Jak na křečové žíly?

Křečové žíly neboli varixy bývají označovány za jednu z civilizačních chorob v rozvinutých zemích. Je důsledkem našeho moderního-leč nezdravého-způsobu života. V dnešní uspěchané době si málo lidí udělá čas na dostatečný pohyb a zdravý způsob stravování.

Věnujete dostatečnou péči sobě a svým nohám? Sportujete pravidelně? Anebo máte sedavé zaměstnání a sport vám nic neříká? Pak si dejte pozor na křečové žíly! Podle statistik postihují v různých formách až 60% lidí.

Léčba křečových žil v Praze

Soukromá ordinace v Praze, která se nachází na ulici Holečková 70, Praha 5 nabízí svým pacientům :

  • poskytují vyšetření stavu žil dolních končetin ultrazvukovým barevným sonografem a na základě nálezu pohovor s pacinetem, kde vysvětlíme charakter onemocnění a možnosti ošetření v daném případě.
  • nabízí preventivní prohlídky mladým ženám a dívkám od 18 let s pohovorem a pokyny v případě preventivní léčby.
  • provádí ošetření pokročilých stavů chronické žilní nedostatečnosti, jako jsou bércové vředy, které léčíme novou metodou podle Partsche s vysokým procentem odhojení.

Na jejich pracovišti provádí dvě metody na odstranění křečových žil:

  • sklerotizace, která spočívá v postupném odstranění křečové žíly injekční cestou,
  • ambulantní kosmetická flebektomie, která spočívá v jednorázovém odstranění křečové žíly včetně jejich větví, bez šití, bez narkózy. Zákrok je prováděn v místním umrtvení bez rizika embolie.

Jak poznáme křečové žíly?

Křečové žíly se objevují na dolních končetinách, především v oblasti lýtka. Poznáme je podle vakovitě rozšířených namodralých žil zejména na zadní a vnitřní straně končetin. Zpočátku si jich ani nevšimnete, upozorní vás na ně až další příznaky, jako jsou: otoky, pocity únavy a tlaku v dolních končetinách, které mohou vést až k bolesti, noční křeče – podle nich získaly svůj název. U žen závisí tyto obtíže na fázi menstruace, u mužů i žen pak na počasí nebo fázi dne.

Koho trápí křečové žíly?

Je vám nad 60 let? Pak zrovna vy byste si měli dát pozor na křečové žíly! Postihují totiž každého druhého člověka nad tuto věkovou hranici a častěji ženy než muže. U dětí a mladistvých je výskyt minimální, protože se často věnují pohybovým aktivitám. Vyskytly se křečové žíly u vašich rodičů či prarodičů? Máte nadváhu? Jste těhotná? Právě u těchto skupin je zvýšené riziko vzniku křečových žil. Výskyt tohoto onemocnění ovlivňují i hormonální změny – těhotenství, přechod, dále vysoký krevní tlak a dlouhodobé stání. Také záleží na vašem životním stylu – způsob stravování, dostatečný pohyb a typ zaměstnání.

Křečové žíly v těhotenství

Už na počátku a dále i během těhotenství by měl lékař provést prohlídku na výskyt křečových žil, protože by mohly zkomplikovat průběh těhotenství. Během těhotenství totiž dochází k rozšíření žil pod vlivem hormonů. Díky zvětšující se děloze se zhoršuje odtékání krve z dolních končetin. Tělo také zadržuje více tekutin a zvyšuje objem krve v žílách. To všechno jsou faktory, které u těhotných žen vyvolávají křečové žíly. Dobrou zprávou je, že do 12-ti týdnů po porodu se tyto křečové žíly zmenší nebo zmizí úplně. Pokud se však vytvoří kmenové křečové žíly, je potřeba zahájit léčbu.

Typy křečových žil

Křečové žíly rozdělujeme na primární a sekundární. Primární jsou povrchové křečové žíly - vznikly v důsledku porušení funkce povrchových žil - vyskytují se nejčastěji. Jako sekundární označujeme hloubkové křečové žíly, jsou následkem primárních křečových žil, u kterých došlo k rozšíření do hlubokého žilního systému. Sekundární křečové žíly mohou vzniknout například v případě, že trpíte hlubokou žilní trombózou, vrozenými vadami hlubokého žilního systému nebo jste po úraze či jiném chirurgickém výkonu. Sekundární varixy tvoří naštěstí jen pět procent z celkového počtu onemocnění křečových žil.

Jak vznikají křečové žíly?

