Operace čela - odstranění vrásek

Čelo odráží nejen naše pocity, ale celkový životní styl. K tomu přidejte přirozený proces stárnutí kůže a zanedlouho se Vám na čele usadí vrásky a povolená kůže. Lze vůbec bojovat s vrásky a povolenou kůží na čele? Vsaďte na moderní plastickou chirurgii.

Jak poznat, že nastala pravá doba pro operaci čela

Postupná ztráta elasticity a projevy stárnutí:

 • Hladké čelo, bez vrásek
 • Jemné mimické vrásky
 • Hrubší vrásky, které postupně již z čela nemiznou
 • Svraštělá, povolená kůže s hlubokými vráskami
 • Prvním problémem kůže čela je tedy vždy postupná tvorba mimických vrásek, a to někdy již v poměrně mladém věku mezi 30-40 lety.

Stárnutí kůže

Stárnutí kůže patří mezi nedílnou součást našeho života, ať se nám to líbí, nebo ne.

 

Co má vliv na stav naší pleti

 • Životní styl
 • Životospráva
 • Mimika
 • Zvyky
 • Elasticita kůže
 • Věk
 • Geny
 • Sluneční záření

Ovlivnit proces stárnutí kůže je klíčovou otázkou lékařské i nelékařské kosmetické péče, od prosté prevence až po složité chirurgické výkony.

Metody pro vyhlazení čela a odstranění vrásek

V současné době by rozhodně měly být nejdříve využity méně invazivní metody. K zastavení tvorby vrásek botulotoxin, k jejich vyplnění injekční syntetické materiály  a k vyhlazení jemných vrásek laserová terapie.

 • Botulotoxin - jedná se v podstatně o tzv. klobásový jed, který je však pro kosmetické účely naředěn tak, že není vůbec nebezpečný. Dříve se využíval v neurologii a v očním lékařství, jeho kosmetické účinky byly poté objeveny později. Botulotoxin se vstříkne pod kůži na určených místech, kdy svým účinkem, za pomoci umrtvení nervu, vyřadí sval, který způsobuje příslušnou vrásku.
 • Dermabraze - je využívána u hlubších vrásek a vyrovnání nepravidelností povrchu kůže a touto metodou, nebo její kombinací, lze ošetřit i větší obličejové plochy. K chemickému peelingu se, na rozdíl od ostatních postupů, nepoužívá chirurgických nástrojů, ale leptavého roztoku. Z toho důvodu není vhodná tato metoda například u jedinců s tmavší pokožkou, u kterých by mohly zůstat viditelné světlejší skvrny. Při použití této metody je potřeba počítat s krátkou hospitalizací a použitím anestézie
 • Laserová rejuvenace - povolená kolagenní vlákna se stáhnou, stará a poškozená vstřebají a během šesti týdnů se začínají tvořit nová, pružnější. Terapie je zcela nenáročná, před ošetřením na hodinku naneseme znecitlivující krém, který odstraní všechny nepříjemné vjemy.
 • Endotine - účinnější metoda, než například botox. Metoda Vás nezbaví, na rozdíl od botoxu, mimiky, materiál je plně vstřebatelný. Působíte tak mnohem přirozeněji. Mezi další výhody patří také velmi rychlá rekonvalescence.

Endoskopická metoda odstranění vrásek

Kdy se rozhodnout pro endoskopickou metodu

Endoskopickou metodu operace lze využít při tvorbě výrazných, hlubokých a izolovaných vrásek, případně vrásek u kořene nosu, protože přerušení mimických svalů Vám zastaví další prohlubování těchto vrásek.

Celkový pokles kůže čela bývá vždy poměrně pozvolný a přichází zpravidla později než pokles střední i dolní časti obličeje. Proto by operace čela měla být plánována jako poslední, tj. po případné operaci víček a obličeje.

S čím si poradí endoskopická metoda

Endoskopicky lze cíleně provést pozvednutí pokleslého obočí v zevních partiích, aniž byste si museli nechat operovat čelo v celém rozsahu. Díky ní bude vaše čelo napnuté několik let bez nutnosti dalšího zákroku, navíc bez porušení mimiky obličeje. Jedná se o převratnou, rychlou a bezbolestnou metodu v plastické chirurgii, pomocí níž je možné redukovat vertikální i horizontální vrásky na čele nebo zvednout pokleslé obočí.

V dnešní době moderní plastická chirurgie nabízí mini-invazivní metody, které kombinují výhody ambulantních výkonů a současně trvalý efekt, který se dal předtím dosáhnout jen rozsáhlou operací. Endotine patří bezesporu mezi  nejnovější metody v plastické chirurgii.

