jít na operaci, ale moje mamka to uplně přehlíží...:( je pravda že se mi po operaci můžou vrátit uši nazpět?, a nebo muže jedno odstavat jinak než to druhe?

Alena Pokorná | 30.03.2012 10:01
Plastika uší Moc pěkný článek.


Přidat komentář