Počátkem křečových žil je narušení pevnosti žilních stěn, které se vlivem tlaku krve rozšiřují. Tím se poruší funkce žilních chlopní, které tak nebrání zpětnému toku krve. Krev se seskupuje v oslabených místech, tlačí na žilní stěnu a vytváří vakovitou strukturu žíly. V tomto stádiu už poznáte změny na svých dolních končetinách. Nemoc pak dále pokračuje rozšiřováním a natahováním žilních stěn. Pevnost žil ale může být i vrozená nebo dědičná. Lidé, kteří mají předpoklady ke křečovým žilám, by měli dbát na prevenci.

Jak se léčí křečové žíly?

Způsobů léčby je v dnešní moderní medicíně nepřeberné množství. Nejtradičnější metodou je nošení stahujících ponožek, punčoch nebo obvazů, které stlačí žíly, aby se dále nerozšiřovaly. Velikost ponožek či punčoch určí lékař, aby byly žíly správně stažené. K úspěšné léčbě patří i častý pohyb a nedoporučuje se dlouho stát či sedět.

*** ** *** Vykonáváte povolání, při kterém musíte stále sedět či stát?

Pořiďte si nějakou podložku pod nohy tak, abyste je při sezení měli rovně natažené a zvednuté alespoň do výše vaší židle. Doporučuje se dát si nohy nahoru, například lehnout si a nohy opřít o stěnu. To vám rozproudí krev a zmírní otoky na nohou. Pokud musíte stát při výkonu svého zaměstnání, noste alespoň nestahující zdravotní ponožky, aby vám lépe proudila krev. O přestávkách dopřejte svým nohám odpočinek a procvičte si je.

Od léků k operaci…

Tak jako u jiných nemocí, i u křečových žil se používají klasické léky, mastičky a ve vážných případech se křečové žíly odstraňují operativně. Zejména ženy, které dbají na svůj vzhled, přistupují k tomuto kroku častěji než muži. Nejedná se však o nějaký radikální chirurgický zákrok, ba naopak. Po operaci vám zůstanou jen malé jizvy, protože k postiženým žílám se operující lékař dostává jen pomocí malých vstupů.

Nepřejete si operaci?

Drobné nebo metličkovité varixy lze odstranit i neoperativně – metodou sklerotizace a laserem. Při sklerotizaci se do žíly vstříkne speciální roztok, díky kterému žíla odumře. Působením laseru také žíla zanikne.

Jak se uchránit před křečovými žilami?

Nejúčinnější prevencí je pravidelný pohyb. Ideální je mít takové zaměstnání, při kterém se můžete pohybovat – střídat sezení a chůzi. Praskají vám žilky na nohou? Při prvním zpozorování jakýchkoli prasknutých žilek si pořiďte v lékárně nějaký účinný preparát. Můžete si koupit buď kapky, které zlepší pružnost žil, nebo mast, která může pomoci od otoků či pocitu těžkých nohou a zároveň zlepší pružnost žil. Odborníkem

Novinka v cestování pro ty, co trápí křečové žíly!

Cestujete letadlem a máte potíže s křečovými žílami? Pak právě vás bude jistě zajímat novinka z Nového Zélandu! Pro cestující, kteří trpí syndromem turistické třídy, vytvořila letecká společnost na Novém Zélandě milé překvapení! Nejprve do první třídy, ale od dubna 2010 i do turistické třídy, aerolinky zabudovaly postele! Vzaly tak do úvahy počet cestujících, kteří trpí tímto syndromem.

Co je syndrom turistické třídy?

V důsledku nedostatečného pohybu, kdy si nemůžete v některých případech ani protáhnout nohy, může dojít k obtížím oběhového systému, kdy krev řádně necirkuluje celým tělem a shromažďuje se v dolních končetinách. Ten může mít u některých jedinců vážné následky. V krajních případech může dojít i k trombózám nebo plicní embolii.

Budou místenky na „postele“ v letadle dražší?

Vzhledem k tomu, že postel zabírá asi 3x tolik místa co sedačka, je cena místenky na postel 2,5x dražší než cena místenky na sedačku. Výhodou však je, že do postele se mohou vejít i dva dospělí lidé! Chcete i vy strávit let v posteli? Tak na tuto novinku si musíte u českých leteckých společností chvíli počkat! Zatím jsou nainstalovány jen v letadlech aerolinií na Novém Zélandě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14948 (rodina-finance.cz#20091)


Přidat komentář