Celková operace čela - front lift

Celkovou operaci čela, neboli zvednutí čela v celé šíři od spánkových partií, obočí a střední části čela včetně uvolnění úponu u kořene nosu, se provádí nejčastěji ve věku 50-60let, a to endoskopickou metodou. Pouze u velmi povolené silnější kůže u žen nad 60 let je někdy uchylováno ke klasické chirurgické metodě.

Předoperační průběh operace čela

 • Rozsah operace čela je velmi individuální. Na základě předchozí konzultace s odborným specialistou, je zvolen následně rozsah předoperačního vyšetření a celkové přípravy.
 • Obecně by však tři týdny před Vaší operací nemělo proběhnout žádné akutní onemocnění, jako je virosa, nachlazení apod.
 • Dále by se na Vaší kůži obličeje a čela nemělo vyskytovat žádné zánětlivé onemocnění, nebo nejrůznější alergické projevy. V tomto případě, by termín operace byl odložen, do doby, než budete Vy a Vaše kůže fit.

Průběh endoskopické metody

U endoskopické operace se používá optika, která umožní zavádět operační nástroje z malých řezů ve vlasech. Plastická operace čela se provádí v celkovém znecitlivění. Většinou se však volí kombinace místní a celkové anestézie.

Operace začíná nezbytnou desinfekcí celého obličeje a vlasů. Následně jsou provedeny dva asi 1,5 cm dlouhé nářezy ve vlasové části ve střední partii směřující směrem dozadu do vlasů a dva šikmé nářezy na hranici vlasů přibližně nad zevními okraji obočí. Z těchto řezů je uvolněna kůže čela od spodiny ve střední části až ke kořeni nosu a podél obočí až na spánkové krajiny. Dále je provedeno přerušení úponů mimických svalů u kořene nosu a přerušení plochých svalů zevních okrajů obočí. Vše  je vedeno pod povrchem kůže pomocí endoskopických nástrojů pod kontrolou na obrazovce. Potom následuje  posun se  zavěšením uvolněné kůže v místě řezů. Fixace se provádí buď přes mulové tampony do vlasové části hlavy, nebo může být ukotvena přímo do kosti lebky dočasně šroubky či speciálními háčky. Na závěr je kůže na čele zafixována ochrannou elastickou náplastí a bandáží.

Nutnost hospitalizace při endoskopické metodě

Počítejte s hospitalizací po dobu jednoho až dvou dnů, po provedeném zákroku. Je-li zákrok pouze menšího rozsahu a v místním znecitlivění, je možné Vaše propuštění do domácího ošetřování již v den operace.

Pooperační průběh po endoskopické metodě

 • Proces hojení spočívá pouze v zacelení ranky.
 • Doporučujeme umývat vlasy a sprchovat nejdříve za tři dny po operaci.
 • Elastickou náplast s bandáží si ponechte minimálně deset dnů, a to trvale, tj. nesundávejte fixaci během celého dne, ani v noci. Po dalších deseti dnech si ponechte elastický obvaz na noc, a v případě, kdy u Vás přetrvává otok.
 • Doba zhojení trvá 7-10 dní, než se vyndají stehy. Rekonvalescence je tedy velmi krátká s minimálními vedlejšími účinky. Při této operaci nedochází k porušení mimiky, což je další výhodou.
 • S plnou fyzickou zátěží počítejte zhruba po třech až čtyřech týdnech. Do této doby se také vyvarujte pobytu na slunci, nebo opalování v soláriu.

Komplikace spojené s operací čela

 • Počítejte s tím, že se Vám objeví otoky, a to zejména v horní polovině obličeje. Někdy mohou být doprovázeny i krevní podlitinou v oblasti víček, kam se postupně z čela přesunují. Tyto otoky většinou velmi rychle ustoupí, a to během třech až pěti dnů, po operaci.
 • Zabránění a zmírnění otoků - chladivé obklady; dodržování relativního klidu; poloha na zádech při spánku.
 • Můžete také pociťovat zvýšenou bolest hlavy a pocit na zvracení, a to během jednoho až dvou dnů po operaci. Vše je způsobeno elastickou kompresí a otoky v oblasti čela. Obtíže je možné jednoduše tlumit medikamenty.
 • Určité pocity tahu a mírné poruchy citlivosti v operované oblasti jsou běžným průvodním jevem a samy se upraví po několika týdnech.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14960 (rodina-finance.cz#21174)


Přidat komentář