Operace břicha - abdominoplastika

Cvičíte, držíte dietu a kýžený efekt v podobě plochého bříška se stále nedostavuje? Povolené bříško, špíček v oblasti pupíku trápí nejednu ženu a muže. Trápení může skončit a budete se moci opět bez studu vysvléci do plavek, a to díky plastice břicha.

Nejčastější důvody vedoucí k podstoupení plastiky břicha

Nejčastěji se k operaci uchylují ženy, a to především po porodu, nebo výraznějším zhubnutí. Muži vyhledávají operaci bříška většinou po výrazném zhubnutí. V obou případech, jak ženy, tak muže trápí povolená, vytahaná kůže v oblasti bříška, která prakticky nejde zpevnit žádným cvičením, ani zmírnit nejrůznější dietou. Během těhotenství se kůže i svaly mechanicky rozpínají a uvolňují. V mnoha případech se elastická, kolagenní vlákna nejspodnější vrstvy kůže trhají a vznikají drobné bělavé jizvičky tzv. strie. Tyto nepříznivé změny jsou trvalé a po porodu či velkém a rychlém zhubnutí zůstává kůže hlavně v podbřišku a kolem pupku uvolněná, svraštělá a může tvořit až tzv. převisy.

Nejčastějšími důvody při rozhodování k podstoupení operace břicha, jsou:

 • povolené bříško po těhotenství,
 • povolené bříško po porodu,
 • povislé bříško po výrazném zhubnutí.

Operace břicha - estetická i zdravotní záležitost

Abdominoplastika představuje operaci nejenom estetickou, ale řeší i funkční nedostatky břišní stěny, tzv. rozestup přímých břišních svalů.

Kdo může podstoupit operaci břicha

 • Pro plastiku břicha se může rozhodnout prakticky kdokoliv. Vždy však operaci předchází odborná konzultace s příslušným specialistou, který zhodnotí Váš celkový zdravotní stav a domluví se s Vámi na postupu.
 • Co se týče věku, tak horní věkovou hranici eliminuje pouze zdravotní stav.
 • Plastika břicha není vhodná pro osoby, které trpí křečovými žilami.
 • Plastika břicha také není doporučována ženám, které ještě chtějí otěhotnět.

Co dokáže plastika břicha

 • Operace břicha napravuje nedostatky vzhledu břišní stěny, a to zpevněním rozestouplých svalů stěny břišní, snížením podkožní tukové vrstvy a následném odstraněním nadbytečné kůže.
 • Dále abdominoplastika si klade za cíl zastavit proces dalšího povolování břišní stěny.
 • Dále, trápí-li Vás strie, které u Vás vznikly během těhotenství, nebo při rychlé změně váhy, lze tento problém také řešit abdominoplastikou.

Co nenahrazuje plastika břicha

Abdominoplastika v žádném případě není léčba obezity. Pokud máte bříško s mimořádným nadbytkem tukové tkáně, je pro Vás operace břicha nevhodná. Nejdříve se tedy doporučuje, aby pacient přirozeně zhubnul a stabilizoval si svoji váhu.

Jizva po operaci břicha

Nemusíte se bát, že bude vidět jizva po provedené operaci. Řez je totiž veden nad ochlupením, a to tím způsobem, aby výsledná jizva byla ukrytá pod spodním prádlem. Jizvu v podbřišku, která je nevyhnutelná, můžete pomocí tlakových masáží postupně změkčovat i rozmasírovat. Během času také tato jizva postupně vybledá.

Výsledek operace břicha

Efekt provedené operace břicha je dlouhodobý a nedojde-li u Vás k výrazným váhovým změnám, není potřeba plastiku břicha opakovat.

V případě, že máte výrazné vrstvy podkožního tuku, tj. jsou u Vás viditelné tukové polštáře v oblasti boků, doporučujeme s odstupem několika týdnů, po provedené operaci, doplnit operaci břicha ještě liposukcí příslušných lokalit. Tím bude dosaženo výborného celkového efektu.

Předoperační vyšetření před operací břicha

Jakmile se rozhodnete podstoupit operaci břicha, domluvíte se na příslušné klinice s tzv. předoperačním interním vyšetřením a stanovíte spolu s odborným specialistou termín samotné operace.

Doporučení, jak se chovat před operací břicha

 • Nejméně čtyři týdny před plánovanou operací, byste neměli užívat léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou ani jiné léky ovlivňující srážlivost krve, jako například Acylpyrin, Aspirin, Alnagon, Mironal, Acylcoffin aj.
 • Dva týdny před stanoveným termínem operace, by u Vás nemělo proběhnout žádné akutní onemocnění, jako je viróza, nachlazení apod.
 • Od půlnoci před samotnou operací již nejezte, nepijte, nekuřte.
 • Snažte se večer a ráno před operací vyprázdnit, a to z důvodu snadnější pooperační péče.
 • Večer před operací, nebo ráno před operací se vysprchujte, oholte částečné ochlupení, odmastěte kůži, vyčistěte pupek.
 • V době operace musíte být zdraví, v dobré fyzické, ale i psychické kondici.

Průběh operace břicha

Operace břicha se provádí v celkové anestezii.

Obloukovitým kožním řezem umístěným nízko napříč podbřiškem, mezi kyčelními kostmi, je oddělena kůže a podkoží od břišních svalů až k žebrům a hrudní kosti. Pupek je při plastické operaci břicha obříznut a ponechán jako ostrůvek. Uvolněná kůže je vytažena směrem dolů a její nadbytky odstraněny. Při rozestupu přímého břišního svalu, je provedeno jeho sešití a zpevnění ve střední čáře. Pupek je na konci výkonu opět vyšit na své fyziologické místo.

Při plastice břicha bývá také odstraněno i několik kilogramů tukové tkáně a kůže, čímž operace přinese i značnou fyzickou úlevu, kromě psychické.

Doba trvání operace břicha

Zákrok trvá zhruba dvě až tři hodiny, a to podle rozsahu.

Nutnost hospitalizace po operaci břicha

Obecně počítejte s hospitalizací po provedené operaci, v délce dvou až třech dnů.

V den propuštění mějte domluvený odvoz osobním vozidlem s doprovodem. Nedoporučujeme volit hromadnou dopravou, a to z důvodu bezpečnosti a Vašeho pohodlí.

Pooperační průběh abdominoplastiky

 • Nedoporučujeme dělat prudké pohyby. Z lůžka vstávejte pomalu, a to nejlépe přes bok, kdy se nejprve položíte na bok, a teprve poté se posadíte. Jde o to, abyste co nejméně namáhali břišní svaly.
 • První den po operaci Vám bude podána pouze lehčí strava, aby nedošlo k případné zácpě.
 • Po dobu prvních deseti dnů je doporučen celkový klid na lůžku, maximálně s použitím toalety a provedení základní hygieny.
 • Po dobu jednoho až dvou měsíců, je nutné nosit speciální stahovací prádlo.
 • Po dobu dvou měsíců, od operace, neposilujte a také se vyvarujte zvýšené fyzické námaze.
 • Po dobu měsíce a půl, od operace, je vhodné překrývat jizvu, proužkem nealergizující náplasti.
 • Během hojení, rozhodně nekuřte, jinak můžete zvýšit riziko možných komplikací.

Převazy po operaci břicha

První převaz po propuštění se provádí zhruba po týdnu od operace a další kontroly a převazy probíhají individuálně dle domluvy s plastickým chirurgem.

Vyndání stehů po operaci břicha

Drény, které Vám budou během operace zavedeny do operační rány, se odstraní v průběhu 24 - 48 hodin. Stehy vedené pod kůží se poté odstraňují zhruba 17. až 21. den, po provedené operaci.

Cena za operaci břicha

 • V případě samotné abdominoplastiky počítejte zhruba s částkou cca 40 000 Kč.
 • V případě abdominoplastiky spojené s následnou, pozdější liposukcí, počítejte zhruba s částkou cca 45 000 Kč.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14953 (rodina-finance.cz#21150)


Přidat komentář